Koncepcja nowych początków

5. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru between.pomiędzy

W dniach 12-17 maja odbędzie się piąta edycja Festiwalu Literatury i Teatru between.pomiędzy, poświęconego związkom literatury i teatru, organizowanego przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu.

Piąta edycja Festiwalu Literatury i Teatru between.pomiędzy skupia się na tematach związanych z literacką i teatralną koncepcją nowych początków, a także z kulturowymi poszukiwaniami źródeł oraz ich wpływem na otaczający nas świat. Zainteresowania te wypływają bezpośrednio ze spotkań pomiędzy światem sztuki oraz światem akademickim podczas dotychczasowych edycji festiwalu.

Program odbywającego się w dniach 12-17 maja 2014 roku festiwalu przewiduje:

- Rezydencję Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Odbywająca się po raz pierwszy w Trójmieście wielostronna prezentacja twórczości i działań światowej sławy teatru obejmować będzie dwukrotnie przedstawiany spektakl "Ifigenia w A..." (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie) oraz najnowsze dzieło Gardzienic "Oratorium Pytyjskie" (Centrum Świętego Jana w Gdańsku). Podczas festiwalu można będzie spotkać twórców oraz obejrzeć wprowadzone przez nich nagrania archiwalne (Teatr w Oknie w Gdańsku oraz Teatr na Plaży w Sopocie). Trójmiejska wizyta Gardzienic zwieńczona zostanie wykładem Włodzimierza Staniewskiego oraz towarzyszącymi mu prezentacjami aktorskimi (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego). Warto podkreślić, że w swej ponad trzydziestopięcioletniej historii, Gardzienice gościć będą w Trójmieście po raz pierwszy.

- Spotkania autorskie skierowane do szerokiej publiczności. Wśród naszych gości znajdą się zarówno twórcy krajowi - Stefan Chwin, Ludwika Włodek, Olga Kubińska, Włodzimierz Pawluczuk - jak i zagraniczni, reprezentowani w tym roku przez autorów szkockich, takich jak: Elizabeth Burns, Alan Spence, Alan Riach, Helen Lynch i Neal Asherson.

- Sobotnie popołudnie ostatniego dnia festiwalu, poświęcone będzie twórczości Sławomira Mrożka. Teatr Polskiego Radia przedstawi słuchowisko "Czarowna noc" w reżyserii Janusza Kukuły. Teatr Boto zaprezentuje swój warsztat w ramach działań "Boto czyta Mrożka".

- Podczas odbywającego się w Instytucie Kultury Miejskiej spotkania "Odnalezione w tłumaczeniu" rozmawiać będziemy o angielskich tłumaczeniach poezji Juliana Tuwima, koncepcjach wybitnego myśliciela współczesnego George'a Steinera, a także o nowych porządkach w Azji Środkowej.

- Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędzie się również seminarium naukowe. Tematem przewodnim będą w tym roku nowe początki literatury szkockiej, co związane jest z wrześniowym referendum niepodległościowym. Odbędzie się także gdańskie seminarium na temat twórczości Samuela Becketta z udziałem wybitnego znawcy tematu, Stanleya Gontarskiego z Uniwersytetu Stanu Floryda.

- W lokalny kontekst nowych początków w powojennej rzeczywistości Sopotu wprowadzi film dokumentalny "Sopocianie. Czas nadziei".

- Rozwijane przez between.pomiędzy działania edukacyjne, kierowane do młodzieży licealnej i gimnazjalnej, zwieńczone będą warsztatami teatralnymi Stanleya Gontarskiego, spotkaniem z twórcami Teatru Boto, spotkaniem z Ludwiką Włodek, a także inauguracyjnym wykładem twórców festiwalu.

- between.pomiędzy to również działalność wydawnicza. Przygotowywane są książki na temat twórczości T.S. Eliota, Paula Austera, J.M. Coetzeego, a także tłumaczenia poezji Elizabeth Burns i Alana Riacha oraz anglojęzyczny almanach. Współpraca z kwartalnikiem "Tekstualia" przyniesie specjalny numer na temat sztuki tłumaczenia, a także anglojęzyczny tom na temat Schulza, Witkacego i Gombrowicza.

O festiwalu

between.pomiędzy jest piątą edycją międzynarodowego festiwalu poświęconego związkom literatury i teatru, organizowanego od 2010 roku przez Uniwersytet Gdański oraz Urząd Miasta Sopotu, we współpracy m.in. z Fundacją Sztuki Un Gusto A Miel, Towarzystwem Przyjaciół Sopotu, Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Wybrzeże, Zatoką Sztuki, Teatrem Polskiego Radia, Wydawnictwem Maski, kwartalnikiem "Tekstualia" i dwumiesięcznikiem literackim "Topos". Organizację festiwalu koordynuje fundacja between.pomiędzy. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Pomysłodawcami i autorami programu festiwalu są: prof. David Malcolm, dr Monika Szuba oraz dr Tomasz Wiśniewski.

(-)
Materiał Festiwalu
29 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...