Koncert zespołu Lutosławski Quartet na inaugurację

55. edycję Festiwalu Moniuszkowskiego

Organizowany od 1962 r. przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne festiwal, prezentując przez ponad pół wieku twórczość ojca polskiej opery narodowej, stał się jednym z ważniejszych polskich wydarzeń muzycznych.

W programie 55. edycji imprezy znalazły się: opera "Halka", kantata "Widma" oraz tradycyjnie już Korowód Moniuszkowski.

Będą też dwie prapremiery. "Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw" (sobota, godz. 20.30, pałac Pod Blachą) to pierwsza w historii produkcja festiwalowa we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Libretto krotochwili napisał Aleksander Fredro, któremu Moniuszko dedykował utwór "w dowód najszczerszego uwielbienia" (jak czytamy na karcie tytułowej kopii rękopisu). Druga prapremiera to "Koncert Pieśni Stanisława Moniuszki" (niedziela, godz. 16, Teatr Zdrojowy) do wierszy m.in. Goethego, Moore'a, de Berangera w oryginalnej wersji językowej oraz polskich poetów w tłumaczeniach na język niemiecki, francuski i rosyjski. Autorem koncepcji artystycznej wykonania jest pianista i dyrygent Emilian Madey, który będzie akompaniował śpiewakom.

Dziś o godz. 19.30 w kościele Miłosierdzia Bożego będzie można usłyszeć kantatę "Widma" Moniuszki w wykonaniu m.in. Chóru i Orkiestry Barokowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Oparta na II części Mickiewiczowskich "Dziadów" kantata to dzieło przepełnione muzyką ludową i wiernie oddające treść literackiego oryginału. W sobotę o godz. 15.30 sprzed urzędu miasta jak co roku ruszy barwny korowód z udziałem artystów, kuracjuszy, mieszkańców oraz władz miasta, a festiwal zakończy w niedzielę "Halka" Moniuszki wystawiona przez Operę Wrocławską w Teatrze pod Blachą.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. minister kultury Piotr Gliński oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

AnKraj
Gazeta Polska
26 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia