Koncertowa wersja musicalu

"Jesus Christ Superstar" - reż. Sebastian Gonciarz - Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu 16 kwietnia o godz. 19.00 pokaże koncertową wersję Jesus Christ Superstar Andrew Lloyda Webbera. Będzie to największe w dotychczasowej historii Miasta Poznania wystawienie musicalu. Wydarzenie na poznańskim INEA Stadionie obejrzą 34 tysiące widzów. Spektakl zwieńczy ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski organizowane w dniach 14-16 kwietnia w Poznaniu i Gnieźnie.

Spektakl przygotowują najlepsi realizatorzy musicalowi, na czele z kierownikiem muzycznym Piotrem Deptuchem, reżyserem Sebastianem Gonciarzem, choreografką Pauliną Andrzejewską oraz autorem scenografii i kostiumów Mariuszem Napierałą. W poznańskiej realizacji w postać Jezusa wcieli się Marek Piekarczyk, którego legendarna kreacja w Teatrze Muzycznym w Gdyni przeszła do historii polskiego musicalu. Janusz Kruciński, który wykreował postać Jezusa w Chorzowie, zagra Judasza. Marię Magdalenę zagra Anna Lasota, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu. Z kolei Poncjuszem Piłatem będzie Tomasz Steciuk, odtwarzający postać Perona w Evicie.

Została uruchomiona dodatkowa pula wejściówek na koncert. Można je kupić na stronie www.Stadion2016.pl. W dniu wydarzenia dzięki wejściówce będzie można darmowo korzystać z przejazdu komunikacją miejską.

Teatr Muzyczny w Poznaniu we współpracy z poznańskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli przygotował również materiały edukacyjne związane z premierą. Zadania mają stanowić pomoc dla nauczycieli podczas rozmów z uczniami szkół ponadpodstawowych na temat dziedzictwa kulturowego Chrztu. Materiały można pobrać na stronie internetowej Teatru w zakładce Repertuar > Na afiszu > Jesus Christ Superstar, klikając na link pod opisem spektaklu.

W tygodniu po wydarzeniu widzowie będą mogli obejrzeć jego obszerną relację na stronie internetowej i fanpage'u FB Teatru. Dodatkowo kręcony jest materiał z przygotowań do wystawienia musicalu, który będzie miał swoją premierę na antenie telewizji WTK.

Muzyka rockowa skrzyżowana z brzmieniem orkiestry symfonicznej daje jedyne w swoim rodzaju pole ekspresji. Drapieżność i epicka przestrzeń, rytm i melodia – wszystko to w służbie zilustrowania śmierci Chrystusa na krzyżu. Praca nad tak skonstruowanym dziełem, wystawionym w ogromnej przestrzeni z bardzo dużym zespołem wykonawczym, jest ogromnym wyzwaniem, ale jednocześnie szansą na głębokie przeżycie. Mam nadzieję, że duchowe – mówi Piotr Deptuch, kierownik muzyczny przedsięwzięcia.

Jestem absolutnie przekonany, że wyjątkowi artyści biorący udział w tym projekcie oraz inscenizacja w tak dużej przestrzeni, jaką będzie scena na Stadionie w Poznaniu, dadzą widzom możliwość przeżycia wyjątkowych doznań – mówi Sebastian Gonciarz, reżyser.

Myślą przewodnią, która towarzyszy mi przy pracy nad warstwą plastyczną tej rock-opery, nie jest tworzenie świata, którego nie ma, który nie jest nam dobrze znany. Chciałbym poprzez „charakterologię" kostiumów poszczególnych postaci przybliżyć warstwę społeczną tego dzieła w sposób zrozumiały współczesnemu widzowi. Chciałbym ją tak ukazać, jakby historia Jezusa z Nazaretu wydarzyła się niespodziewanie, nawet dziś tu i teraz - abyśmy mogli wszyscy stanąć z tą OBECNOŚCIĄ twarzą w twarz i odnieść się do niej właśnie dzisiaj – mówi Mariusz Napierała

(-)
Materiał Teatru
16 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia