Koncertowy drugi dzień Famy

48. Festiwal Fama - Świnoujście, 13–26.08.2018

48. Festiwal Fama rozkręca się na dobre. Drugi dzień imprezy będzie stał pod znakiem koncertów. O godz. 13:00 w Barze Letnim Hamaki rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem organizatorów i przedstawicieli władz miasta. Zaraz po niej odbędzie się KONCERT NIESPODZIANKA. Później Festiwal przeniesie się do MDK Przytór. W ramach cyklu „Zaproś Famę do siebie", czyli wydarzeń w miejscach zaproponowanych przez mieszkańców Świnoujścia, najmłodsi Famowicze będą mogli wziąć tam udział w działaniach animacyjnych i zabawach podwórkowych. Początek o 16:00.

O 18:00 swój występ w Miejskim Domu Kultury rozpocznie trio WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK. Muzycy poznali się na Famie w 2015 roku. Są uczestnikami wielu prestiżowych konkursów i festiwali. W swojej twórczości grupa inspiruje się szerokim horyzontem zjawisk muzycznych – od muzyki klasycznej minionych epok, poprzez rozmaite gatunki jazzu, aż po muzykę współczesną.

Kolejny koncert da tworzony przez Filipa Mizię i Kacpra Mikołajuka duet FMXD. To o 19:30 w Hali w Basenie Północnym. Sednem przekazu projektu są autorskie teksty. Najważniejsze osiągnięcia to m.in. wygrana na Festiwalu Artystycznym Koniugacje w Rawiczu, I miejsce na przeglądzie muzycznym Zimowa Giełda Piosenki w Opolu oraz II miejsce i nagroda publiczności na Festiwalu Akademicki Rock we Wrocławiu. W Hali w Basenie Północnym – o 20:30 – zagra też duet PARA. Zespół to połączenie głosu Aleksandry Jabłońskiej i muzyki Jakuba Cybuli. Zespół jest laureatem konkursu Stage4you.

O 21:30 w tym samym miejscu publiczność będzie mogła podziwiać Truchło Wolanda. To solowy projekt Mateusza Urbańskiego, czyli basisty zespołu Latające Pięści, który zdobył Nagrodę Tryton na Famie w 2012 roku. Podczas koncertu muzykowi będzie towarzyszyć trio Wójciński/Bańdur/Gucik. Następnie scenę w hali przejmą Ułani Kapitalizmu, którzy zakończą drugi dzień festiwalowych wrażeń. Ich występ rozpocznie się o 22:30. Zespół wykonuje swoje autorskie kompozycje. Gra muzykę instrumentalną nawiązującą mocno do tradycji yassu. W 2014 roku wystąpili w ramach otwarcia Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

17 sierpnia PIĄTEK
13:00 Bar Letni Hamaki | KONFERENCJA PRASOWA / PT
13:45 Bar Letni Hamaki | FAMA PRASOWA | KONCERT NIESPODZIANKA / PT
16:00 MDK Przytór | ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | STARE I NOWE ZABAWY PODWÓRKOWE / PT
18:00 Miejski Dom Kultury | WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK – koncert / PK
19:30 Hala w Basenie Północnym | FMXD – koncert / PK
20:30 Hala w Basenie Północnym | PARA – koncert / PK
21:30 Hala w Basenie Północnym | TRUCHŁO WOLANDA – koncert / PK
22:30 Hala w Basenie Północnym | UŁANI KAPITALIZMU – koncert / PK

17 SIERPNIA, PIĄTEK

KONFERENCJA PRASOWA
PT

13:00
Bar Letni Hamaki
ul. Piłsudskiego
Location Latitude: 53.916738015215785
Location Longitude: 14.249219339147885

Prezentacja programu 48. Festiwalu Fama. W spotkaniu wezmą udział organizatorzy i przedstawiciele władz miasta.

LOKALIZACJA | Bar letni Hamaki (dawny Domek Baby Jagi) znajduje się na ul. Piłsudskiego, między ul. Bogusławskiego i ul. Sienkiewicza.

FAMA PRASOWA | KONCERT NIESPODZIANKA
PT

13:45
Bar Letni Hamaki
ul. Piłsudskiego
Location Latitude: 53.916738015215785
Location Longitude: 14.249219339147885

Coś specjalnego dla naszych widzów i gości konferencji prasowej otwierającej Famę. Dedykowany repertuar i dobry początek całego Festiwalu.

LOKALIZACJA | Bar letni Hamaki (dawny Domek Baby Jagi) znajduje się na ul. Piłsudskiego, między ul. Bogusławskiego i ul. Sienkiewicza.

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE | STARE I NOWE ZABAWY PODWÓRKOWE
PT

16:00
MDK Przytór
ul. Zalewowa 40

Cykl działań animacyjnych i zabaw adresowanych do najmłodszych odbiorców Festiwalu.

Wydarzenie realizowane w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!". Dzięki zebraniu od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych, Fama opuszcza scenę i eksploruje przestrzeń miasta. Cykl jest realizowany od 2015 roku oraz cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączają się w jego tworzenie.

CZAS TRWANIA | 16:00-18:00

WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK – koncert
PK

18:00
Miejski Dom Kultury
ul. Wojska Polskiego 1

WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK | Trio fortepianowe wykonujące muzykę spontanicznie improwizowaną, inspirowaną szerokim horyzontem zjawisk muzycznych, począwszy od muzyki klasycznej minionych epok, poprzez rozmaite gatunki jazzu, aż po zdobycze sonoryzmu, minimalizmu i muzyki współczesnej. Do pierwszego spotkania muzyków doszło na festiwalu Fama 2015. Od tego czasu pozostają w kontakcie, zdobywając nowe doświadczenia, które zderzają ze sobą, tworząc muzykę pełną skojarzeń i odniesień do różnych gatunków.

SZYMON WÓJCIŃSKI | Pianista, improwizator, kompozytor, aranżer, nieustannie eksplorujący muzykę od klasycznej począwszy, poprzez jazz, skończywszy na współczesnej muzyce improwizowanej. Uczestnik licznych wydarzeń muzycznych w Polsce i Europie. Finalista Jazz Juniors 2002, Bielskiej Zadymki Jazzowej 2003. Laureat festiwalu Fama (2005 i 2015), Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie (2005), finalista konkursu Instant Piano Composer w ramach Festiwalu Transatlantyk 2014, 2015, 2016, 2017. W 2016 ukazała się płyta „Delusions" Wójciński/Szmańda Quartet – projektu, tworzonego z braćmi Ksawerym (kontrabas) i Maurycym (trąbka) oraz perkusistą Krzysztofem Szmańdą. Zespół ten występuje z powodzeniem na salach koncertowych Polski i Europy, a w 2017 koncertował w USA, Kanadzie i Izraelu. Płyta „Delusions" została wybrana płytą roku 2016 w ankiecie krytyków polish-jazz.blogspot.com. Współpracuje z takimi muzykami jak Ksawery Wójciński, Maurycy Wójciński, Krzysztof Szmańda, Jakub Gucik, Jakub Bańdur, Paweł Postaremczak, Wacław Zimpel, Robert Rasz, Sylwia Białas, Marek Kądziela, Hans-Peter Salentin, Jarosław Bothur.

JAKUB BAŃDUR | Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach. Uczestniczył w konkursach i festiwalach takich jak Oberstdorfer Musiksommer, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Warszawska Jesień, Blue Spod Festival, Festiwal Fama, Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata. Współpracował z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orchestra Temporanea, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Spółdzielnia Muzyczna, Orkiestra Smyczkowa UMFC, a także z Leszkiem HeFi Wiśniowskim, Adamem Klockiem, Jarosławem Kisińskim. Jest skrzypkiem zespołu PerDuo Vnc. Tworzy muzykę improwizowaną, sięgając do wielu stylów i gatunków muzycznych.

JAKUB GUCIK | Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (2013). Zajmuje się głównie wykonawstwem muzyki kameralnej. Wiolonczelista zespołów: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble i PerDuo Vnc, z którymi występuje w Polsce i za granicą. Związany również z zespołem krakowskiego Teatru Szczęście i Teatru Odwróconego. Autor muzyki teatralnej, elektroakustycznej i elektronicznej. Jako członek kwartetu smyczkowego zajął IV (2006) i I (2007) miejsce na festiwalu Talents for Europe w Dolnym Kubinie na Słowacji oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Moyzes Quartet (2007). Dwukrotny laureat festiwalu Fama w Świnoujściu (2016, 2017), laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. J. Patkowskiego (2017). Występował m.in. na festiwalach: Wszystkie Strony Świata, Świętokrzyskie Dni Muzyki, Les heures musicales de la valee de la Bresle, Oberstdorfer Musiksommer, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Audio-Art, Musica Moderna. Wielokrotnie dokonywał prawykonań i polskich prawykonań utworów m.in. Artura Zagajewskiego, Johannesa Kreidlera, Brigitty Muntendorf,Jennifer Walshe, Salvatore Sciarrino, Piotra Peszata, Marty Sniady. Współpracuje z muzykami jazzowymi, klasycznymi i rozrywkowymi m.in. Hashtag Ensemble, Maciejem Trifonidisem, Szymonem Wójcińskim, Leszkiem HeFi Wisniowskim, Teatrem Szczęście, Sztywnym Palem Azji. Jako muzyk sesyjny uczestniczył w nagraniach płyt zespołu Sztywny Pal Azji: „Fiss Pink", „Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza", „Szara".

SKŁAD | Szymon Wójciński – fortepian; Jakub Bańdur – skrzypce; Jakub Gucik – wiolonczela

www.facebook.com/pianovooyt
www.facebook.com/PerDuoVnc

https://www.youtube.com/watch?v=YkZus1UOx9Y

FMXĐ – koncert
PK

19:30
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

FMXĐ | Projekt powstał we wrocławskim tyglu kultur. FMxD wywodzi się z ziem polsko-szwedzkich i wykonuje muzyczny live show. Muzyka to elektryczny eklektyzm. Sednem przekazu są autorskie teksty. „Moja twórczość jest potężnym narzędziem komunikacji, które posłuży skłanianiu ludzi do refleksji nad rzeczywistością i codziennością. Projekt FmxD jest połączeniem koncertu i teatru. Za pomocą słowa i muzyki otwieramy portal, który wciąga do innej czasoprzestrzeni. Zapraszamy do świata elektryzujących eklektyzmów, archetypu jaźni i cienia, mani i depresji."

Osiągnięcia: wygrana na Festiwalu Artystycznym Koniugacje w Rawiczu, I miejsce na przeglądzie muzycznym Zimowa Giełda Piosenki w Opolu, II miejsce i nagroda publiczności na Festiwalu Akademicki Rock we Wrocławiu. FMxD przygotował recital, który zaprezentuje podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (21-22.10.2018), Międzynarodowych Konfrontacji Muzyczna Jesień w Grodkowie (17-18.11.2018), Poetyckiej Doliny w Warszawie (01.09.2018), Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie (22-23.06.2018). Zagrał koncerty m.in. w kultowym klubie muzycznym YAAM w Berlinie, Piwnicy pod Baranami w Krakowie, saloniku artystycznym La Boheme w Warszawie, Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Współpracuje z Berlin meets Wroclove. Jest to organizacja działająca w ramach wymiany kulturowej pomiędzy Berlinem i Wrocławiem.

SKŁAD | Filip Mizia – frontman; Kacper Mikołajuk – sideman

www.facebook.com/thefmxd
www.instagram.com/thefmxd

https://www.youtube.com/watch?v=ENuiDHpbJPw

PARA – koncert
PK

20:30
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

PARA | Duet dopiero rozpoczyna swoją przygodę, zespół istnieje od lutego 2018; są laureatami konkursu Stage4you. PARA – stan skupienia dwóch osób na muzyce. Zespół to połączenie głosu Aleksandry Jabłońskiej i muzyki Jakuba Cybuli. Grają po polsku, muzykę z wnętrza, grają bity z serca a brzmienia z Kurzwail'a. Grają ubrani w żółte barwy z elementami elektro i popu.

SKŁAD | Aleksandra Jabłońska – wokal, Jakub Cybula – producent/piano

www.facebook.com/paraofficial

https://www.youtube.com/watch?v=UMbueNALUfs

TRUCHŁO WOLANDA – koncert
PK

21:30
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

TRUCHŁO WOLANDA | Solowy projekt Mateusza Urbańskiego, basisty zespołu Latające Pięści (laureaci Nagrody Tryton Fama 2012): improwizacje z użyciem loopera i gitary basowej. W koncercie na Famie muzykowi towarzyszyć będzie trio Wójciński/Bańdur/Gucik.

SKŁAD | Mateusz Urbański – bas, Szymon Wójciński – fortepian; Jakub Bańdur – skrzypce; Jakub Gucik – wiolonczela

www.facebook.com/truchlowolanda

https://www.youtube.com/watch?v=XnXWuBfSUsM

UŁANI KAPITALIZMU – koncert
PK

22:30
Hala w Basenie Północnym
ul. Jachtowa 1

UŁANI KAPITALIZMU | Zespół powstały w 2010, związany z muzyką improwizowaną i komponowaną. Trwa niezmiennie do teraz. Na koncertach wykonują swoje kompozycje w formie zależnej od sytuacji i miejsca. Jakby ktoś ich zapytał, jak się czują, odpowiedzieliby, że w porządku i oddaliby to poczucie innym pomnożone przez ilość przecinków jaka znalazła się w tym zdaniu. Mają w serduszku wszystkich wolnych muzyków od Zappy i King Crimson, przez Faust i Davida Byrne po polski kochany yass.

Osiągnięcia: 2012 – support przed koncertem zespołu Figo Fagot w klubie Rocker; wykonanie na żywo muzyki do historyjki obrazkowej „Łoś i Kot" Michała Pogody w Muzeum Techniki w Szczecinie; 2013 – samodzielne wydanie debiutanckiej płyty „Plecak Mięsa"; 2014 – zagranie koncertu w ramach otwarcia Filharmonii Szczecińskiej; 2015 – trasa koncertowa obejmująca m.in. Poznań, Wrocław, Toruń; 2016 – wydanie cyfrowo albumu koncertowego „Oczy Suma".

SKŁAD | Piotr Poprawski – perkusja; Michał Pasternacki – gitara; Karol Firmanty – syntezatory, gitara; Janusz Gądek – klawisze elektryczne; Bartłomiej Czajkowski – kontrabas elektryczny

Wojciech Zagaj
Materiał organizatora
17 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...