Koncerty w sercu gór
1. Wiślański Festiwal Opery i Musicalu - Wisla: 11 - 13.07.2025Na balkonie Domu Zdrojowego na Placu Bogumiła Hoffa odbędzie się inscenizacja historyczna, nawiązująca do wizyty Jana Kiepury w Wiśle na zaproszenie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w lipcu 1936 roku. Wystąpi Patrycja Gałach: narracja, wokal, akordeon, ukulele. Odbędzie się Gala Kiepurowska - widowisko w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego na 100-lecie debiutu scenicznego Jana Kiepury.
- Niedziela 13 lipca, godz. 11.00 - Park im. Stanisława Kopczyńskiego przy Drzewie Opowieści, wstęp wolny
Muzykoterapia dla rodzin z dziećmi
Sesja umuzykalniająca z elementami muzykoterapii jest świetna dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Dzieci będą miały okazję dotknąć instrumentów, a nawet na nich zagrać oraz potańczyć i pośpiewać. Rodzice i opiekunowie towarzyszą im w tej przygodzie, zacieśniając więzi ze swoimi pociechami.
Wystąpi Patrycja Gałach: narracja, wokal, akordeon, ukulele.
- Niedziela 13 lipca, godz. 16.00 - Dom Zdrojowy – balkon, Plac Bogumiła Hoffa 3, wstęp wolny
Spotkanie Jana Kiepury z prezydentem Ignacym Mościckim
Jan Kiepura, światowej sławy polski tenor, zasłynął nie tylko swoimi występami na najważniejszych scenach operowych świata takich jak La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ale również zapisał się w naszej pamięci i historii swoimi spontanicznymi koncertami z balkonów, które wywoływały ogromny entuzjazm wśród tłumów zgromadzonych na ulicach. Najbardziej znane wydarzenia tego typu miały miejsce w Warszawie, m.in. śpiewanie z balkonu Hotelu Bristol. Zdarzało się to również w innych miastach, np. w Hotelu Monopol w Katowicach z, czy też z balkonu Hotelu Grand w Łodzi.
Jan Kiepura bywał też wielokrotnie w jednym z najsłynniejszych polskich kurortów - w Wiśle, ale nasze wydarzenie będzie nawiązywało konkretnie do wizyty 19 lipca 1936 roku, kiedy to przybył z Warszawy Luxtorpedą, na zaproszenie Prezydenta Polski. W związku z tym, na scenę naszego wydarzenia wybrany został Dom Zdrojowy usytuowany przy wiślańskim Placu Hoffa, pełniącym funkcję rynku. Ten przepiękny budynek w stylu funkcjonalistycznym, został właśnie ukończony na początku 1936 roku, a jego ozdobą jest niesamowity - niczym okno na rynek - balkon. To właśnie tutaj odbędzie się nasza inscenizacja, podczas której Aktor wcielający się w rolę Prezydenta Mościckiego przywita przybyłego do Wisły Naszego Wielkiego Śpiewaka. Oczywiście, po sympatycznych i pełnych humoru rozmowach naszych bohaterów, okraszonych ciekawostkami historycznymi, szanowny Jan Kiepura spontanicznie zaśpiewa prosto z balkonu do zgromadzonych!
Reasumując, organizowane wydarzenie będzie więc luźną formą inscenizacji, inspirowanej wspomnianymi wydarzeniami historycznymi. Natomiast obraną konwencją tego eventu, będzie tzw. "popołudniowe picie herbaty" czyli kulturowa okazja do spotkań towarzyskich w eleganckiej atmosferze, lub też wydarzenie towarzyskie w stylu "Kawa na rynku z Prezydentem".
OBSADA inscenizacji: Prezydent RP Ignacy Mościcki – Jerzy Gościński, Jan Kiepura – Łukasz Gaj, Gospodarz Uzdrowiska Wisła – Przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski, Mistrz ceremonii / konferansjer – Marcin Bogacz Noras, Wojskowy (członek korpusu prezydenckiego) – Krzysztof Korwin-Piotrowski, 2 Gospodynie w strojach ludowych – Gabriela Nawrocka i Barbara Kędzior.
- Niedziela 13 lipca, godz. 17.00 - Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
Gala Kiepurowska - widowisko w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego
100-lecie debiutu scenicznego Jana Kiepury
Uwaga: Gala będzie realizowana dla TVP3 Katowice i Polskiego Radia Katowice
Wystąpią: Edyta Piasecka - sopran, Ewelina Szybilska - sopran, Wiktoria Wojdyła - mezzosopran, Łukasz Gaj - tenor, Mingxuan (Leo) Chen - tenor, Kamil Zdebel - baryton, Jerzy Gościński – Ignacy Mościcki, Przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski, Marcin Bogacz-Noras - Mistrz ceremonii / konferansjer, Krzysztof Korwin-Piotrowski – Wojskowy (członek korpusu prezydenckiego), Gabriela Nawrocka i Barbara Kędzior – Gospodynie, Kameraliści Arte Viva. Scenariusz, reżyseria i narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski, współprowadzenie: Ewa Niewiadomska (Radio Katowice). Reżyser światła: Wacław Czarnecki. Asystent reżysera: Marcin Bogacz-Noras.
Muzyczne przeboje z repertuaru Jana Kiepury oraz jego żony Marthy Eggerth zabrzmią w wykonaniu gwiazd scen i estrad. Usłyszą Państwo najpiękniejsze arie i duety operetkowe, piosenki filmowe i pieśni neapolitańskie. Będą też fragmenty "Traviaty". Zabrzmią między innymi utwory, które skomponowali: Verdi, Kalman, Lehar, Stolz ("Brunetki, blondynki"), Wars ("Na pierwszy znak") i Capua ("O sole mio"). Chiński tenor wykona po polsku operowy przebój Moniuszki "Szumią jodły na gór szczycie". Będzie to koncert iskrzący się humorem, nawiązujący do postaci słynnego "chłopca z Sosnowca" - śpiewaka i amanta filmowego Jana Kiepury. Gwarantujemy wspaniały wieczór z gwiazdami i energetyczną muzyką w świetnym wykonaniu! Nawiążemy do historycznego wydarzenia - wizyty Jana Kiepury w Wiśle w lipcu 1936 roku na zaproszenie prezydenta Polski Ignacego Mościckiego, w którego wcieli się śląski aktor Jerzy Gościński. Produkcja: Fundacja Arte Viva. Bilety od 50 złotych, dostępne na www.kupbilecik.pl oraz w Wiślańskim Centrum Kultury i Informacji Turystycznej w Wiśle.
Organizator Festiwalu: Fundacja Arte Viva