Kończy się serial o Jeżycach w Nowym

"Jeżyce Story. Posłucha miasta" - reż. Marcin Wierzchowski - Teatr Nowy w Poznaniu

Premierę spektaklu "Miasto kobiet" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego pokaże w sobotę Teatr Nowy. Spektakl stanowi czwarty odcinek dokumentalnego serialu teatralnego "Jeżyce Story. Posłuchaj Miasta!".

Pierwsze dwa odcinki teatr zaprezentował w lutym. Trzeci odcinek, poświęcony mężczyznom spektakl "Gracze" miał premierę w kwietniu.

Dotyczący świata kobiet spektakl "Miasto kobiet" jest ostatnią premierą w Nowym w tym sezonie artystycznym. Marcin Wierzchowski był reżyserem również poprzednich części cyklu. On też, wraz z Romanem Pawłowskim, jest autorem scenariusza.

Tematem serialu są Jeżyce, dzielnica w centrum Poznania, w której mieści się siedziba Teatru Nowego. Każdy odcinek podporządkowany jest wiodącemu tematowi, zawiera prawdziwe, zebrane przez aktorów opowieści mieszkańców Jeżyc. Aktorzy wcielają się na scenie w osoby z którymi się spotkali.

- Ten serial jest moim oczkiem w głowie w repertuarze, ponieważ on inicjuje bardzo ważny dialog z widzami. "Jeżyce Story" to początek rozmowy o tym, kim jesteśmy w Europie. Zaczęliśmy od Poznania, od najbliższej okolicy, od miejsca, które wypada rozpoznać, kiedy się chce opowiadać o kraju, narodzie, aktualnych problemach - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Kruszczyński.

- Od tego momentu chciałbym żebyśmy rozpoczęli rozmowę, czy jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Europy. Temu chciałbym poświęcić, kolejny, 2014 rok. Chciałbym przez wielką literaturę polską opowiedzieć o Polaku w Europie. Z tym hasłem wiążą się nazwiska Mickiewicza, Słowackiego, Masłowskiej, ale także Osieckiej, Gombrowicza - dodał.

Piotr Kruszczyński nie wykluczył, że "Miasto kobiet", planowane jako ostatni odcinek cyklu, będzie miało swoją kontynuację w przyszłym roku.

Marcin Wierzchowski i Roman Pawłowski przyznali na konferencji, że postanowili poświęcić osobny odcinek dokumentalnego serialu teatralnego kobietom, bo one "potrzebują swojego głosu". Spektakl ma prezentować różne oblicza kobiecości.

- To nie tylko oblicze kobiety zbuntowanej, wyzwolonej, ale też tej, która do głosu zostaje dopuszczona rzadziej - kobiety zajmującej się domem, wychowującej dzieci, realizującej się w tej sferze rzeczywistości. Przestudiowaliśmy kilkanaście projektów demograficznych dla miasta i Polski na najbliższe lata - widać, że jesteśmy na początku porządnego zjazdu demograficznego. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak będzie się zmieniała rola kobiety w tym nowym świecie - powiedział Marcin Wierzchowski.

W spektaklu wystąpią Dorota Abbe, Irena Dudzińska, Edyta Łukaszewska i Agnieszka Różańska.

W 2013 r. poznański teatr obchodzi podwójny jubileusz: 90 lat temu w budynku przy ul. Dąbrowskiego odbyła się pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu Izabella Cywińska została dyrektorem teatru, reaktywując jego działalność. Zwieńczeniem jubileuszowego roku będzie premiera "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Premiera zaplanowana została na 14 grudnia.

- "Wiśniowy sad", jest to dla mnie rzecz bardzo osobista. Raz robiłam Czechowa, były to "Trzy siostry" w Kaliszu. Mimo, że grały wspaniałe aktorki, było to niedobre przedstawienie z niedobrą scenografią a Czechow chodzi za mną od początku - powiedziała w piątek na konferencji Cywińska.

- Dla mnie Poznań jest miejscem do którego trudno mi nie wracać. 16 lat które tu spędziłam jako dyrektor tego teatru, to były dla mnie najważniejsze lata w realizacji siebie. (...) Zmieniłam wtedy swój charakter myślenia o teatrze i zaczęłam robić teatr polityczny - dodała.

Nowy sezon teatr otworzy we wrześniu premierą "Lekcji" Eugene'a Ionesco. W październiku zaplanowano premierę spektaklu Jerzego Satanowskiego z tekstami Stanisława Barańczaka. 16 listopada zaplanowano premierę spektaklu o roboczym tytule "Czerwiec '56" w reżyserii Remigiusza Brzyka. Jak wyjaśnił dyrektor, będzie on nawiązywał do ważnego w historii Teatru Nowego spektaklu ze scenariuszem Włodzimierza Branieckiego i Izabelli Cywińskiej, który zrealizowano w 1981 roku.

Jak poinformowano na konferencji, w sezonie 2012/2013 na scenach Teatru Nowego pojawiło się w sumie 30 tytułów. Łącznie do 7 lipca zaprezentowanych zostanie 360 spektakli.

W mijającym sezonie teatr wystawił 12 premier w tym 7 prapremier. Od początku września 2012 do końca czerwca 2013 roku w Teatrze Nowym w Poznaniu gościło 65 tys. widzów. Średnia frekwencja na wszystkich trzech scenach teatru wyniosła ponad 90 proc.

(-)
(PAP)
29 czerwca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...