Konferencja naukowa

"Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje"

Konferencja "Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje" w Krakowie

Kolejna z cyklu konferencji naukowych poświęconych jubileuszowemu Roku Grotowskiego 2009 będzie miała miejsce w dniach 25 – 27 marca w Krakowie. Będzie ona już drugim spotkaniem o charakterze teoretycznym po styczniowej konferencji inauguracyjnej: „Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia”, która odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Ty razem, ze względu na współpracę Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z krakowską PWST oraz Wydziałem Polonistyki UJ, obrady odbędą się w Collegium Maius UJ oraz przy Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego. Tam właśnie będzie miało miejsce otwarcie konferencji, które poprowadzi Jarosław Fret – dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Na marcową konferencję złoży się cykl wystąpień wybitnych ludzi teatru polskiego i zagranicznego, współpracowników i wieloletnich przyjaciół Jerzego Grotowskiego. Ponadto w trakcie tego trzydniowego wydarzenia zostaną zaprezentowane cztery filmy dokumentalne poświęcone działalności Grotowskiego związanej z Teatrem Źródeł i jego obecności w Bengalu i na Haiti. Niewątpliwą ciekawostką będzie pierwszy raz udostępniona przez Instytut pełna wersja odrestaurowanego filmu, który dokumentuje spektakl „Książe Niezłomny”.

Konferencja w Krakowie pomieści również sprawozdanie z rekonesansu na Haiti, odbytego przez Leszka Kolankiewicza, Józefa Kwaterkę i Grzegorza Ziółkowskiego w dniach 8 – 15 lutego 2009 roku, w związku z przygotowaniami przez Instytut przedsięwzięcia „Grotowski – Haiti: kultura vodou. Work-in-progress”.

Z kolei 27 marca, na deskach Sceny im. Stanisława Wyspiańskiego, krakowskiej PWST Ludwik Flaszen wygłosi swoje Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. Trzydniowe wydarzenia zamknie rozmowa z  Anatolijem Wasiljewem, które poprowadzi Katarzyna Osińska.

W ciągu trzech dni konferencji na Plantach przy Collegium Novum będzie można obejrzeć wystawę „Półwiecze Teatru Laboratorium” przygotowaną przez Barbarę Kaczmarek i Grzegorza Ziółkowskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie: www.rokgrotowskiego.pl .

Małgorzata Bryl-Sikorska
Dziennik Teatralny Katowice
17 marca 2009
Portrety
Jerzy Grotowski

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia