"Koni(e)c lata"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W sobotę 29 sierpnia Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza do swojej siedziby na "Koni(e)c lata", czyli "Dzień otwarty IT". Jak co roku, w dzień urodzin Pawła Konica zaprezentujemy naszą działalność i przedstawimy plany na nowy sezon.

Zaczniemy już o godz. 11:00, w plenerze, od teatralnych zajęć dla dzieci i rodziców. Nieco później zaprosimy na zwiedzanie IT i poznanie codziennej pracy naszej instytucji. Smak sukcesu tegorocznej polskiej ekspozycji na Praskim Quadriennale będzie można poczuć uczestnicząc w "Weselu, którego nie było", czyli kulinarnym performansie. Po południu spotkania i rozmowy: o tym jaki byłby dziś Teatr Mały Pawła Konica oraz opowieść Wandy Warskiej o sobie i Tadeuszu Kantorze. Wieczorem pokaz "Ciotuni" Aleksandra Fredry w interpretacji Weroniki Szczawińskiej a po nim muzyczna niespodzianka.

Paweł Konic i jego idea otwartej na różnorodność teatralną instytucji, jaką realizował kierując Teatrem Małym w Warszawie w latach 1994-2004, są inspiracją dla Dnia Otwartego. Instytut Teatralny chce otwarcie zaprezentować efekty swojej wielostronnej aktywności oraz przedstawić propozycje i plan działań na sezon 2015/16.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

***

29.08.2015 (sobota)

11.00 - 13.00 Teatranki - zabawy teatralne dla dzieci w wieku 3-8 lat i rodziców (przed budynkiem IT) - zapisy na hasło "Otwarty Instytut - Teatranki" pod numerem telefonu 22 501 70 02 lub @ sekretariat@instytut-teatralny.pl

12:00 i 12:45 - zwiedzanie Instytutu (Pracownia Dokumentacji Teatru i Biblioteka). Opowiemy historię powstania pracowni i biblioteki, pokażemy, jak wygląda ich codzienna praca, zaprezentujemy nasze zbiory. Biblioteka zaplanowała kiermasz książek

13:30 - kuratorka Anna Mieczyńska oprowadzi po wystawie "Wołyński" (Galeria IT)

14.30 - 17.00 Anna Królikiewicz, Maciej Nowak "Wesele, którego nie było" - pokaz jednego z elementów polskiej ekspozycji na PQ 2015 (przed budynkiem)

15.30 - 17.00 "Jaki byłby dziś Teatr Mały Pawła Konica" - rozmowa Anny Cieliczko z Anną Augustynowicz i Ewą Kwiecień, premiera książki "Teatr Mały 1994-2004" oraz spotkanie przyjaciół Pawła Konica (kawiarnia IT)

17.30 - 19.00 "Moja historia" - spotkanie z Wandą Warską (sala teatralna)

20.00 - 21.00 Aleksander Fredro "Ciotunia"- performans w ramach cyklu "Fredro. Nikt mnie nie zna", reż. Weronika Szczawińska (sala teatralna)

21:30 - muzyczna niespodzianka (szczegóły wkrótce)

***

Teatranki - zabawy teatralne dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców lub opiekunów. Odbywają się w Instytucie od 2009 roku w niedziele. W sezonie 2014/15 ujęte zostały w trzy cykle warsztatowe - LABORATORIUM RUCHU, PRZESTRZENI I DŹWIĘKU. Każdy cykl 6 spotkań kończył się pokazem efektów pracy warsztatowej. Tym razem Teatranki wyjątkowo w sobotę pod hasłem "Otwarty Instytut" poprowadzą Dorota Ogrodzka i Sebastian Świąder.

Zwiedzanie Instytutu - oprowadzanie po Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej - największym tematycznym archiwum teatralnym w Polsce, gromadzącym od przeszło 40 lat pamiątki związane ze współczesnym życiem teatralnym, a także po działającej przy Instytucie Bibliotece. Opowiemy historię powstania Pracowni i Biblioteki, pokażemy, jak wygląda ich codzienna praca, zaprezentujemy nasze zbiory. Zbiórka pod wejściem do Działu Dokumentacji o godz. 12.00, druga tura zwiedzania o 12.45.

O godz. 13:30 po najnowszej wystawie w Galerii Instytutu, poświęconej twórczości plastycznej Wojciecha Wołyńskiego, oprowadzi jej kuratorka Anna Mieczyńska.

"Wesele, którego nie było" - działanie performatywne, które powstało w ramach eksperymentalnej sekcji "Makers" na Praskim Quadriennale 2015. Projekt przygotowany przez Macieja Nowaka - teatrologa i krytyka kulinarnego - oraz Annę Królikiewicz - artystkę i malarkę - będzie rekonstrukcją gastronomicznego uniwersum inspirowanego "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, które pozostaje jednym z najważniejszych i najczęściej granych utworów polskiej klasyki teatralnej.

"Jaki byłby dziś Teatr Mały Pawła Konica" - rozmowa Anny Cieliczko z Anną Augustynowicz, reżyserem i dyrektorem Teatru Współczesnego w Szczecinie, wielokrotnie goszczącego w Teatrze Małym oraz Ewą Kwiecień, wieloletnią współpracowniczką Pawła Konica; prezentacja książki dokumentującej działalności Teatru Małego w latach 1994-2004; spotkanie przyjaciół Pawła Konica i Teatru Małego.

"Moja historia" - cykl prowadzonych przez Mike'a Urbaniaka rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów, retransmitowany w polskim radiu RDC. Tym razem gościem Mike'a Urbaniaka będzie pieśniarka Wanda Warska.

Aleksander Fredro "Ciotunia" - performans, którego premiera odbyła się w czerwcu w ramach organizowanego w sezonie 2014/15 cyklu "Fredro. Nikt mnie nie zna". Na scenie wystąpią Weronika Szczawińska - jednocześnie reżyserka - i aktorka Milena Gauer. Za pośrednictwem dramatu Fredry postarają się dotknąć problemu związanego ze scenicznym obrazem starzejących się kobiet i ich starzejących się ciał.

(-)
Materiał nadesłany
14 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia