Koniec dramatu Karolaka! Aktor znalazł nową siedzibę swojego teatru

Tomasz Karolak - Teatr IMKA

Teatr IMKA Tomasza Karolaka od momentu założenia w 2010 r. działał przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie. Niestety aktorowi nie udało się zatrzymać dotychczasowej siedziby. Budynkiem od 1 lipca 2020 będzie kierować Fundacja Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej. W mediach społecznościowych poinformowano, że od września instytucja na stałe zagości na Bemowie.

"Ostatnie chwile w moim teatrze IMKA. Od jutra nowe miejsce i nowa droga. Dzięki, że jesteście ze mną... Nie zawiedziemy i szykujemy wielkie teatralne święto" - pisał na Instagramie Tomasz Karolak jakiś czas temu.

Aktor słowa dotrzymał. Właśnie ogłoszono, że wszystkie spektakle IMKI i IMKI Light od września będą prezentowane w nowej siedzibie na warszawskim Bemowie. "W ostatni weekend września odbędzie się premierowe przedstawienie IMKI na deskach teatru przy ul. Kocjana 3. Warto podkreślić, że będzie to początek długofalowej współpracy – to pierwszy zawodowy, stacjonarny teatr na Bemowie" - czytamy na oficjalnym fanpage'u na Facebooku dzielnicy.

"Teatr IMKA jest przeznaczony dla szerokiej publiczności, daje szansę na spędzenie wieczoru w interesujący sposób - oprócz dobrej zabawy i śmiechu proponuje wybitną literaturę, która stawia ważkie pytania i prowokuje do głębszych przemyśleń. Znakiem szczególnym wszystkich spektakli jest znakomite aktorstwo teatralne. W spektaklach na Bemowie będziemy mogli zobaczyć m.in. takich znakomitych aktorów, jak: Stanisławę Celińską, Lucynę Malec, Annę Dereszowską, Zbigniewa Zamachowskiego, Mikołaja Roznerskiego i oczywiście Tomasza Karolaka – założyciela i dyrektora IMKI" - czytamy dalej.

Co ciekawe IMKA nie będzie pierwszym teatrem, który pojawi się na scena Kocjan. Jak dowiadujemy się z facebookowego wpisu, odbyło się tam wiele spektakli. "Obecnie trwa tam gruntowny remont. Przede wszystkim zostanie przebudowana scena, która będzie obniżona i dostosowana do wymogów IMKI. Wyremontowana została także restauracja - Loft Kocjana i powstał ogródek dla mieszkańców. Będzie to przyjazne miejsce dla wielbicieli teatru oraz rodzin z dziećmi, w doskonałej lokalizacja z zapleczem parkingowym, wśród zielni i spokojnej aury na Bemowie".

Jak zapowiedziano, w repertuarze będą zarówno spektakle recitalowe, klasyczne, jak i te dla dzieci, a inauguracji IMKI na Bemowie towarzyszyć będą niespodzianki.

Tomasz Karolak jakiś czas temu zdradził też plany na dalszą działalność. - Powrócimy z premierą, którą ja wyprodukuję, a reżyserować będzie Magdalena Łazarkiewicz. To będzie inscenizacja sztuki "Wielki powrót Borysa S.", w której wystąpię u boku Daniela Olbrychskiego. To jest znakomity, wielokrotnie nagradzany tekst o aktorze, który w dojrzałym wieku otrzymał szansę zagrania króla Leara. Parafraza Szekspira, w której centrum umieszczono dramatyczną rozmowę aktora z synem - powiedział w rozmowie z PAP. Ujawnił też, że w planach są przedstawienia, które mają wyreżyserować Łukasz Kos, Jędrzej Piaskowski i Paweł Świątek.

O sprawie Teatru IMKA głośno było kilka tygodni. Budynkiem, który zajmował prywatny teatr założony przez Tomasza Karolaka od 1 lipca 2020 będzie kierować Fundacja Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej. Pomimo negocjacji z zarządcą obiektu - Związkiem Harcerstwa Polskiego - i wsparcia wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej, Karolakowi nie udało się zatrzymać dotychczasowej siedziby.

Konflikt z Grażyną Wolszczak komentował w programie "Rezerwacja" Katarzyny Janowskiej. Działania Grażyny Wolszczak aktor nazwał "próbą wrogiego przejęcia siedziby" i zarzuca jej kłamstwo. Innego zdania była Grażyna Wolszczak, która sytuację skomentowała w rozmowie z Małgorzatą Ohme.

Teatr IMKA Tomasza Karolaka i Fundacja Granizon Sztuki Grażyny Wolszczak

Założony 10 lat temu przez Karolaka Teatr IMKA już wielokrotnie przechodził zawirowania finansowe, ostatni raz groziło mu zamknięcie w 2018 r. IMKA miała problemy z pozyskiwaniem sponsorów. Teatr zaczął regularnie wynajmować swoją przestrzeń. W repertuarze coraz częściej, obok nagradzanych, niekomercyjnych produkcji - spektakli Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Moniki Strzępki czy Pawła Świątka - pojawiały się komediowe tytuły. Wśród nich m.in. przedstawienia Garnizonu Sztuki Grażyny Wolszczak i Joanny Glińskiej, które często w lekkiej formie starają się poruszać trudne tematy: "Polowanie na łosia", "Czworo do poprawki" i wystawiany z sukcesem w całej Polsce, koncertowo zagrany "Pozytywni" z ważnymi wątkami LGBT, według scenariusza Cezarego Harasimowicza.

(-)
onet.film
30 czerwca 2020
Portrety
Tomasz Karolak

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia