Koniec jubileuszowej edycji

50. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Spektakl "Przygoda" w wykonaniu artystów warszawskiego Teatru Polonia zakończył w niedzielę wieczór 50. jubileuszowe Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Finałowe przedstawienie wyreżyserowała Krystyna Janda

Na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie publiczność mogła w "Przygodzie" oklaskiwać m.in. Jana Englerta, Edytę Olszówkę, Beatę Ścibakówną, Wiesława Komasę.

"Przygoda" to historia osób uwikłanych w wielokąt miłosny. Jego bohaterowie zmuszeni są do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów. Poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o winę i karę, o granice powołania zawodowego i oddania innemu człowiekowi" - napisano na stronie internetowej Spotkań.

Poza "Przygodą" w programie tegorocznej imprezy, która rozpoczęła się 5 listopada, znalazły się cztery przedstawienia: kryminał "Murzyn (może odejść)", sztuka "Trash Story", spektakl taneczny "Janosik" i "Król umiera, czyli ceremonie". Wystąpili aktorzy teatrów: Siemaszkowej z Rzeszowa, Teatru Ateneum i Polonia z Warszawy, Teatru Narodowego w Koszycach i Teatru Starego z Krakowa.

Rzeszowska publiczność mogła oklaskiwać m.in. Jadwigę Jankowską-Cieślak, Annę Dymną, Annę Polony, Jerzego Trelę.

- To było spotkanie z plejadą naprawdę wielkich, polskich aktorów, którzy tylko potwierdzili swoją wielkość. Szkoda tylko, że podziwiać ich można u nas, w Rzeszowie, tak rzadko - ocenił pan Krzysztof po zakończeniu imprezy. Dodał, że w repertuarze Spotkań zabrakło mu "lżejszych" przedstawień. "Większość była trudna, czy nawet przygnębiająca, choć oczywiście rewelacyjnie pokazana - zauważył.

Podobnego zdania była pani Ewa Stach: - Najbardziej poruszyło mnie przedstawienie w wykonaniu Teatru Starego z Krakowa. Oczywiście fantastyczne kreacje aktorów, choć jego wymowa była pesymistyczna, kradła nadzieję. To pożegnanie, które już samo w sobie jest smutne, ale i jeszcze refleksja, że to co następuje, może nie być już tak dobre jak to, co odchodzi - oceniła w rozmowie z PAP.

Spotkaniom towarzyszyła prezentowana w foyer teatru wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac XIII Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego Rzeszów 2011.

Rzeszowskie Spotkania Teatralne po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1961 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w południowo-wschodniej Polsce i jedna z najstarszych imprez teatralnych w kraju.

(-)
PAP
29 listopada 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...