Koniec podporządkowania męskiemu światu!

"Poskromienie złośnicy" - reż. Katarzyna Deszcz - Teatr im. Stefana Żeromskiego

"Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka to najnowsza propozycja Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl reżyseruje Katarzyna Deszcz. Premiera odbyła się w sobotę.

Spotkanie dwójki niezależnych i bardzo silnych osobowości: Katarzyny i Petruchia to główny wątek sztuki. On - rozrzutny obibok, przekonany o tym, że nie ma kobiety, która mu się oprze. Ona - z zacięciem feministycznym, nie godzi się na podporządkowanie męskiemu światu. Gdy się spotykają, budzi się między nimi fascynacja.

Jak mówi reżyserka spektaklu, jest to dwójka ludzi zupełnie przeciwnych sobie zarówno pod względem kulturowym, jak i wychowania oraz traktowania kobiet przez niego i mężczyzn przez Katarzynę.

Zdaniem Deszcz spektakl jest bardzo ryzykowny, ponieważ w oryginalnym tekście Szekspira każda kobieta "ma cicho siedzieć i wielbić swojego męża".

- Moja niezależna dusza nie pozwoliłaby mi w takim wymiarze pokazać finału tej sztuki - zaznaczyła.

Zdaniem dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Piotra Szczerskiego postać Kasi różni się od większości granych do tej pory na scenach teatralnych.

- Ten świat jest taki byle jaki, liczą się tylko pieniądze, a bunt Kasi jest buntem przeciwko niemu - powiedział.

Zdaniem Katarzyny Deszcz, sztuka którą reżyseruje, jest również historią o potrzebie bycia na innym miejscu, na innym szczeblu hierarchii społecznej i to jest znak naszych czasów. W spektaklu jest mnóstwo cwaniaków i każdy chce oszukać każdego. Tylko Kasia i Petruchio są ponad tym i właśnie oni wygrywają.

W główne role wcieliła się Wiktoria Kulaszewska, która zadebiutowała jesienią na scenie kieleckiego teatru w "Misji", oraz Krzysztof Grabowski związany z kieleckim teatrem pierwszy sezon (zagrał m.in. "Jakiś i Pupcze"). W pozostałych rolach występują Zuzanna Wierzbińska (Bianka), Beata Pszeniczna (Wdowa), Teresa Bielińska (Kreator mody), Mirosław Bieliński (Baptista Minola), Janusz Głogowski (Vincencjo), Andrzej Cempura (Gremio), Wojciech Niemczyk (Lucencjo), Łukasz Pruchniewicz (Hortensjo), Artur Słaboń (Bakałarz), Dominik Nowak (Tranio), Marcin Brykczyński (Blondello) oraz Edward Janaszek (Grumio).

Scenografię do spektaklu przygotował Andrzej Sadowski, który wspólnie z Katarzyną Deszcz prowadził Teatr Mandala.

Katarzyna Deszcz jest absolwentką Wydziału Prawa UJ oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. W latach 2003-2006 była Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli w kraju i za granicą. Dla kieleckiego teatru reżyserowała "Kotkę na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa. Od 1992 roku Deszcz prowadzi warsztaty dla reżyserów i aktorów w różnych centrach teatralnych w Polsce, Anglii, Egipcie, Indiach, Irlandii, Japonii, Niemczech i USA.

(-)
(PAP)
14 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia