Kontrapunkt 2015

50. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Rok 2015 to czas wyjątkowy – czas jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, a zarazem obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia szczecińskiego Przeglądu Teatrów Małych Form, od 1995 funkcjonującego pod nazwą KONTRAPUNKT. Dla festiwali teatralnych taki jubileusz nie jest zjawiskiem codziennym, ponieważ rzadko która impreza teatralna, zainicjowana w latach sześćdziesiątych, potrafiła tak zmienić swoje oblicze, by w XXI wieku pozostać żywą, potrzebną i interesującą. Osiągnął to KONTRAPUNKT, jeden z najstarszych i najdłużej istniejących festiwali teatralnych w naszym kraju.

Obecnie KONTRAPUNKT to festiwal sztuki, który dzięki swej różnorodności stanowi atrakcyjne wydarzenie kulturalne dla odbiorców w Polsce i za granicą. Jego międzynarodowy charakter najwyraźniej podkreśla wieloletnia współpraca z niemieckimi ośrodkami teatralnymi. KONTRAPUNKT nie ogranicza się jednak tylko do formuły konkursowej i tylko do wydarzeń stricte teatralnych. Wśród propozycji znajdują się zawsze dodatkowe imprezy artystyczne, między innymi spektakle plenerowe, performanse, akcje w przestrzeni miejskiej, wystawy, koncerty, spotkanie naukowe i promocje publikacji.

W tym roku po raz piąty w ramach KONTRAPUNKTU odbędzie się również Mały Kontrapunkt, czyli święto teatralne dla dzieci, podczas którego prezentowane są spektakle z naszego regionu, z uczelni teatralnych, a także, dzięki projektom międzynarodowym – z zagranicy: w pierwszych latach z krajów skandynawskich (Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Islandia), obecnie z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry).

Jubileuszu pięćdziesięciolecia Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT nie zamierzamy celebrować wyłącznie dla niego samego. Czujemy się zobowiązani do podjęcia tematu festiwalu jako zjawiska kulturalnego i przyczynienia się do pogłębienia, a w przypadku niektórych kwestii wręcz zainicjowania humanistycznego dyskursu o festiwalach teatralnych. W związku z tym ważną częścią jubileuszu jest sesja naukowa i panel dyrektorów najważniejszych polskich festiwali, a także promocja trzech książek: O polskim teatrze lalek – w Szczecinie, będącej owocem sesji teatrologicznej, która odbyła się w listopadzie 2013 roku podczas obchodów jubileuszu sześćdziesięciolecia Teatru Lalek „Pleciuga"; Mapowanie publiczności / Publikums-Mapping, kolejnego tomu z serii Biblioteka KONTRAPUNKTU, podsumowującego zeszłoroczny polsko-niemiecki panel dyskusyjny; Ślady KONTRAPUNKTU, jubileuszowej publikacji poświęconej historii i teraźniejszości festiwalu.

Poza spektaklami konkursowymi w nurcie pozakonkursowym zaprezentujemy nie tylko najnowsze przedsięwzięcia, lecz także spektakle, które staną się wyjątkową okazją do ponownego spotkania z mistrzami małej formy. Zaprosimy również widzów na wiele innych atrakcyjnych wydarzeń, o których szczegółowe informacje znajdą się w katalogu.

Jubileuszowa edycja KONTRAPUNKTU dowodzi ważności szczecińskiego festiwalu w kulturze i może zainspirować do wspólnej dyskusji o zjawisku festiwali teatralnych. Jednocześnie jednak pięćdziesiąty Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT ma być – jak poprzednie czterdzieści dziewięć edycji – ciekawym, wieloaspektowym i bogatym w atrakcyjne propozycje przeglądem.

(-)
Materiał organizatora
4 marca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...