Kontrapunkt co dwa lata

57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt w Szczecinie: 20 kwietnia do 1 czerwca 2024.

Festiwal Kontrapunkt zmienia swoją formułę. Będzie się odbywał co dwa lata. Najbliższa edycja w przyszłym roku od 20 kwietnia do 1 czerwca 2024.

Festiwal w nowej odsłonie ma być silnie związany z charakterem miasta i instytucji, które go tworzą, wyrastający z potencjału „wolnościowego" Szczecina i autorskich dróg teatralnych Teatru Współczesnego i Teatru Lalek Pleciuga, które zajmą się organizacją tego wydarzenia.

– Rezygnujemy z kojarzonego z festiwalem pojęcia, którym jest „mała forma". Coraz trudniej było je zdefiniować, bo teatr bardzo się zmienił w ostatnich latach. Dlatego postanowiliśmy, że oczywiście forma pozostaje, ale będzie różnorodna, nieograniczona, a wręcz przeciwnie bardzo pojemna i otwarta – mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie – Marzy nam się Kontrapunkt bardziej rozbudowany, przygotowany z jeszcze większym rozmachem, niż to bywało, i oczywiście pozytywnie zmieniający miasto.

W ramach konkursu zostaną pokazane najlepsze polskie i zagraniczne realizacje, interesujące ze względu na operowanie formą – od spektakli dramatycznych, lalkowych, tanecznych po pantomimę, łączące teatr, sztuki wizualne i muzykę. Będą zarówno wielkie superprodukcje, jak i mniejsze, kameralne spektakle. Na otwarcie festiwalu, 20 kwietnia 2024 roku, planowany jest duży event, który przestrzennie obejmie sporą część Szczecina. Będą happeningi, instalacje, koncerty, spektakle plenerowe, które zostaną przygotowane wraz z mieszkańcami miasta. W konkursowym nurcie festiwalu pojawi się osiem spektakli.

Jury, które wyłoni najlepsze spektakle w nurcie konkursowym, będzie interdyscyplinarne, złożone z przedstawicieli różnych środowisk, nie tylko artystycznych. Ponieważ sztuka ma ogromną wartość społeczną, obrady jury będą jawne i otwarte dla publiczności.

Transparentne będą również zasady wyboru przedstawień do konkursu dokonanego przez selekcjonerki i selekcjonerów: Jakuba Skrzywanka i Agatę Kołacz (Teatr Współczesny) oraz Tomasza Lewandowskiego i Henryka Mazurkiewicza (Teatr Lalek Pleciuga).

Nowością jest nurt Junior – szczecińska publiczność będzie miała okazję zobaczyć nagradzane spektakle oraz wydarzenia performatywne, polskie i zagraniczne, przeznaczone dla widzów dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Pokazom będą towarzyszyły rozmowy problematyzujące, próbujące określić, czy i dlaczego dane dzieło można uznać za „arcydzieło".

Zaplanowano także dwie koprodukcje festiwalu – dwie premiery: Teatru Współczesnego i Teatru Pleciuga, które wzmocnią markę Kontrapunktu.

Na organizację wydarzenia miasto przeznaczy ponad 1 mln złotych.

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 maja 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia