Kontrapunkt ogłasza program

49. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Już za miesiąc największy festiwal teatralny północno-zachodniej Polski - Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2014.

Zaczynamy już 4 kwietnia "Pamiętnikami Tatusia Muminka", koprodukcją festiwalu z Teatrem Lalek "Pleciuga", która otwiera Mały Kontrapunkt. Jak zawsze podczas tego trzydniowego teatralnego święta dla dzieci odbywają się pokazy przedstawień, warsztaty i wystawy.

Niemal równolegle zapraszamy na Szczecińską Północ Teatrów oraz Zachodniopomorską OFFensywę Teatralną - prezentacje spektakli teatrów szczecińskich i nieinstytucjonalnych grup z regionu, z utrzymywaną od lat promocyjną ceną biletów w wysokości 5 złotych.

W konkursie, który rozpocznie się 7 kwietnia m.in. "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, "Chopin bez fortepianu" w reż. Michała Zadary, "Jeżyce story. Gracze" z Teatru Nowego w Poznaniu, "Był sobie Polak..." Pawła Demirskiego w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru im. Osterwy z Lublina, "Morisson śmierciSyn" w reż. Pawła Passiniego.

Konkursowi będą towarzyszyć prezentacje spektakli pozakonkursowych i tym plener, który jest kierowany zarówno do miłośników sztuki teatru, jak i do tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kulturą. W ofercie znajdują się również wideoinstalacje, koncerty, wystawy i Noc Performerów. W ostatni dzień festiwalu zapraszamy na Szczecin na Kontrapunkcie.

Kontrapunkt jest festiwalem międzynarodowym, stąd w programie przedstawienia zagraniczne, wśród których szczególnie wyrazisty jest nurt niemiecki ("Pomosty teatru - pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego"). Widzowie Kontrapunktu po raz ósmy spędzą też jeden dzień festiwalu w Berlinie.

Spektakle będą oceniane przez międzynarodowe jury w składzie: Magda Fertacz, Jon Refsdal Moe - norweski krytyk teatralny i krytyk sztuk wizualnych, Dirk Pilz - niemiecki krytyk teatralny, literaturoznawca i wykładowca uniwersytecki, Paweł Płoski - kierownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie i Paweł Wodziński.

Jak zawsze w czasie festiwalu odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem będą się zastanawiać nad fenomenem, rolą i strukturą publiczności. Tradycyjnie też ukaże się kolejna książka z serii "Biblioteka Kontrapunktu" - pt. "Portret aktora".

Zapraszamy na Kontrapunktu - największy festiwal teatralny północno-zachodniej Polski.

(-)
Materiał Festiwalu
5 marca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia