Kontrapunkt wychodzi w miasto

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Czterdziesty piąty raz szczecinianie będą mieli okazję spotkania się z małymi formami teatralnymi zebranymi w festiwal "Kontrapunkt". Tegoroczna impreza rozpocznie się oficjalnie 20 kwietnia i potrwa pięć dni.

Pierwsze wydarzenia związane z przeglądem zainaugurowane zostaną wcześniej. Na początek- Północ Teatrów, kiedy to w nocy z 17 na 18 kwietnia szczecińskie sceny zaproszą na wybrane spektakle. I tak w Teatrze Współczesnym będą to "Rowerzyści", w Polskim - "Tuwim zaczarowany", w Kameralnym - recital Ewy Kabsy "Madame", w Kanie - "Geist", a w "Pleciudze"- "Tukar". 

Na niedzielę i poniedziałek (18-19 kwietnia) zaplanowane są również dwa inne nowe punkty programu: skierowany do dzieci "Mały Kontrapunkt" i "Kontrabanda" z udziałem najlepszych młodzieżowych grup offowych z regionu.

Główna część "Kontrapunktu" to siedemnaście konkursowych przedstawień. Wśród nich m.in. "Lipiec" Iwana Wyrypajewa z warszawskiego Teatru Na Woli, "Paranoicy i Pszczelarze" Teatru Ósmego Dnia z Poznania, "Lis" Białostockiego Teatru Lalek, V,y (F) ICD 10 Transformacje" Teatru Polskiego z Bydgoszczy czy trzy propozycje szczecińskie: "Morze Otwarte" Teatru Małego, "Lailonia" Teatru Kana oraz "Kubuś i jego pan" Teatru Lalek "Pleciuga".

Grand Prix festiwalu przyzna, jak zawsze, publiczność. Swoją nagrodę wręczą także dziennikarze oraz specjalnie powołane jury, w skład którego wejdą: reżyser i dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu - Iwona Kempa, recenzentka teatralna tygodnika "Polityka" Aneta Kyzioł, reżyser Marcin Liber, aktor stołecznego Teatru Studio - Janusz Stolarski oraz legenda szczecińskiego teatru, reżyser i wykładowca PWST w Krakowie - Jan Maciejowski. 

Tegoroczny festiwal odważnie wyjdzie w przestrzeń miejską - część prezentacji wystawiona zostanie na terenie szczecińskiego portu, PKP Energetyki (zapowiadające się niezwykle interesująco widowisko hologramowe rzymskiego teatru Santasangre - na zdjęciu) i na Łasztowni ("Odyseja" przygotowana przez Theater Titanick). Tradycyjnie już publiczność będzie mogła wyjechać na jeden dzień do Berlina na konkursowe spektakle z tamtejszych scen. Formuła Dnia Transgranicznego została dodatkowo rozszerzona o pobyt w ośrodku Schloss Brollin.

Na finał pokazany, zostanie głośna i kontrowersyjna "Trylogia" Jana Klaty, zrealizowana w krakowskim Narodowym Starym Teatrze z Anną Dymną, Krzysztofem Globiszem, Mikołajem Grabowskim i Janem Peszkiem.

Katarzyna Strózyk
Kurier Szczecinski
2 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia