Kraków będzie żyć tańcem

10. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Taki jubileusz to zawsze podsumowanie. Spojrzymy w przeszłość, żeby pokazać, ile udało nam się zrobić - tłumaczyła wczoraj Romana Agnel, dyrektorka festiwalu.

Festiwal rozpocznie spektakl "Spotkanie w świecie baroku" (zaplanowany na 1 sierpnia, godz. 19) w wykonaniu Alaknandy (Indie), Romany Agnel oraz Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Prezentowany w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza w Krakowie będzie spotkaniem Europy i Orientu, dworu Ludwika XIV i pałacu maharadży. 

W piątek, 7 sierpnia o godz. 20, zobaczymy "Legendę o królowej Jadwidze", spektakl prezentowany już w trakcie pierwszej edycji festiwalu w roku 2000. W tekście autorstwa Lucjana Rydla pomiędzy opowieściami o koronacji Andegawenki na Wawelu, jej ślubie z Władysławem Jagiełłą czy odnowieniu Akademii Krakowskiej, udało się zmieścić przede wszystkim postać silnej i odważnej kobiety, która potrafi wiele poświęcić dla swoich poddanych. Co ciekawe, kostiumy, które zobaczymy w scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu, są kopiami strojów uwiecznionych w średniowiecznych miniaturach. 

Następnego dnia, również o godz. 20, będziemy mieli okazję zobaczyć "Sąd Parysa", widowisko z pogranicza tańca i pantomimy w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego i Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Spektakl sięga do utworu "Judicium Paridis", zaprezentowanego po raz pierwszy w 1522 roku na Wawelu. Tym razem, wraz z dworzanami królowej Bony, pojawi się słynna historia starożytnego romansu, choć - jak zapewnia Romana Agnel - w renesansowej oprawie. 

Wydarzeniem będzie z pewnością krakowska premiera "Les Fe^tes d\'Hébé ou Les Talents lyriques" Jeana Phillipa Rameau - 9 sierpnia o godz. 20, na Wawelu. Tym razem grupy z Polski i Niemiec, czyli United Continuo Service i Balet Cracovia Danza, przybliżą sceny baletowe z utworu Rameau. 

Inauguracji festiwalu towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie warsztatów tańców dawnych, które od 1 do 7 sierpnia prowadzone będą w Willi Decjusza. Będą także zajęcia dla dzieci prowadzone przez Katarzynę Borstyn. 

W niedzielę, 2 sierpnia, również w Willi Decjusza, odbędą się wykłady poświęcone tańcom dawnym i kulturze dworskiej (godz. 17), otwarta zostanie też wystawa podsumowująca wszystkie dotychczasowe edycje tego festiwalu (godz. 19). 

- Wraz z X edycją spełniło się moje marzenie. Najpiękniejsze miejsca Krakowa żyć będą tańcem. Pojawimy się na Wawelu, w Muzeum bp. Erazma Ciołka, na ulicach w barwnych korowodach - cieszy się Romana Agnel.

(ŁUG)
Dziennik Polski
25 lipca 2009

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia