Krakowskie polecenia weekendowe

15 – 17 października 2021 r.

W nadchodzący weekend na wielbicieli teatru z Krakowa czeka premierowe wykonanie spektaklu „Bezmatek” na podstawie powieści Miry Marcinów. Poza tym sztuka inspirowana obrazem Roy’a Lichtensteina oraz intymny i zarazem komediowy monodram o archetypie mężczyzny. Dla dzieci – opowieść o krainie kwiatów, a mieszkańców Tarnowa – historia miłosna Duncana Macmillana.

„Bezmatek" – reż. Marcin Liber – Teatr Ludowy
sobota, 16 października 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 17 października 2021, godz. 18:00, Scena pod Ratuszem

Wstrząsający do bólu spektakl Marcina Libera, inspirowany książką nagrodzonej paszportem „Polityki" Miry Marcinów. Opowiada o doświadczeniu śmierci bliskiej osoby, ale też o tym jak z czasem zmienia się rozumienie dawnych zależności. Jest to tym bardziej fascynujące, że matka w tej relacji w niczym nie przypomina stereotypowego ideału, traktuje córkę bardziej jako partnerkę niż dziecko, ale w tym niepoprawnym układzie rodzi się niezwykle silna więź. Te nieoczywiste role matki i córki brawurowo grają Katarzyna Tlałka i Maja Pankiewicz.
(Materiał teatru)

„Tonąca dziewczyna" – reż. Karol Klugowski – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
piątek, 15 października 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna
sobota, 16 października 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna
niedziela, 17 października 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna

W świecie, w którym język coraz bardziej traci łączność ze światem pozajęzykowym – „światem faktów" – a symbol sprowadzany jest często do pustego znaku (czego najlepszym przykładem z dziedziny cyfrowych technologii są „emotikony"), rola sztuki – w tym teatru – ulega znaczącemu przekształceniu. Transformacja polega na porzuceniu opowiadania historii jako głównego celu teatru na rzecz wytworzenia obrazu, który będzie wykraczał poza jego możliwy opis. Wszelki opis stanowi bowiem pojęciową próbę ujęcia danego zjawiska, obraz natomiast zawiera przekaz emocjonalny, a tym samym wartościowanie. Szok, konfrontacja fikcyjnego świata wykreowanego w medium artystycznym ze światem, w którym jesteśmy zanurzeni, umożliwia pobudzenie refleksji o alternatywie względem zastanego porządku.
(Materiał teatru)

„Agamemnon" – reż. Szymon Kaczmarek – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
piątek, 15 października 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
sobota, 16 października 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
niedziela, 17 października 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)

Ojciec, władca, mąż, dowódca. Ten mityczny archetyp stanowi dla Garcíi punkt wyjścia w starciu z publicznością. Sam tytuł powoduje, że bohater jego tekstu staje się kimś więcej niż, robiącym zakupy ojcem rodziny. Przypomina Michaela Douglasa z filmu „Upadek", któremu puszczają wszelkie hamulce. Nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. Poddaje brutalnej terapii wszelkie więzi społeczne i rodzinne.

Ktoś tu nie wytrzymuje? W kimś odzywa się głęboko skrywana frustracja? Ktoś tu nie daje rady? Ale czy tylko o ekscesy tutaj chodzi? Obserwujemy rodzaj intymnego rodzinnego eksperymentu, który, choć drastyczny, powoduje rodzaj antycznego katharsis. Ma doprowadzić nas do oczyszczenia. Ma rozbroić tykające w nas bomby. Ta antyczna funkcja teatru jest miarą tego tekstu.

Monolog, jeden aktor, potok słów i gestów. Na scenie ojciec i jego rodzina, którą stanowią hiperrealistyczne sylikonowe lalki. To dziwaczna czarna komedia z wielkim potencjałem komicznym oraz ostra jak żyletka diagnoza rzeczywistości. Bo czy można zbudować model współczesnego świata przy użyciu skrzydełek z KFC? Nasz bohater próbuje.
(Materiał teatru)

„Ładne kwiatki" – reż. Krzysztof Jędrysek – Teatr Groteska
piątek, 15 października 2021, godz. 09:00, Sala Kopułowa
sobota, 16 października 2021, godz. 16:00, Sala Kopułowa
niedziela, 17 października 2021, godz. 11:00, Sala Kopułowa
niedziela, 17 października 2021, godz. 13:00, Sala Kopułowa

W krainie kwiatów pojawia się potwór. Pe... – lepiej nie wymawiać jakie ma imię. Kwiaty najpierw wpadają w popłoch, a potem po naradzie u Królowej Róży postanawiają stawić czoła wrogowi. To opowieść także o tym, jak rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość i zwycięża odwaga. Bratek, Tulipan, Chryzantema, Kaktus, Gerbera są tu kwiatami nie tylko o odmiennym wyglądzie, ale także o różnym usposobieniu. Poznamy ich pochodzenie, marzenia i tęsknoty. Spektakl adresowany jest zarówno do dzieci najmłodszych, ale i dorosłych. Widzów bez wątpienia zachwycą pomysłowe kostiumy o wyrafinowanej plastyce. To prawdziwe mistrzostwo kreacji!

Posłuchamy też lirycznych, przyjemnych dla ucha piosenek, a wartka intryga jak zwykle doprowadzi do szczęśliwego zakończenia. Czy potraficie odgadnąć, który kwiatek okaże się bohaterem?
(Materiał teatru)

„Płuca" – reż. Anna Wieczur-Bluszcz – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 15 października 2021, godz. 18:00, Mała Scena
sobota, 16 października 2021, godz. 18:00, Mała Scena

„Płuca" to mądra, aktualna, niezwykle zabawna i bardzo wzruszająca opowieść o pokoleniu, którym kieruje niepewność, wątpliwości, stres i strach przed rozpadem znanego świata, o odpowiedzialności i dojrzewaniu do rodzicielstwa w czasach globalnego niepokoju, terroryzmu i napiętych stosunków politycznych. Młodzi, dobrze wykształceni bohaterowie Macmillana zdają sobie sprawę, że w dobie zagrożeń środowiska i zmian klimatycznych decyzja o sprowadzeniu na świat nowego człowieka to duży krok dla ich związku, ale jeszcze większy krok dla narażonej na zagładę planety. Muszą zweryfikować własne przekonania, zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji, pokonać lęki, podjąć ryzyko i przede wszystkim zawalczyć o miłość. Bo „Płuca" to także uniwersalna opowieść o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
15 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia