Krakowskie polecenia weekendowe

22 – 24 października 2021 r.

Najbardziej znana powieść kryminalna Umberto Eco, opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza, najwybitniejsze dzieło Fiodora Dostojewskiego, a może klasyka dla najmłodszych od Astrid Lindgren? W najbliższy weekend małopolskie teatry przenoszą literaturę na scenę – jest w czym wybierać!

„Pippi" – reż. Maćko Prusak – Teatr Ludowy
piątek, 22 października 2021, godz. 11:00, Duża Scena
sobota, 23 października 2021, godz. 11:00, Duża Scena
Nazywa się Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma 9 lat i zna ją każdy. Jej mama mieszka na chmurce w niebie, a tata pływa po morzach i oceanach. Nie słynie z tego, że lubi chodzić do szkoły, ani z tego, że jest posłuszna dorosłym. W szkole nie pojawia się prawie wcale, a być posłusznym i grzecznym? To przecież okropne słowa! I cóż one właściwie znaczą? Poznajcie najsilniejszą dziewczynkę świata, z torbą pełną złotych monet, z rudymi warkoczykami i tysiącem piegów. Poznajcie jej przyjaciół, konia, z którym mieszka w willi Śmiesznotce, niezwykłe przygody, małpkę Pana Nilsona i wszystkie niestworzone historię, które opowiada. Ale pokochacie ją bardzo! Jak wszyscy na całym świecie. I bardzo zapragniecie stać się tacy jak ona, chociaż na parę chwil, choćby na czas podwieczorku. Oto ona. Po prostu Pippi. Kultowa postać dzieci, młodzieży i dorosłych w roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od lat 3 do 103.
(Materiał teatru)

„Panny z Wilka" – reż. Agnieszka Glińska – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
piątek, 22 października 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna
sobota, 23 października 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna
Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Agnieszka Glińska z Martą Konarzewską świadomie zawłaszczają Iwaszkiewiczowską narrację i oddają pole kobiecym bohaterkom opowiadania. Na Wiktora patrzymy ich oczyma, dowiadujemy się również, w jaki sposób czas, który upłynął, zmienił je same. Gdzie zaczyna się i kończy życie? Kiedy o sobie decydujemy? Czym jest osobista wolność i nasze życiowe wybory? – Spektakl Agnieszki Glińskiej łączy tkankę opowiadania Iwaszkiewicza z kontekstem tych pytań dziś.
(Materiał teatru)

„Cabaret" – reż. Krzysztof Jasiński – Krakowski Teatr Scena STU
sobota, 23 października 2021, godz. 19:00
niedziela, 24 października 2021, godz. 18:00
Willkommen! Bienvenue! Welcome! Zapraszamy do legendarnego kabaretu Kit-Kat, gdzie czeka na Was moc zakazanych atrakcji. Rozbawi Was nasz eteryczny konferansjer Emcee, śpiewem zachwyci gwiazda Sally, rozgrzeją erotyczne tańce pięknych dziewcząt, oślepią światła estrady, a w głowie zaszumi od szampana i muzyki na żywo. A, że coś wisi w powietrzu? Że nastroje jakieś niespokojne? Niech świat się wali, co tam! Rezerwujcie stoliki i dajcie się ponieść szaleństwom nocy... do utraty tchu. Przecież życie to kabaret!
(Materiał teatru)

„Imię róży" – reż. Radosław Rychcik – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
piątek, 22 października 2021, godz. 19:00, Duża Scena
niedziela, 24 października 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Wielkie powieści na Scenie Teatru Słowackiego! Imię róży – arcyksiążkę lat osiemdziesiątych wyreżyserował Radosław Rychcik znany z zaskakujących, oryginalnych odczytań polskiej klasyki. Umberto Eco – pisząc o powodach napisania powieści - wyznaje, że miał ochotę otruć mnicha i o tym opowiedzieć.
Otrzymujemy więc nie tylko powieść z kryminalną intrygą ale także swoisty wgląd w warsztat pisarza. Mamy więc historię o miłości, która jest zabroniona. Zabronionej miłości do kobiety, zabronionej miłości do książek, do mądrości, do wiedzy, do miłości braterskiej, aż wreszcie miłości do Boga. Czy miłość w klasztornych murach może być zbrodnią? Czy miłość to trucizna?
(Materiał teatru)

„Zbrodnia i kara" – reż. Maciej Podstawny – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 22 października 2021, godz. 10:00, Duża Scena
sobota, 23 października 2021, godz. 17:00, Duża Scena
niedziela, 24 października 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Zbrodnia w tarnowskiej „Zbrodni i karze" jest opowiedziana i przeżyta przez sześcioro aktorów i żywy fortepian (pianista Piotr Niedojadło buduje ścieżkę dźwiękową przeważnie z wielkich klasycznych rosyjskich kompozycji). Aktorzy rozważają rozmaite, szerokie konsekwencje czytania Dostojewskiego, pisarza „problemów przeklętych", „okrutnego talentu". Z różnych perspektyw przyglądają się historii i bohaterom powieści, opowiadają o nich i łączących ich relacjach, płynnie przechodząc od teatralnego eseju do mocnych sytuacji fabularnych, od emocjonalnych tyrad do intymnych zwierzeń, a wszystko w panoramie amerykańskiego, zbankrutowanego miasta Detroit – do Detroit bowiem z XIX-wiecznego Petersburga przeniesiono akcję spektaklu.
Żonglują materią „Zbrodni i kary", usiłując na oczach widzów dociec, czy zbrodnia Raskolnikowa jest największą i na pewno jedyną zbrodnią opisaną w powieści, czy Raskolnikow jest świętym i szlachetnym filozofem, który zbłądził, czy ofiarą drastycznych nierówności społecznych, skrajnego ubóstwa i poniżającego większość ludzi systemu ekonomicznego? I wreszcie, ile w każdym z nas jest Raskolnikowa.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
22 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...