Krakowskie polecenia weekendowe

3-5 września 2021

W pierwszy weekend września wielbiciele teatru staną przed nie lada wyborem. Miłośnicy muzyki – zarówno tej heavymetalowej, jak i klasycznej, będą mogli wybierać spośród dwóch krakowskich propozycji. Znajdzie się również coś dla entuzjastów literatury – szczególnie prozy Orhana Pamuka i Antona Czechowa. Na dzieci czekać będzie spektakl na kanwie jednej z najpopularniejszych legend, a na mieszkańców Tarnowa – sztuka stworzona z myślą o urodzonym tam reżyserze – Marcinie Wronie.

„Śnieg" – reż. Bartosz Szydłowski – Teatr Łaźnia Nowa
piątek, 3 września 2021, godz. 18:00
sobota, 4 sierpnia 2021, godz. 18:00
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 18:00
Poeta Ka po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki. Nieoficjalnie prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przybyciu rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Nadchodzi rewolucja. Miasteczko staje się miniaturą państwa, obnażając jego wewnętrzne problemy, mechanizmy i napięcia, a Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę: wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów. Ścierające się siły mają wsparcie lokalnych mediów, które poprzez fake newsy kreują nowy obraz świata. W tle rozbrzmiewa spór o prawa kobiet.
(Materiał teatru)

„Alfabet rocka. Ozzy Osbourne i Jego Jebacadło" – reż. Piotr Sieklucki – Teatr Nowy Proxima
piątek, 3 września 2021, godz. 20:00, Scena Berlin
sobota, 4 sierpnia 2021, godz. 20:00, Scena Berlin
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 20:00, Scena Berlin
Ozzy Osbourne, najlepszy heavymetalowy frontman wszech czasów, w swoim spotkaniu z publicznością w bezpretensjonalny , a wulgarny sposób opowiada o tym, jak robi się karierę w show biznesie. A w show biznesie rządzi przede wszystkim sex. Ten wieloletni członek heavymetalowego zespołu „Black Sabbath" opowiada o tym, jak muzyka rockowa była wykorzystywana do promowania satanizmu i wszelkiego rodzaju odchyleń. Kiedy grało „Black Sabbat" na scenie rządziła wóda, kokaina i kobiety. Spektakl dla widzów o nietypowym poczuciu humoru i bezpruderyjnie dorosłych. Na żywo usłyszymy wykonanie m.in „War pigs", „No more tears", All my life", „Paranoid" oraz piosenki w słynnym duecie z Litą Ford czy córką Ozziego, Kelly Osbourne.
(Materiał teatru)

„Ludwiczek" – reż. Daniel Malchar, Rafał Szumski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
piątek, 3 września 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
sobota, 4 sierpnia 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 19:00, Dom Machin (Scena Miniatura)
Tragiczna legenda! Marmurowy pomnik muzyki europejskiej, o którym słyszał prawie każdy, choć nie każdy wie, że słuchał jego muzyki. To Jego życiem i twórczością jest inspirowana nasza baśń muzyczna. I to On musi się zmierzyć ze światem zanieczyszczonej audiosfery, w którym coraz mniej wrażliwości i miejsca na refleksję. Czy ten głuchy geniusz sprzed wieków jest w stanie poradzić sobie w tym świecie nastawionym na komercję i schlebianie gustom? Jeśli już wiecie, o kim mowa, to koniecznie przychodźcie! Jeśli nie – tym bardziej musicie przyjść! Sprawdźmy razem, czy w tej akustycznej przestrzeni, w której miksujemy wysokie z niskim, sacrum z profanum, Mozarta z Jacksonem, odnajdziemy iskrę Bogów, a przynajmniej kwiat z elizejskich pól?
(Materiał teatru)

„3SIOSTRY" – reż. Luk Perceval – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
piątek, 3 września 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 4 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 19:15, Duża Scena
Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa nie tęsknią już za Moskwą, ale za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku, można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci. W wizji Luka Percevala „Trzy siostry" to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego się boją i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?
(Materiał teatru)

„Bajka o szewczyku" – reż. Krzysztof Falkowski – Teatr Groteska
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 11:00, Sala Teatralna
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 13:00, Sala Teatralna
Bajka w wykonaniu Bartosza Watemborskiego to nie tylko nowa interpretacja znanego podania, lecz przede wszystkim zabawa w poszukiwanie odpowiedzi. Jak Szewczykowi udało się pokonać smoka? Po co stawiano kopce?
Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni – powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci – ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora – raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. W muzyce do spektaklu nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków, to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
(Materiał teatru)

„Ikebana" – reż. Bohdan Robert Graczyk, Dariusz Stanisław Starczewski – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 3 września 2021, godz. 19:00, Mała Scena
sobota, 4 sierpnia 2021, godz. 19:00, Mała Scena
niedziela, 5 sierpnia 2021, godz. 19:00, Mała Scena
Czy można żyć, gdy straciło się wszystkich bliskich, w tym ukochaną córkę?
Czy można żyć, gdy nie wiadomo kto zabił twoje dziecko?
Czy można żyć, gdy wszyscy oni wmawiają ci, że to ty zrobiłaś?

Dwóch reżyserów, jedna aktorka.
Czy jedna?
Na scenie Matylda Anna Baczyńska w duszach Ewy Złej Nowickiej.
Zobaczmy, czy można.

Sztuka dedykowana tarnowskiemu reżyserowi Marcinowi Wronie.
(Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
3 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...