Krakowskie starcie gigantów

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA

Za miesiąc rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń w teatralnym kalendarzu Polski czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie. Jestem, przyznaję, pod wrażeniem rozmachu z jakim ten festiwal jest robiony.

Bartoszowi Szydłowskiemu i jego zespołowi w ciągu zaledwie 6 lat udało się stworzyć prestiżową markę teatralną, która przybiera na wartości z każdą edycją. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparcia miasta, machiny Krakowskiego Biura Festiwalowego i hojnego sypania groszem przez Ministerstwo Kultury. W każdym razie jest czego zazdrościć.

Program podzielony jest na trzy nurty: Inferno, w ramach którego pokazanych będzie 12 gorących teatralnych tytułów - to one powalczą o nagrody, Purgatorio - showcase krakowskich przedstawień i Paradiso - najciekawsze produkcje szkół teatralnych.

W Inferno będziemy mieli prawdziwe starcie gigantów, bo o Grand Prix rywalizować będą m.in. "Nietoperz" Kornela Mundruczo z TR Warszawa, "Podróż zimowa" Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "Kabaret warszawski" Krzysztofa Warlikowskiego w Nowego Teatru w Warszawie i "Courtney Love" Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ale może wygra ktoś inny? Może "Diabeł" Radosława Rychcika z Teatru Polskiego w Szczecinie, może "Amatorki" Eweliny Marciniak z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, może "Na Boga!" Marcina Libera z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, może "Caryca Katarzyna" Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach? Jest w czym wybierać, bo program jest przepyszny.

Nagrody przyzna jak zawsze międzynarodowe jury, w którym zasiądą w tym roku: Dawid Dower (dyrektor artystyczny ArtsEmerson w Bostonie), Matthias Frense (dramaturg Ringlokschuppen w Mulheim), Rainer Hofman (dyrektor Festiwalu Sztuk Performatywnych SPRING w Utrechcie), Bia Junqueira (reżyserka i kuratorka), Shen Lin (szef Instytutu Badawczego w Centralnej Akademii Dramatu w Pekinie), Leman Yilmaz (dyrektorka Festiwalu Teatralnego w Stambule) i Elizabeth Schweeger (dyrektorka artystyczna KunstFestSpiele w Hanowerze).

Jeśli chodzi o Purgatorio to czekam bardzo na dwie prapremiery: "Smutki tropików" Mateusza Pakuły w reżyserii Pawła Świątka (to koprodukcja Teatru Łaźnia Nowa i Boskiej Komedii) oraz "Wałbrzych Utopia 2039" w reżyserii Piotra Ratajczaka (to oczywiście produkcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu).

Ale najwięcej radości sprawi nam chyba w tym roku Paradiso, pomyślane jako pokaz najlepszych spektakli krakowskiej PWST i jej wrocławskiej, coraz prężniejszej, filii. Zobaczymy więc "Koło kwintowe" Aleksandry Popławskiej, "Pływalnię" Krystiana Lupy, "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Wojciecha Kościelniaka oraz "Love & Information" Moniki Strzępki. To idzie młodość!

Mike Urbaniak
www.panodkultury.wordpress.com
9 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...