Królewna z dowcipem

"Królewna Śnieżka" Teatr Muzyczny w Poznaniu

Muzyka Bogdana Pawłowskiego do "Królewny Śnieżki" powstała 37 lat temu. Niestety, to słychać. Grzeszy nachalną ilustracyjnością, a przez to trochę trąci myszką.

Choreograf chcąc być w zgodzie z duchem muzyki i na bieżąco z gustami młodego odbiorcy, musiał stoczyć z partyturą małą walkę. Grzegorz Kawalec, pozostając wierny technice tańca klasycznego, zaproponował kilka ukłonów w stronę tańca współczesnego, który, kiedy trzeba, skrzy się dowcipem, innym razem wywołuje efekt grozy rodem z horrorów. Takie podejście do muzyki Pawłowskiego sprawia, że dzieci reagują niezwykle empatycznie. 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każde dziecko zna historię Królewny Śnieżki wypędzonej przez Macochę z zamku. Bawią się, widząc siedmiu krasnoludków, a dziewczynki ocierają łezki, kiedy pojawia się Książę i budzi ze snu piękną Królewnę. 

Maluchy zdecydowanie bardziej angażowały się w akcję sceniczną, kiedy nawiązywała ona do filmów grozy i fantasy, bądź do chwytów komediowych (sceny z krasnoludkami). Dowodzi to, że Andersen wcale nie jest smutny i poważny. 

W sukurs choreografowi przyszła Anna Bobrowska-Ekiert, która zaprojektowała bardzo baśniową scenografię. Mnie natomiast urzekła kostiumami. Każdy z nich oddaje charakter postaci. Kostiumy zwierzęce są bardziej graficzne, ludzi - malarskie. Wszystkie łączy dowcip. To rzadkość w modzie i kostiumie teatralnym, ale one same w sobie są zabawne, niezależnie od kontekstu. 

Oglądałem przedstawienie przedpremierowe. W tytułowej roli wystąpiła Irina Prakharenka, a partnerował jej Artur Niedźwiedź (Książę). Świetne postaci pantomimiczne stworzyli Macocha (Agnieszka Wawrzyniak) i Kruk (Tomasz Manowski). Moją uwagę zwrócili odtwórcy ról zwierząt: Emilia Sławińska, Marta Murmyło, Michalina Sziwa i Jakub Grzelak, tegoroczni absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu.

"Królewna Śnieżka" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu jest liryczna i dowcipna. Zadbali o to: scenografka - Anna Bobrowska-Ekiert i choreograf - Grzegorz Kawalec.

Stefan Drajewski
Głos Wielkopolski
6 czerwca 2007

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...