Królikowski i Bluszcz czytają w radiowej trójce

„Ryk kamiennego lwa" Janusza Majewskiego - Polskie Radio Trójka

Już za miesiąc, w maju, nakładem Wydawnictwa Marginesy ukaże się „Ryk kamiennego lwa" Janusza Majewskiego – kontynuacja jego powieści kryminalnej „Czarny mercedes". Radiowa Trójka emituje przedpremierowo, od poniedziałku 23 kwietnia, fragmenty książki w brawurowej interpretacji Rafała Królikowskiego i Przemysława Bluszcza oraz z muzyką Piotra Salabera.

– Ku radości sympatyków sensacyjnej powieści pod tytułem „Czarny mercedes" Rafał Król powraca, ale już jako bohater „Ryku kamiennego lwa" – mówi Barbara Marcinik z Trójki, autorka radiowej adaptacji nowej powieści Janusza Majewskiego.

Przypomnijmy – nadkomisarz Król to funkcjonariusz tzw. Policji Granatowej, współpracującej podczas okupacji z Niemcami, ale także zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia, wykonujący jego rozkazy. Jak cała policja wziął czynny udział w obronie Warszawy w 1939 roku, a po kapitulacji miasta najpierw ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem, a po zawiązaniu się pierwszych struktur podziemnego państwa, na rozkaz konspiracyjnych władz, ujawnił się i zgłosił się na apel okupanta, aby powrócić do służby w ramach tzw. granatowej policji, formalnie pełniąc te same obowiązki co przed wojną, a faktycznie (...) będąc jedną z polskich „wtyczek" w niemieckim aparacie bezpieczeństwa.

Bohater Majewskiego powraca w jego kolejnej powieści „Ryk kamiennego lwa": W kącie zatłoczonego przedziału... Siedział mężczyzna i czytał gazetę... Ktoś mógłby w nim rozpoznać nadkomisarza Rafała Króla, nazywanego pieszczotliwie Królikiem, a nawet Króliczkiem, co było wyrazem sympatii i do niego, i do fikcyjnego detektywa z popularnych powieści Marczyńskiego. Ale to było przed wojną i nikt o tym nie pamiętał, za to domowe hodowle królików weszły w modę i były dowodem na przedsiębiorczość tego dzielnego narodu, który nie przechowuje zbyt długo pamięci po bohaterach, zwłaszcza fikcyjnych, ale nawet w najgorszych czasach potrafi się wyżywić. Pociąg do Lwowa rozpędzał się dziarsko, wydawszy na pożegnanie Warszawy Głównej szyderczy gwizd. Także w imieniu nadkomisarza, który wzruszył ramionami i zniknął za rozpostartą gazetą... – czytamy na pierwszych stronach powieści.

– Niełatwo jest idealnie zrealizować lekturę w dźwięku tak skonstruowanej powieści. Nie sposób nie przyjąć zaproszenia do gry. Próbujemy jednak choć w części oddać atmosferę powieści Janusza Majewskiego, zachęcając aktorów (niestety tylko dwóch) do „postaciowania" – wyjaśnia Barbara Marcinik, która dodaje: – Przemysława Bluszcza nie musieliśmy namawiać, by zechciał pobawić się bohaterami książki. On to potrafi czynić, nieraz wyruszaliśmy wspólnie w lekturową podróż/przygodę. Naszą odpowiedzią na prowokacje autora jest jednak nade wszystko zaproszenie do zagrani a roli głównego bohatera Rafała Królikowskiego. Trudno, Panie Januszu, trzeba było nie kusić!

Emisja „Ryku Kamiennego Lwa" w 30 odcinkach w radiowej Trójce (z oprawa muzyczną autorstwa Piotra Salabera) od 23 kwietnia do końca maja, od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50.

Artur Szklarczyk
Polskie Radio
25 kwietnia 2018
Teatry
Polskie Radio

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...