Krwisty dramat, z dozą komedii

"Całe życie" - reżyserski debiut Joanny Oparek w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach powstał spektakl na podstawie dramatu urodzonej w Gliwicach i odnoszącej sukcesy w Polsce Joanny Oparek.

„To krwisty, współczesny dramat, z dużą dozą komizmu i mocno zarysowanymi postaciami. Z wielką radością podjęłam się jego realizacji w moim rodzinnym mieście, w którym doczekaliśmy się prawdziwego teatru dramatycznego. Teatr Miejski w Gliwicach sporo znaczy na mapie kulturalnej Polski, inicjując nowe, odważne przedsięwzięcia. Tutejsza scena ma swój charakter i dynamikę, jestem pod wrażeniem tej współpracy. Tym bardziej cieszę się, że zadebiutuję właśnie tutaj jako reżyserka. " – mówiła Joanna Oparek.

W spektaklu występują aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandra Maj, Antonina Federowicz i Maciej Piasny oraz gościnnie Tomasz Borkowski.

„Urodziłem się w Gliwicach. To właśnie w tym mieście odnalazłem pasję, miłość, przyjaźń i sens życia. Po 25 latach wróciłem, aby zmierzyć się ze wspaniałą sztuką 'Całe Życie'. Tak miało być. Jestem w Gliwicach znowu szczęśliwy. A opowieść Joanny Oparek jest o nas i dla nas. Nie przegapcie jej." – zaprasza na spektakl aktor Tomasz Borkowski.

„Z Gliwic pochodzi wielu interesujących artystów. Zawsze bardzo się cieszymy mogąc ich do rodzinnego miasta zapraszać i prezentować ich twórczość naszej publiczności. Spektakl Joanny Oparek, to bardzo mocny i prawdziwy teatr, w którym każdy zobaczy swoje życie bez zbędnych upiększeń" – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Premiera spektaklu odbyła się 16 października 2021 r. o godz. 20:00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilety spektakle 19 (19:00) i 20 (19:00) października dostępne są na stronie internetowej www.teatr.gliwice.pl i w kasach teatru.

Akcja „Całego życia" toczy się w luksusowej willi w Toskanii. Para o skomplikowanych relacjach spotyka się z przypadkowymi turystami, którzy podróżują w formule coachsurfingu. Podczas przedłużającego się wieczoru, po kolacji i sporej ilości wina dochodzi do gwałtownych dyskusji i prawdziwej wiwisekcji. Padają mity i wyobrażenia. Wychodzą na jaw frustracje, urazy i sekrety, jakie można zdradzić tylko kompletnie obcym ludziom, których nigdy się już nie zobaczy. Rozpoczyna się gra, której nie można już przerwać. Nikt nie wyjdzie stąd jako zwycięzca, ale i nikt nie pozwoli się pokonać.

Obie bohaterki dramatu formułują swoje życiowe manifesty i zaraz poddają je w wątpliwość, prezentując równocześnie gamę zróżnicowanych emocji, postaw i poglądów, wobec których współczesna kobieta – kobieta, która chce całego życia i zarazem odpowiada za całe życie – musi się określić, a często po prostu sprawdzić na własnej skórze.

 

_______________

Joanna Oparek -  poetka, pisarka, dramatopisarka, kuratorka interdyscyplinarnych projektów kulturalnych. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w Przekroju, powieścią w odcinkach. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie", „Czerwie", „Berlin Porn", „mocne skóry białe płótna", powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym", „Jesień w Nowym Jorku", „Loża" oraz sztukę teatralną „Projekt Ameryka". Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie, na którego deskach premierę miał jej dramat „Wężowisko". Brała również udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „Kraków-Berlin XPRS". We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Jej dramat „Obcy. Tragedia grecka" był wystawiany w Polsce, w Niemczech i na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Złoty Lew we Lwowie(2019) - w ramach projektu „GAME OVER? – o budowaniu ponadnarodowych relacji Polska-Niemcy-Ukraina". Dramat „Całe życie" miał premierę w Krakowie, w ramach projektu „Sto Lat Głosu Kobiet".

 

Sandra Staletowicz
Materiał Teatru
19 października 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia