Krystyna Janda i Jerzy Stuhr grają w sieci.

Darmowy teatr w ramach "YouTube Dni Kultury". Gdzie oglądać?

Choć polskie teatry wróciły do grania po lockdownie, nie wszyscy spragnieni teatralnych wrażeń mogą usiąść na widowni. Z pomocą przychodzi internetowy projekt - "YouTube Dni Kultury". W programie trzydniowego wydarzenia możliwość zobaczenia za darmo przedstawień z całej Polski.

"W marcu świat kultury się zatrzymał. Wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych z całego świata zostało odwołanych. Instytucje artystyczne zostały zamknięte na kilka miesięcy. I choć teraz ponownie otwierają swoje drzwi dla publiczności i rozpoczynają nowy sezon, to nadal obowiązują ścisłe restrykcje, które znacznie utrudniają ich funkcjonowanie. Dlatego wiele z teatrów, ciesząc się z możliwości grania na żywo, nie zapomina o kontakcie z widzami online i prezentując swoje treści w internecie, zachęca do powrotu na prawdziwą widownię" - zapowiadają projekt "YouTube Dni Kultury" jego inicjatorzy.

W ramach specjalnego wydarzenia, które potrwa przez trzy dni od piątku 18 września, można kilka spektakli (część z nich będzie dostępna w sieci bezterminowo, jak np. przedstawienia Fundacji Krystyny Jandy). Wśród nich: rozpisane na czwórkę świetnych aktorów "Nieznośnie długie objęcia" Iwana Wyrypajewa z Teatru Powszechnego w Warszawie (w obsadzie m.in. Karolina Gruszka i Julia Wyszyńska); "BEM! Powrót Człowieka-Armaty" słynnego już Pożaru w Burdelu i Teatru Syrena; fragmenty musicalu "Tyle miłości" Janusza Józefowicza, głośny i nagradzany "Beniowski. Ballada bez bohatera" Małgorzaty Warsickiej; balet z Teatru Wielkiego Opery Narodowej "Mąż i żona" Anny Hop; czy Teatr Montownia w składzie: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki z "Utworem sentymentalnym na czterech aktorów".

Wielbiciele komedii nie powinni przegapić wirtualnej wizyty w jednym z najważniejszych komediowych teatrów w Polsce - stołecznym Kwadracie. W "Klubie kobiet porzuconych" dyrektora sceny Andrzeja Nejmana m.in. Katarzyna Glinka, Lucyna Malec i Anna Cieślak. Pośmiać można się też z Klubem Komediowym, czyli obecnie centrum polskiego stand-upu, który prezentuje "Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą" Michała Sufina. Wesoło bywa też na przedstawieniach Fundacji Krystyny Jandy, niektóre z nich dostały internetowe życie w ramach programu Kultura w sieci. Do zobaczenia "Na czworakach" - klasyka Tadeusza Różewicza w wykonaniu i reżyserii Jerzego Stuhra oraz "Pan Jowialski" z Magdaleną Zawadzką, Marianem Opanią i Krystyną Jandą.

Poza tym, w programie "YouTube Dni Kultury" "Sierpniowe wieczory z gwiazdami" Michała Kocimskiego z Teatru Wielkiego w Łodzi - zapis koncertu plenerowego z operowymi szlagierami, a także rzut okiem za teatralne kulisy Teatru Capitol w "Na chwilę przed spektaklem...", oraz pierwszy vlog o operze - "Operowym głosem" i dwa wyjątkowe projekty internetowe: "Projekt kwarantanna" z Teatru Studio, w którym najważniejsi młodzi twórcy polskiego teatru (m.in. Robert Wasiewicz, Marta Ziółek, Weronika Szczawińska czy Wojtek Ziemilski) tworzą mikroprzedstawienia we własnych mieszkaniach, a także nagrywany telefonami komórkowymi "O jedną kropelkę za dużo" Krzysztofa Jaroszyńskiego z Hanną Śleszyńską i Pawłem Wawrzeckim.

Oprócz spektakli w programie "YouTube Dni Kultury" dokument i rozmowy z twórcami. Szczegółowy program i linki do spektakli na stronie www.youtubednikultury.pl.

(-)
Onet.Kultura
19 września 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia