Krytycznym okiem na kulturę

"Kulturanek" - program edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Książka, ciało, kuchnia, fotografia, ekologia czy role społeczne kobiet i mężczyzn - to niektóre tematy odcinków edukacyjnego programu telewizyjnego, który powstaje w Muzeum Sztuki w Łodzi. Program ma być kontynuacją "Kulturanka" i od września prezentowany będzie w TVP Kultura.

W łódzkim muzeum sztuki powstaje obecnie trzecia edycja telewizyjnego programu edukacyjnego, który uczyć ma dzieci i młodzież krytycznego spojrzenia na kulturę współczesną oraz swobodnego i twórczego poruszania się w jej świecie.

W każdym z 16 odcinków nowego cyklu z dwójką dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat rozmawiają Basia Kaczorowska i Leszek Karczewski, na co dzień zajmujący się edukacją w Muzeum Sztuki w Łodzi. W poszczególnych odcinkach pojawiać się będą także eksperci: artyści, animatorzy kultury, a nawet tajemniczy autor ironicznych facebookowych memów z fanpage'a "Sztuczne Fiołki".

"Każdy odcinek jest sprofilowany na inny temat. W tej edycji wychodzimy szerzej, nawet w zagadnienia społeczne, ale zawsze w jakiś sposób połączone ze sztuką współczesną. Prezentowane są też liczne działa z kolekcji naszego muzeum, ale nie tylko" - powiedziała we wtorek PAP Dorota Sztyler z łódzkiego Muzeum Sztuki.

Program to nie tylko teoria. Uczestnicy tworzą własne prace poznając różne techniki i konwencje sztuki współczesnej. Telewizyjne warsztaty nie odbiegają odprowadzonych, na co dzień w łódzkiej placówce.

Dwie poprzednie edycje "Kulturanka" adresowane były do młodszych dzieci i zawierały więcej zajęć warsztatowych. "Nowa seria skupia się na rozmowie pomiędzyc prowadzącymi, a młodymi ludźmi" - zaznaczyła Sztyler. W programie pojawią się pytania m.in. czy artyści zawsze rozumieją prace swoich kolegów, co kryje się za hasłami performance lub intermedialność, bądź, dlaczego sadzenie drzew może być sztuką.

Poszczególne odcinki cyklu poświęcone będą książce, ludzkiemu ciału, ekologii, fotografii, szeroko pojętej tematyce kuchni, czy też roli społecznej kobiet i mężczyzn. Wszystkie tematy nawiązują jednak do sztuki współczesnej. "Na wszystko są przykłady pochodzące spośród dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki" - dodała Sztyler.

Zdjęcia do 16 odcinków nowego cyklu mają się zakończyć w siedzibie Muzeum Sztuki -ms2 - 7 sierpnia. Program będzie pokazywany na antenie TVP Kultura od września tego roku. Ma być kontynuacją, choć nie wiadomo jeszcze czy pod tym samym tytułem, liczącego sobie już 22 odcinki "Kulturanka". Pierwszy sezon tego programu obejrzało w całej Polsce prawie 160 tys. osób, nie licząc wyświetleń odcinków w internecie.

Nowy cykl realizowany jest przez Muzeum Sztuki, TVP Kultura i Narodowe Centrum Kultury, które dofinansowuje produkcję.

Muzeum Sztuki w Łodzi jest jedną z najstarszych na świecie instytucji gromadzącą i promującą sztukę nowoczesną. Gromadzenie zbiorów rozpoczęło się w 1929 r. z inicjatywy grupy wybitnych artystów: Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego.

Łódzka kolekcja sztuki nowoczesnej jest unikatowa w skali światowej:, jako jedyna kolekcja muzealna powstawała głównie dzięki darom od twórców. Znajdują się w niej dzieła artystów m.in. z kręgu kubizmu, futuryzmu, dadaizmu, surrealizmu czy unizmu. W jego zbiorach są także prace z zakresu sztuki nowych mediów, filmu eksperymentalnego i wideo.

(-)
(PAP)
24 lipca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia