Krzysztof Globisz i CeZik zelektryzowali publiczność

"Nienawidzę" - reż. Ewa Kutryś - Radio Kraków

Śmieszne i przerażające - Krzysztof Globisz i CeZik zelektryzowali publiczność w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.
Po premierze słuchowiska "Nienawidzę" na podstawie sztuki Marka Koterskiego.

Przejmujący tekst, tworzona na żywo muzyka i znakomity aktor w kilku rolach.W Studiu im. Romany Bobrowskiej zakończyła się premiera najnowszego słuchowiska Radia Kraków "Nienawidzę". Premierę śledzić mogli nie tylko goście w Studiu im. Romany Bobrowskiej, ale także słuchacze Radia Kraków, a dzięki transmisji wideo na stronie www.radiokrakow.pl wszyscy Internauci.

W słuchowisku, które powstało na podstawie sztuki Marka Koterskiego, fenomenalną kreację stworzył Krzysztof Globisz - wcielając się we wszystkie role: dziennikarza i dzwoniących do studia słuchaczy.

Rytmu i energii całości słuchowiska nadał CeZik, kompozytor, gitarzysta, wokalista, jedna z najgorętszych osobowości świata Internetu. Na żywo w studiu zmiksował muzykę do słuchowiska i zaśpiewał – także z Krzysztofem Globiszem.

Dzisiejsza premiera słuchowiska "Nienawidzę" to pierwszy artystyczny akcent dużego dokumentalnego projektu Radia Kraków "Świadkowie 25-lecia" - mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Tym słuchowiskiem włączamy się w dyskusję o 25 latach wolnej Polski i o widzeniu tych 25 lat przez każdego z nas. Na antenie Radia Kraków i na naszej stronie internetowej swoimi świadectwami dzielą się znani Małopolanie i słuchacze. Po dzisiejszej premierze, po znakomitym monologu na głosy zaprezentowanym przez Krzysztofa Globisz, po niezwykle mocnych utworach wyśpiewanych i wykrzyczanych przez CeZika, można zadać sobie pytanie: na ile przesłanie sztuki Koterskiego, opublikowanje po raz pierwszy w 1991 roku, jest aktualne dziś? "Nienawidzę" to mocne artystyczne otwarcie projektu "Świadkowie 25-lecia". Kolejne słuchowisko, które chcemy zaprezentować w czerwcu, będzie równie mocnym podsumowaniem.

Po premierze słuchowiska Krzysztof Globisz odebrał Nagrodę im. Romany Bobrowskiej.

Jestem uczniem Romany Bobrowskiej od początku do końca - mówił o Patronce nagrody odbierając nagrodę - to ona nauczyła mnie wszystkiego.

Do tej pory tą prestiżową nagrodą przyznawaną za wybitne osiągnięcia w sztuce radiowej przez kolegium programowe Radia Kraków wyróżnieni zostali Anna Polony i Andrzej Seweryn.
Po premierze miała miejsce jeszcze jedna uroczystość - wręczone zostały także najważniejsze kulturalne nagrody Radia Kraków: Marka Radia Kraków i Supermarka Radia Kraków za rok 2013. Marki Radia Kraków trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Architektury, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Bunkra Sztuki i Międzynarodowego Centrum Kultury. SUPER MARKA Radia Kraków trafiła do Galerii BWA w Tarnowie.

Monodram na podstawie tekstu Marka Koterskiego wyreżyserowała Ewa Kutryś, radiową formę spektaklowi nadała Ewa Ziembla.
Organizatorzy: Radio Kraków i Gmina Miejska Kraków.

Anna Słońska-Zemła
Radio Kraków
1 marca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia