Krzysztof Karwat Bytomianinem Roku 2014

Bytomianin Roku 2014

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych przyznało tytuł Bytomianina Roku 2014 dr. Krzysztofowi Karwatowi, konsultantowi programowemu Teatru Rozrywki, autorowi popularnego cyklu "Górny Śląsk – świat najmniejszy".

Krzysztof Karwat - od 32 lat mieszkaniec Bytomia. Dziennikarz, autor kilkudziesięciu artykułów, wywiadów i felietonów o szeroko rozumianej kulturze Bytomia, jego historii i perspektywach na przyszłość - głównie na łamach „Dziennika Zachodniego" i miesięcznika „Śląsk". Autor kilku programów scenicznych dotykających problematyki bytomskiej (także tzw. repatriantów polskich z dawnych Kresów Wschodnich), zrealizowanych w Teatrze Rozrywki w Chorzowie - w ramach autorskiego cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy".

W czasach studenckich animator życia artystycznego na Górnym Śląsku, m.in. współorganizator ogólnopolskich meetingów poetyckich w Regionalnym Ośrodku Studenckim „Kocynder" w Chorzowie. Debiut w almanachu „Studenckie grupy i kluby poetyckie".

Dziennikarz Redakcji Widowisk Teatralnych Telewizji Katowice, nauczyciel języka polskiego (w stanie wojennym). Etatowy krytyk i publicysta katowickich gazet i czasopism, kierownik literacki Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, kierownik działu kultury miesięcznika „Śląsk" wykładowca Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, Wydziału Zamiejscowego w Katowicach, konsultant programowy Teatru Rozrywki w Chorzowie (od 2005), członek Rady Redakcyjnej kwartalnika „Fabryka Silesia" (od 2012).

Artykuły publicystyczne, eseje, reportaże, felietony, wywiady, recenzje teatralne i literackie oraz wiersze zamieścił w dziesiątkach tytułów, m.in. „Tygodniku Powszechnym", „Kulturze" paryskiej i „Gazecie Wyborczej". Publikacje w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech oraz w licznych książkach zbiorowych. Wydał m.in.: „Powtórka z polskiego", „Dowód osobisty", „Ten przeklęty Śląsk", „Jak hanys z gorolem. Rozważania o Górnym Śląsku", „Ślad", „Marcel Kochańczyk. 17 lat z Teatrem Rozrywki", „Stanisław Bieniasz. Śląski los", „Stąd do Broadwayu. Historia Teatru Rozrywki".

Opracował krytyczną edycję dzieł Stanisława Bieniasza: „»Stary portfel« i inne utwory dramatyczne" oraz „»Górny Śląsk – świat najmniejszy«. Szkice – publicystyka – proza".

Współautor (z Wojciechem Sarnowiczem) filmów dokumentalnych: „Końca wojny nie było" i „Śląsk według Bieniasza" . W Teatrze Rozrywki twórca cyklu paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, debat historycznych i prezentacji artystycznych, organizowanych pod hasłem „Górny Śląsk – świat najmniejszy".

Tak o nim napisali jego koledzy dziennikarze: "Właściwie wszędzie, gdzie się pojawiał, stawał się źródłem nowych poszukiwań intelektualnych na polu śląskości. To właśnie dzięki niemu "Dziennik Zachodni" był bodaj pierwszą gazetą codzienną w regionie, która otwarła się na "tematy zakazane" lub przynajmniej "tematy nieznane" – bo u nas dawno zatarła się różnica między prohibicją a ignorancją wiedzy o stronach rodzinnych. Kiedy powstało Górnośląskie Towarzystwo Literackie i wydawany pod jego egidą miesięcznik "Śląsk" – Karwat współtworzył w nim intelektualną i pokoleniową mniejszość pośród gwardii starych wyjadaczy, oszlifowanych jeszcze na łamach dawnych "Poglądów". (Michał Smolorz - "Elity znad Brynicy: Krzysztof Karwat").

(-)
Materiał organizatora
30 marca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia