Kto jest wolny, podąża za instynktem

"Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata" - aut. Ula Ryciak - Wydawnictwo Znak

Jakże zmienił się świat. Dzisiaj podróżowanie po całym świecie nie stanowi większego problemu, nawet dla kobiet, nawet dla samotnych kobiet. Mamy całkiem sporo znanych podróżniczek, które swymi wyczynami mogą zawstydzić niejednego mężczyznę.

TYTUŁ: KTO JEST WOLNY, PODĄŻA ZA INSTYNKTEM
TEKST:

A jak to było na przełomie XIX i XX wieku? Jak organizowano podróże i w jaki sposób podróżowano? Jak radzono sobie z ubiorem? Z higieną? I przede wszystkim – jak odnajdywały się w tym przedsięwzięciu kobiety?!

Ówczesny świat przybliża nam Ula Ryciak w książce pod tytułem „Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata". Autorka jest również scenarzystką, co bardzo korzystnie odbija się na kartach jej książki. Ula Ryciak jest absolwentką Wydziału wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz ukończyła Wydział Scenariuszowy w Warszawskiej Szkole Filmowej. Poznawała także hunę u mistrzów hawajskich oraz tantrę w Indiach.

Poza publikacją kilkudziesięciu artykułów ze swoich podróży po świecie, w 2004 roku ukazała się również książka Clitoris erectus – dziennik podróży po Ameryce Łacińskiej. Taniec ptaka to powieść wydana w 2006, natomiast w 2015 ukazała się biografia Agnieszki Osieckiej Potargana w miłości, a w 2018 roku Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów.

„Poławiaczki pereł' to swoista lekcja szeroko pojętej historii i geografii w jednym, opowiedziana lekkim, bardzo malowniczym językiem. Czyta się to wspaniale, a jedyne co martwi to fakt że nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich danych, wszystkich szczegółów. Mimo iż, pozycja ta przesycona jest informacjami biograficznymi, wieloma danymi historycznymi i geograficznymi, a nawet pojęciami z zakresu antropologii czy entomologii, nie traci nic walorów opowieści o odwadze i dążeniu do celu. Mnogość wątków, dygresji a może nawet anegdot dodaje książce interesującego charakteru, chce się czytać dalej i dalej. Michalina Isaakowa, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska, Ewa Dzieduszycka oraz Maria Czaplicka prowadza nas przez swoje losy i wskazują drogę, którą warto podążać by u kresu życia być naprawdę spełnionym. Jednocześnie dając czytelniom do zrozumienia, że by spełniać marzenia trzeba ponieść niejedna porażkę. Wspomnienie wielu postaci znanych nam z zupełnie innych okoliczności przeszłości, z kart historii kraju czy ogólnej wiedzy o świecie, pomaga tylko osadzić te niesamowite opowieści w realiach, czyniąc je bardziej prawdziwe.

Tak było, tak się działo... Może zatem czas docenić XXI wiek i to co już osiągnięto, by życie było łatwiejsze, przyjemniejsze, ale czy ciekawsze...

Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
1 października 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia