Kubusiopuchatkowy Teatryle

11. Letni Ogród Teatralny Katowice

W drugim tygodniu mile zaskoczył najmłodszą publiczność 11. Letniego Ogródka Teatralnego, a ściślej "Letniej Grządki Teatralnej" spektakl Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich zatytułowany "Kubusiowe granie". Scenariusz został oparty o znaną dzieciom historię napisaną przez Alana Alexandra Milne "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka" o Krzysiu i jego misiu Kubusiu Puchatku oraz innych zwierzątkach ze "Stumilowego lasu".

Teatr Teatryle z Poznania być może nie jest najbardziej znanym teatrem dla dzieci ale oboje aktorzy z dużą znajomością dziecięcej psychiki nie pozwalają nudzić się najmłodszym widzom. Zaprezentowali bowiem kilka ciekawych i z punktu widzenia młodego widza bardzo interesujących historii napisanych przez Alana A. Milne. Dobre tempo teatralnej akcji, atrakcyjnie użyte rekwizyty w postaci min. kubusiopuchatkowych postaci wręcz przykuwały uwagę publiczności wywołując jednocześnie spontaniczne reakcje na to, co działo się na scenie Grządki Teatralnej. 

Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy włożyli w to przedstawienie bardzo wiele twórczej energii, a co najważniejsze wiele serca. Zwłaszcza to ostatnie zazwyczaj najbardziej doceniają zasiadające na widowni dzieci. Spontaniczne reakcje i szczere gorące brawa były naturalną oceną dla realizatorów z poznańskiego Teatru Teatryle. 

Trzeba także dodać, że występ teatru na Letnim Ogrodzie Teatralnym daje teatralnym twórcom nie tak znów częstą satysfakcję pełnej widowni, ponieważ LOT przez 11 lat istnienia zdobył sobie niezwykle wysoką markę wśród miłośników teatru z Katowic ale również z innych miast Górnego Śląska i Zagłębia. Dotyczy to zarówno publiczności dorosłej jak i – co szczególnie cieszy – naszych najmłodszych odbiorców teatralnej sztuki. Dlatego na wszystkich przedstawieniach widownia jest wypełniona po brzegi a na wiele spektakli już na wiele dni wcześniej bilety są wyprzedane. Tak jest również na przedstawieniach Grządki Teatralnej, gdzie dobre miejsca zajęte są już pół godziny przed rozpoczęciem. 

Trzeba bardzo pochwalić organizatorów LOTu za to, że wstęp na wszystkie spektakle grządkowe jest bezpłatny. To pozwala na uczestnictwo w teatralnych przeżyciach i oswajanie się z teatrem tym maluchom, których rodzice nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup biletu. Myślę, że dzięki temu wiele takich dzieci przychodzi na popołudniowo-niedzielne przedstawienia i być może staną się one kiedyś dorosłymi widzami dorosłych teatrów.

RK
Dziennik Teatralny
17 lipca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...