Kuglarze, żonglerzy i klauni

IV Carnaval Sztuk-Mistrzów

Pokazy żonglerskie, występy akrobatów i klaunów, tańce z szarfą i chodzenie na szczudłach to tylko niektóre z atrakcji, które w czwartek koło południa można było zobaczyć na placu przy stacji metra Centrum w Warszawie.

Dzieci, młodzież i dorośli prezentowali swoje umiejętności i pokazywali różne cyrkowe sztuczki. Młodzież zaprezentowała także krótką scenkę - pantomimę. Wszyscy byli ubrani w kolorowe stroje, a niektórzy mieli na głowie peruki, a na twarzy maski lub mocne makijaże. Występom towarzyszyła muzyka. Przechodnie mieli okazję spróbować własnych sił w żonglowaniu czy zabawie z szarfą.

Wszystko po to, aby zachęcić warszawiaków do odwiedzenia Lublina, gdzie w dniach 8-11 sierpnia odbędzie się festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów. "Jesteśmy bardzo mocno związani z Lublinem, który jest otwarty na nowe formy sztuk performatywnych. Lublin zawsze był zagłębiem małych teatrów alternatywnych. Chcemy pokazać, że sztuki cyrkowe wracają, następuje ich renesans" - powiedział Rafał Sadownik z Pracowni Edukacji i Animacji Kultury Warsztaty Kultury, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

W czwartkowych pokazach uczestniczyli członkowie polskiego stowarzyszenia pedagogów i animatorów Klanza, którzy na co dzień prowadzą działalność związaną z cyrkiem. "W tej chwili w Polsce realizujemy projekt polsko-niemiecki. Jest 20 osób z Niemiec. Jest młodzież lekko upośledzona z Roztoku i młodzież polska z dwóch ośrodków socjoterapii" - powiedziała PAP Urszula Żyżyńska, wiceprezes oddziału warszawskiego stowarzyszenia.

Współorganizatorzy wydarzenia podkreślali, że sztuki cyrkowe coraz częściej pełnią funkcją wychowawczą. "Cyrk w ogóle bardzo mocno wszedł z dziedzinę pedagogiki. Pojawiła się nowa dziedzina - pedagogika cyrku, gdzie dziedziny cyrkowe są wykorzystywane do tego żeby nauczać i żeby wykorzystywać swoje kompetencje ruchowe, psychofizyczne" - zauważył Sadownik. Dodał, że zabawy cyrkowe pozytywnie wpływają na pracę ludzkiego mózgu m.in. poprawiają zdolność koncentracji.

"Pedagogika cyrku to wspaniała dziedzina pracy z grupą zwłaszcza dla grup tzw. defaworyzowanych ponieważ jeżeli takie grupy mają jakiekolwiek problemy intelektualne to na pewno fizycznie są uzdolnione. Bazujemy na tych najmocniejszych stronach dzieci, młodzieży i ułatwiamy im odniesienie sukcesu, a to jak wiadomo najlepsza terapia" - podkreślała Żyżyńska.

Lublin to miasto, gdzie imprezy cyrkowe są bardzo popularne. "W Lublinie na co dzień można uczestniczyć w otwartych warsztatach cyrkowych. Można uczyć się akrobatyki powietrznej, akrobatyki w parach. Mamy największy festiwal na świecie, jeśli chodzi o chodzenie po taśmach, czyli Urban Highline Festiwal. Przyjeżdża do nas ponad setka uczestników z całego świata, żeby chodzić po taśmach rozwieszonych w centrum miasta, pomiędzy zabytkowymi kamienicami także. Pod tym względem jesteśmy pionierami w tej dziedzinie" - powiedział Sadownik.

Program festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów jest bogaty. Oprócz Urban Highline w tym roku będzie można zobaczyć m.in. Show Magicznego Thora - brutalne połączenie wodewilu, iluzji, żonglerki i stand up, kabaret cyrkowo-teatralny, fire night (pokazy ognia odbywające się jednocześnie na trzech scenach na Starym Mieście), warsztaty kuglarskie prowadzone przez Fundację Sztukmistrzów oraz Wielką Paradę Kuglarską.

Carnaval Sztuk-Mistrzów odbywa się w Lublinie od 2008 roku. Wcześniej nosił nazwę Festiwalu Sztukmistrzów. Ma na celu rozrywkę oraz prezentację współczesnych widowisk kuglarskich i cyrkowych. Nazwa samego wydarzenia Carnaval Sztuk-Mistrzów nawiązuje do twórczości noblisty Isaaca Singera i jego książki "Sztukmistrz z Lublina". Spektakl będący adaptację tego dzieła przedstawi na festiwalu artysta lubelskiego Teatru NN Witold Dąbrowski.

(-)
(PAP)
26 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...