Kulturalny weekend w Katowicach

2-4 lipca 2021 r.

Rozpoczynamy sezon wakacyjny! Mimo wysokich temperatur i wakacyjnego trybu pracy, śląskie teatry rozpędzone po pandemicznym zamknięciu, nie zwalniają i zapraszają na rozśpiewany i intensywny weekend, który zadowoli najbardziej wybrednych koneserów teatru.

"Zakonnica w przebraniu" - reż. Michał Znaniecki - Teatr Rozrywki w Chorzowie

2 lipca 2021 r. - godz. 18:30 - Duża Scena

3 lipca 2021 r. - godz. 18:30 - Duża Scena

4 lipca 2021 r. - godz. 17:00 - Duża Scena

Deloris van Cartier, podrzędna szansonistka z podejrzanego nocnego klubu, jest przypadkowym świadkiem zabójstwa, a co gorsza – mordercą jest jej kochanek. Sytuacja nie do pozazdroszczenia! Kochanek oczywiście postanawia zabić niewygodnego świadka, ale na szczęście policja jest szybsza i ukrywa Deloris w... klasztorze. Czy będzie w nim bezpieczna? Jak odnajdzie się w tym zupełnie obcym i dość dla niej niezrozumiałym świecie? Zakonnica w przebraniu to tytuł znany w Polsce z fantastycznej roli filmowej Whoopi Goldberg oraz udanej inscenizacji musicalowej w poznańskim Teatrze Muzycznym. To świetnie skonstruowana, wartka anegdota ze znakomitą muzyką. Ale to także opowieść o przemianie, lojalności, przyjaźni i radości życia. (materiał Teatru Rozrywki w Chorzowie)

 

"Zły" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Polski w Bielsku-Białej

3 lipca 2021 r. - godz. 19:00 - Duża Scena

4 lipca 2021 r. - godz. 19:00 - Duża Scena

Sceniczna adaptacja kultowej powieści. Korzystając z konwencji westernu, romansu i reportażu, którymi bawi się Tyrmand w swojej książce, wprowadzamy widza w symfonię wielkiego miasta i mierzymy z nasza tęsknotą za mitami tamtego okresu. Zły AD 2020.

„Miasto zawsze będzie miało swoje ciemne strony. Lęk przed złem czającym się w jego zakamarkach jest wciąż obecny, agresja na ulicach jest stałym jego elementem. Przemoc jest wynikiem jakiegoś lęku, przerażenia, niezrozumienia przez ludzi świata, który pędzi z ogromna prędkością i którego nie potrafimy już dogonić... Niepokojące jest dziś, że lęk społeczny buduje dystans miedzy nami, a rozwiązania tego problemu oczekujemy od kogoś innego, jakiegoś superherosa...(...).

Zgrany zespół aktorski tworzy prawdziwa galaktykę charakterystycznych, nietuzinkowych postaci, znakomicie sprawdza się zarówno w roztańczonych scenach zbiorowych ze stylową czarno-białą scenografią w tle, jak i w momentach spokojniejszych i bardziej stonowanych." blog/Przemek Gulda). (materiał TeatruPolskiego w Bielsku-Białej)

 

"Pannonica" - reż. Paweł Szumiec - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

2 lipca 2021 r. - godz. 19:00 - Duża Scena

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie prezentuje prapremierę spektaklu Pannonica opartego na książce Baronowa jazzu Hannah Rothschild w przekładzie Dobromiły Jankowskiej, wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Czarne.

Spektakl oparty na podstawie tego wydawnictwa wyreżyserował Paweł Szumiec, któy jest również autorem opracowania muzycznego. W obsadzie zobaczyć będzie można Agnieszkę Łopacką (rola tytułowa) oraz Waldemara Cudzika, Michała Rorata i Macieja Półtoraka (jako Theloniousa Monka).

Spektakl koncentruje się na losie głównej bohaterki Pannoniki Rothschild i jej fascynującym, wymykającym się wszelkim ocenom, związku z Theloniousem Monkiem. Twórcy starają się przyjrzeć sytuacji, w której człowiek postanawia kompletnie odmienić swoje życie i pójść pod prąd. W przedstawieniu nie zabraknie również jazzu. (materiał z jazzpress.pl)

 

"Testosteron" - reż. Andrzej Saramonowicz - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

3 lipca 2021 r. - godz. 19:00

4 lipca 2021 r. - godz. 19:00

(komedia hormonalna) Jak być wrażliwym i uduchowionym człowiekiem będąc biologicznym samcem napędzanym hormonami? Jak kochać po męsku, nie krzywdząc? Czy rzeczywiście mężczyźni częściej wykorzystują kobiety? A może jest zupełnie na odwrót? Wystawiany w teatrach na całym świecie, przetłumaczony na kilkanaście języków, kontrowersyjny, znakomicie napisany !

Początek „Testosteronu" to dramaturgiczne trzęsienie ziemi. A potem jest jeszcze... ciekawiej. Jesteśmy świadkami scen jak z filmów Tarantino. Głównym bohaterem zamieszania jest Kornel, któremu w życiu nie wyszło, konkretnie nie wyszło mu małżeństwo. Dość spektakularny to był koniec, bo na oczach gości, w kościele, z rozrywającym serce wyznaniem, że z kolei jej serce należy do innego. Dalej mamy krwawą jatkę, rękoczyny i paschał jako narzędzie pomocnicze w walce, na szczęście nie narzędzie zbrodni. Gdyby tak było, już byśmy się nad losem Kornela i jego towarzyszy nie pochylali. Jednak czy aby na pewno Kornel gra pierwsze skrzypce w tej opowieści? Bohaterów jest wielu. Właściwie to bohaterek, bo to kobiety są punktem wyjścia męskich rozmów. Siedmiu facetów w kwiecie wieku – każdy inny – rozmawia o kobietach. Rozpiętość profesji spora, bo od kelnera, przez muzyka rockowego, po naukowców. Nie są to miłe czy sentymentalne pogaduszki. Oprócz analizy życiowej porażki Kornela, którego pogoniła słodka „Aliszia", każdy z panów ma coś do powiedzenia na temat swoich doświadczeń. Wniosek, jaki się nasuwa o płci pięknej, jest krótki i bolesny: „bo to złe kobiety były".

Testosteron jest dekonstrukcją mitu macho, a nie jego pochwalnym pomnikiem. Bohaterowie tej historii mocno napinają się w męskości, ale im silniej to czynią, tym bardziej odsłaniają miękkie podbrzusze. Bo w tej sztuce nie chodzi o pragnienie podporządkowania sobie kobiet, ale o dojmującą tęsknotę za ładem i miłością. Testosteron mówi po prostu, jak trudno być człowiekiem, kiedy jest się mężczyzną. (Andrzej Saramonowicz). (materiał Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie)

 

"Shirley Valentine" - reż. Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach

2 lipca 2021 r. - godz. 19:00

Spektakl w humorystyczny sposób opowiada historię kury domowej, która zajmując się domem i gotując mężowi sadzone z kartoflami zapomniała o własnych marzeniach. Jedyną jej powierniczką jest kuchenna ściana, z którą rozmawia. Pewnego dnia dostaje od przyjaciółki zaproszenie na dwutygodniowy urlop do Grecji. Propozycja wydaje się abstrakcyjna i niemożliwa do zrealizowania.

Legendarny spektakl Willy'ego Russel'a, byłego fryzjera, który, podczas godzin spędzonych na wysłuchiwaniu zwierzeń podczas układania włosów, jak żaden inny mężczyzna, zgłębił tajniki kobiecej duszy – jej tęsknot i pragnień. Hit teatralny w wykonaniu Anny Kadulskiej, wybitnej śląskiej aktorki związanej przez wiele lat z Teatrem Śląskim w Katowicach, zdobywczyni wielu nagród teatralnych. Spektakl w wykonaniu genialnej aktorki, z wykorzystaniem dopieszczonej scenografii – perfekcyjne odwzorowanie angielskiej kuchni oraz... greckiej plaży i autentyczny zapach sadzonego z kartoflami gwarantują wspaniałą zabawę.

 

 

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
2 lipca 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...