Kulturalny weekend w Krakowie

2-4 lipca 2021 r.

Jak co tydzień przedstawiamy krótki weekendowy przegląd wydarzeń teatralnych z Krakowa i okolic. W pierwszych dniach lipca małopolskie teatry nie próżnują, a o wakacyjnej przerwie na razie nie słychać. Na lokalnych scenach do wyboru – komedia, musical, tragikomedia, adaptacja mitów greckich lub rosyjskiej literatury. Znajdzie się coś dla każdego wielbiciela teatru!

Boginie – reż. Jan Jeliński – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
sobota, 3 lipca 2021, godz. 19:00, Scena Miniatura
niedziela, 4 lipca 2021, godz. 19:00, Scena Miniatura
Boginie to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała. (Materiał teatru)

3SIOSTRY – reż. Luk Perceval – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
sobota, 3 lipca 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 4 lipca 2021, godz. 19:15, Duża Scena
Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa nie tęsknią już za Moskwą, ale za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku, można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci. W wizji Luka Percevala Trzy siostry to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego się boją i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy. (Materiał teatru)

Gdy przyjdzie sen – reż. Małgorzata Bogajewska – Teatr Ludowy
sobota, 3 lipca 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 4 lipca 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
Tragikomedia ludzkich zachowań, kryminał i tragedia miłosna w jednym. Historia zrodzona z pragnienie innego, intensywnego życia, miłości, luksusu, chwili, w której czując się jak uwięziony, kolorowy ptak, chce się odlecieć w nieznane... Wiejska wspólnota jest jak małe laboratorium, w którym można obserwować najbardziej pierwotne ludzkie instynkty jak pod mikroskopem. Tutaj nic się nie ukryje, wszyscy wszystkich znają, wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Nie można mieć skrytych marzeń, ani własnego małego szczęścia. Wszystko trzeba dzielić z sąsiadami: marzenia, żądze, miłość i tragedię. Wtedy jest i straszno i śmieszno.
(Materiał teatru)

Pretty Woman - The Musical – reż. Wojciech Kościelniak – Krakowski Teatr VARIÉTÉ
sobota, 3 lipca 2021, godz. 18:00
niedziela, 4 lipca 2021, godz. 17:30
Współczesna bajka o kopciuszku i uwielbiana na całym świecie kultowa komedia romantyczna, tym razem na scenie teatralnej i w broadwayowskim stylu, bawi i wzrusza widzów. Prostytutka Vivian Ward zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa na tydzień jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Czy świadczącą usługi przy Alei Gwiazd Vivian i Edwarda, zapracowanego miliardera zjawiającego się w Los Angeles w interesach i przyzwyczajonego do życia w luksusie, połączy coś więcej niż przelotna „zawodowa" relacja? (Materiał teatru)

Kogut w rosole – reż. Marek Gierszał – Krakowski Teatr Scena STU
sobota, 3 lipca 2021, godz. 19:00
niedziela, 4 lipca 2021, godz. 17:00
Grupa bezrobotnych mężczyzn, bez pieniędzy i perspektyw na lepsze jutro postanawia wypiąć się na życiowe problemy i pokazać im cztery litery. I to całkiem dosłownie, ponieważ pomysłem na zaradzenie fatalnej życiowej sytuacji jest ściągnięcie spodni i założenie grupy striptizerów „Dzikie Buhaje". Co jednak zrobić, kiedy panowie tańczą jak garbaty z kulawym, ich brzuchom bliżej do bojlerów niż kaloryferów, a kondycję ćwiczyli jedynie przy okazji bójek w obskurnym barze? Rozpoczyna się morderczy trening i mozolne przygotowywanie choreografii. A do tego walka z własnymi kompleksami i życiowymi rozterkami. Czy mężczyznom wystarczy determinacji i wiary w swój sukces? Czy zgotują nam show, od którego opadną ręce, czy może jednak szczęki? O tym przekonamy się w finale tej przezabawnej komedii o męskiej przyjaźni, wierze w niemożliwe i pokonywaniu własnych ograniczeń. (Materiał teatru)

Mayday – reż. Tadeusz Łomnicki – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
sobota, 3 lipca 2021, godz. 19:00, Duża Scena
niedziela, 4 lipca 2021, godz. 19:00, Duża Scena
Mayday jest klasyką gatunku i klasą samą dla siebie. Tutaj nawet didaskalia są opisane bardzo precyzyjnie. Maydaya można by porównać do paczki ze znanej sieci meblarskiej, w której można kupić gotowy produkt z instrukcją montażu i prawie każdy jest w stanie go poskładać z gwarancją, że zawsze wyjdzie podobnie, czyli dobrze. Można jednak, odnosząc się do tej metafory, pozostawić funkcjonalność i ogólny wygląd mebli, ale użyć innych (lepszych) materiałów i ciekawszych (ładniejszych) dodatków. (Materiał teatru)

Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
2 lipca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia