Kulturalny weekend w Krakowie

Kraków - 23/24/25 kwietnia 2021

Teatry, kina, galerie sztuki, muzea... ciągle zamknięte. Pozostają na serwisy streamingowe i zdalne uczestnictwo w kulturze. Na najbliższy weekend polecamy.

Na platformie Play Kraków:

„Powróćmy jak za dawnych lat", reżyseria Janusza Szydłowskiego
"Powróćmy do tamtych lat" to zwrot ku tradycji szlachetnego kabaretu. Spektakl przywraca świetność m.in. takich artystów, jak: Anda Kitschman, Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Konrad Tom. Mało kto wie, że wzruszające i optymistyczne songi: "Nie kochać w taką noc", "Powróćmy jak za dawnych lat", "Nikt tylko Ty" czy "Madame LouLou" są właśnie ich autorstwa. Legendarne piosenki oraz mądre i zabawne wiersze m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Juliana Tuwima zaprezentują legendy polskiego kina i teatru: Krystyna Podleska, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, a także Marta Bizoń, Barbara Garstka, Karol Wolski i reżysera spektaklu – Janusz Szydłowski. Wybitnym aktorom towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Olega Sznicara oraz tancerze: Weronika Myśliwiec i Jan Borecki.
https://playkrakow.com/vods/vod.231

„Dziennik przebudzenia" , reżyseria Adam Ferency
„Dziennik przebudzenia" to spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu – spektakl w całości oddający pilchowskie poczucie humoru, zarazem nie uciekający od tematów ostatecznych, przedstawiający próby ich obłaskawienia. Spektakl miejscami pełny jest ironii i sarkazmu, zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha – zabawny, barwny, inteligentny, lokujący go w czołówce pisarzy modnych, czytanych, wręcz rozchwytywanych. Przedstawienie dopełniają nowoczesne i wyraziste wizualizacje z pogranicza jawy i snu, które podkreślają akcję, nadają jej specyficznego nastroju i dodatkowych sensów. Artyści: Adam Ferency, Joanna Kosierkiewicz.
https://playkrakow.com/vods/vod.746
/materiały własne playkrakow.pl/

"Tysiąc nocy i jedna noc. Szeherezada 1979" - reż. Wojciech Faruga - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
Sobota, 24 kwietnia, godzina 19:00.

Projekt Wojtka Farugi i Magdy Fertacz inspirowany Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy oraz życiem i twórczością Oriany Fallaci. Przez pryzmat starych perskich opowieści przyglądać się będziemy islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem do tego będzie wizyta reporterki Oriany Fallaci w Teheranie, w celu przeprowadzenia wywiadu z Ajatollahem Chomeinim. Fallaci spędziła w Teheranie parę nocy, ale jedna była szczególna: ta w czasie której jej bezpieczeństwo było zagrożone, po tym jak ośmieliła się odsłonić włosy w obecności charyzmatycznego duchownego. Fallaci – niczym współczesna Szeherezada – siłą opowieści walczyć będzie o swoje prawo do życia.
/ materiały własne Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie /

„Lady Dada" - reż. Iga Gańczarczyk - Dom Norymberski w Krakowie
Sobota, 24 kwietnia, godzina 19:00 do 24:00

lsa von Freytag-Loringhoven (1874 – 1927), zapomniana prekursorka awangardy artystycznej i barwna postać nowojorskiej bohemy, jest bohaterką spektaklu „Lady Dada". Była autorką asamblaży, prac ready made, pisała dadaistyczne wiersze i była pionierką poezji dźwiękowej oraz wizualnej. Jej występy w niezwykłych kostiumach na ulicach Nowego Jorku można uznać za pionierskie performansy, w których artystka traktowała swoje ciało jak żywe dzieło sztuki. Osią spektaklu jest artystyczny dialog Elsy von Freytag-Loringhoven z Marcelem Duchampem oraz jej bliski związek z pisarką i niedoszłą biografką, Djuną Barnes. Stanowi on próbę przekierowania reflektorów historii sztuki z Duchampa na nie mniej zdolną artystkę, która dziś figuruje jako przypis w biografii uznanego autora przełomowych dzieł sztuki. Spektakl bazuje na autorskim scenariuszu, w którym znalazły się teksty Freytag-Loringhoven, rekonstrukcje jej performansów, opinie o baronessie zarówno osób, które ją znały, jak i nam współczesnych.
https://playkrakow.com/vods/vod.678
/materiały własne playkrakow.pl/

„Sen nocy letniej" - chor. Giorgio Madia - Opera Krakowska na Play Kraków
Niedziela, 25 kwietnia, godzina 18:30

Twórczość Williama Szekspira była niejednokrotnie źródłem inspiracji kompozytorów. Snem Nocy Letniej zachwycił się 17-letni Mendelssohn do tego stopnia, iż stworzył swoją sławną Uwerturę koncertową do szekspirowskiej komedii, a kilkanaście lat później, na zamówienie króla pruskiego, muzykę do całego dzieła, w tym tak rozpoznawalne części, jak Scherzo czy Marsz weselny. Melodyjna, lekka, liryczna, romantycznie nastrojowa, z mocno zaznaczoną fantastyką muzyka Mendelssohna stała się z kolei natchnieniem dla choreografów. Sen nocy letniej miał wiele wersji baletowych, ich twórcami byli tak sławni, jak: M. Petipa, M. Fokin czy G. Balanchine. Twórcą spektaklu Sen Nocy Letniej wystawianego na scenie Opery Krakowskiej jest włoski choreograf Giorgio Madia, znany krakowskiej publiczności jako autor baletowej wersji Kopciuszka (2010) i baletu-opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka (2013). Patronem akcji tańczMY jest Instytut Muzyki i Tańca.
/ materiały własne Opery Krakowskiej /

Oczywiście dla osób wolących czytać, niż oglądać teatry na ekranie komputera czy telewizorze, mamy rewelacyjne książki. Oczywiście z Krakowem w tle:
Pakiet "Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej. Tajemnica domu Helclów" / "Rozdarta zasłona" / "Seans w Domu Egipskim" - autor Maryla Szymiczkowa - Wydawnictwo ZNAK

Pakiet Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej. Tajemnica domu Helclów / Rozdarta zasłona / Seans w Domu Egipskim – opis wydawcy
Wszystkie sensacyjne śledztwa profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej z dołączoną archiwalną mapą Krakowa.
"Tajemnica Domu Helclów"
Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo.
Literacka zagadka roku. Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii „Kryminał sensacja thriller".
"Rozdarta zasłona"
Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko: Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. Zofia Szczupaczyńska wie, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony.
Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku?
"Seans w Domu Egipskim"
Seans spirytystyczny w noc Sylwestrową. Do stołu zasiądzie dwanaście osób. Jedna z nich już od niego nie wstanie. Krakowska panna Marple czuje, że zagadki tej zbrodni nie uda się rozwiązać bez jej pomocy. Będzie musiała zaniedbać domowe obowiązki i Ignacego – ale przecież morderca sam się nie złapie.

Oraz najnowsza część:
„Złoty róg" autor Maryla Szymiczkowa, Wydawnictwo ZNAK

Profesorowa Szczupaczyńska i sensacja na słynnym weselu.
Listopadowy ranek 1900 roku. Pod domem profesorowej na św. Jana tłoczno od gapiów – w bramie naprzeciwko znaleziono ciało mężczyzny! Jednak Zofia Szczupaczyńska tylko rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie ma teraz czasu rozpocząć śledztwa – pędzi do bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu: ślub poety Rydla z chłopką!

Ale potem na weselu w wiejskiej chacie nieoczekiwanie wpada na trop wydarzeń, które pokazują morderstwo na św. Jana w nowym świetle. Czy przenikliwa detektywka amatorka odkryje w Bronowicach coś, czego nie dostrzegł Wyspiański? Krakowska panna Marple – spostrzegawcza, inteligentna i dociekliwa (tylko nieżyczliwi nazwaliby ją wścibską) – na tropie afery rodem z sensacyjnego serialu.
Autorkę Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze „Przekroju" i królową pischingera, powołało do życia małżeństwo literatów: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński, łączące wielki talent pisarski z niezrównaną wiedzą o życiu codziennym Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Ten niezwykły duet gwarantuje pasjonującą podróż w czasie z detektywką, która wie, że tajemnice same się nie rozwiążą.
Bestsellerowa, wydawana także za granicą seria retrokryminałów.
/materiały własne Wydawnictwa Znak/

Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
23 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...