„Lalka też Człowiek" dla kinomanów

11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych. Lalka też Człowiek

Filmy animowane kojarzą się z bajkami dla dzieci. Festiwal „Lalka też Człowiek" walczy z tym stereotypem i prezentuje wybitne animacje dedykowane dorosłym. W tym roku kinomanów czekają m.in. pokazy konkursowe, przegląd filmów węgierskich, prezentacja poznańskiego festiwalu Animator i retrospektywa Huberta Sieleckiego. Seanse odbędą się w dniach 13-15 października w kinie Antropos w Muzeum Etnograficznym.

W tym roku w konkursie startują aż 32 filmy krótkometrażowe m.in. z Izraela, Niemiec, Holandii, Węgier, Francji, Kanady, Estonii, Portugalii, Belgii i Polski. Wśród nich znalazły się m.in. prezentowane w Cannes „Gdzieś" Mélody Boulissière, nagrodzone na Brussels Short Film Festival „Inaczej mówiąc" Tala Kantora, pokazywane podczas Stockholm Film Festival „Co się dzieje w twoim mózgu, kiedy słyszysz niemieckie słowo takie jak...?" Zory Rux i doceniony na wielu polskich festiwalach „Olbrzym" Marcina Podolca. Podczas pokazów konkursowych widzowie zobaczą animacje na światowym poziomie.

Na czwartek, 13 października, zaplanowany jest również pokaz „Animator też Lalka". To przegląd najlepszych krótkometrażówek zaprezentowanych w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animator" w Poznaniu. W piątek, 14 października, odbędzie się przegląd animacji węgierskich. Uważana za jedną z najbardziej oryginalnych, węgierska szkoła animacji wpisała się na stałe w historię animacji światowej. Seans rozpocznie się pokazem „Żaru miłości" z 1939 roku, by przez kolejne, coraz młodsze filmy pokazywać rozwój animacji węgierskiej aż do roku 2016. Szczególną uwagę warto zwrócić na „Film o fasolach", który w 1975 roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Lozannie.

Po przeglądzie animacji węgierskich odbędzie się seans „Od piątku do soboty" w reżyserii Tomasza Pobóg-Malinowskiego. To dokument opowiadający o wkładzie wybitnego twórcy Zbigniewa Rybczyńskiego w polską i światową animację eksperymentalną. Jest on zdobywcą pierwszego Oscara w historii polskiej kinematografii – otrzymał go za film animowany „Tango". Po projekcji planowana jest rozmowa z Hubertem Sieleckim – wybitnym przedstawicielem austriackiego filmu eksperymentalnego, współpracownikiem i przyjacielem artysty.

W sobotę, po pokazach konkursowych, widzowie zobaczą przegląd filmów Huberta Sieleckiego. Jego twórczość skupia się na użyciu słów i języków. Artysta odżegnuje się od suchych, technicznych zabiegów, które są cechą wielu filmów eksperymentalnych. Treść, korelacja między tekstem i obrazem są dla niego najważniejsze – w animacji i poza nią. Jego filmy cechuje duże poczucie humoru, szczególnie czarnego. Tego samego dnia będzie mieć miejsce także seans długometrażowej animacji „Niezłe jaja!" w reżyserii Penny Lane. Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Jest to historia Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.

Bezpłatne wejściówki na seanse będzie można odebrać w kinie Antropos w trakcie trwania festiwalu.

Więcej informacji:
na oficjalnej stronie festiwalu www.lalkatezczlowiek.eu oraz na stronie na Facebooku www.facebook.com/lalkatezczlowiek/

(-)
Materiał organizatora
7 października 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia