"Lalki" częścią wielkiej, międzynarodowej "Odysei"

Projekt Spotkanie Odyseja

Cztery spektakle w międzynarodowej obsadzie, 14 lokalnych wydarzeń artystycznych, seminaria, dyskusje, rejs statkiem i podróż po Europie - to elementy projektu Spotkanie Odyseja, w którym bierze udział Opolski Teatr Lalki i Aktora.

Spotkanie Odyseja (Meeting the Odyssey) to wędrowny projekt społeczno-artystyczno-teatralny, w którym bierze udział 14 partnerów z 11 krajów. Partnerzy to teatry m.in. z Grecji, Danii, Niemiec, Włoch, Malty, Czech, Rosji czy Finlandii. Nawiązując do mitycznej wędrówki Odyseusza ich artyści wyruszą w morską - i nie tylko - podróż po Morzu Śródziemnym i Bałtyckim, a zawijając do wybranych portów będą w nich organizować wydarzenia artystyczne, dzielić się historiami i doświadczeniami inspirowanymi wątkami homerowskiej "Odysei" oraz prowadzić obserwacje tych miejsc.

Założenia projektu, który zaplanowano na lata 2014-2016, przedstawiono w środę na konferencji prasowej w Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, biorącym w nim udział jako jedyna placówka z Polski.

Podczas Spotkania Odyseja powstaną cztery główne spektakle w międzynarodowej obsadzie, nawiązujące tematyką bądź inspirowane dziełem Homera i jego odniesieniami do współczesności. Jeden z nich wystawi opolski teatr. Dyrektor placówki Krystian Kobyłka tłumaczył, że będzie on nawiązywał do postaci współczesnych Penelop i Telemachów (żona i syn Odyseusza), których w regionie takim jak Opolszczyzna, od lat dotkniętym migracjami, nie brakuje. Szef opolskiego teatru lalki dodał, że z kolei - w przypadku imprez towarzyszących projektowi - chce wykorzystać motyw mitycznej Itaki, którą dla wielu mieszkańców regionu opolskiego o kresowych korzeniach wydają się właśnie ich rodzinne Kresy Wschodnie.

Nie zabraknie też w Opolu wydarzeń towarzyszących - spotkań, debat, dyskusji, warsztatów. Przedstawicielki włączonego w zakres działań Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego opowiedziały, że już zaczęła się realizacja wspólnego projektu artystyczno-socjologicznego. W ramach tego przedsięwzięcia studenci socjologii przeprowadzają wywiady z rodzinami, które dotknął problem emigracji, a studenci Instytutu Sztuki robią przy tym zdjęcia, filmy i - równolegle - projekty artystyczne.

Konferencja naukowa, która ma zaprezentować wyniki tych działań planowana jest na czerwiec tego roku. Na 5 lipca - premiera opolskiego spektaklu, a głównymi środkami wyrazu mają być w nim ruch i muzyka. Za tę ostatnią odpowiedzialny będzie Sambor Dudziński.

Matilda Sundstroem z Viirus Theater w Finlandii, który jest liderem projektu Spotkanie Odyseja, zapowiedziała, że pierwszą premierą w projekcie będzie ich przedstawienie o starzeniu się i przemijaniu pokoleń. Ma być wystawione w maju, w Rosji - w Sankt Petersburgu.

Każdy ze spektakli będzie wystawiany w kilku miastach Europy, a artyści - w sumie ok. 70 osób - podróżować z nimi będą statkiem po Bałtyku i Morzu Śródziemnym, a tam gdzie brakuje dróg wodnych - autokarami. W sumie w takcie projektu zapanowano ponad 100 przedstawień, które mają być pokazane dla ok. 20 tys. widzów w 11 krajach Europy.

Alicja Morawska-Rubczak z opolskiego teatru podała, że głównym założeniem Spotkania Odyseja jest "próba dociekania czym współcześnie jest tożsamość europejska widziana przez pryzmat mobilności". "Na przekór ogarniającemu Unię kryzysowi, zaangażowani w projekt twórcy, chcą stworzyć obraz Europy widzianej w kontekście osiągnięć kulturalnych, wspólnej mitologii, historii, a jednocześnie spotkać mieszkańców różnych zakątków kontynentu i przyjrzeć ich życiu" - wyjaśniła.

Projekt Spotkanie Odyseja powstał w ramach Europejskiego Programu Kulturalnego realizowanego w latach 2007-2013. Jak podała Matilda Sundstroem kosztować ma w sumie ok. 2,3 mln euro, a unijne wsparcie wyniesie prawie 1,2 mln euro. Resztę ma stanowić wkład własny partnerów projektu, instytucji wspierających i sponsorów.

(-)
(PAP)
24 stycznia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...