Lalki z całego świata znów w Toruniu

16. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania 2009

24 spektakle w wykonaniu teatrów z 8 krajów - Chin, Holandii, Niemiec, Włoch, Czech, Węgier czy Słowacji będziemy mogli już w tym tygodniu oglądać w Toruniu. Rusza XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania 2009

Teatralna impreza rozpocznie się 24 października. W ciągu siedmiu dni w grodzie Kopernika zobaczymy 12 przedstawień konkursowych i tyle samo pokazów towarzyszących.

W programie każdy znajdzie coś dla siebie. Lalkarskie spektakle podzielono na dwa nurty: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. W tym pierwszym uwagę warto zwrócić zwłaszcza na przedstawienie debiutującego na toruńskim festiwalu szanghajskiego teatru lalek.

Artyści z Chin pokażą przedstawienie "Król Małp". Tematyką nawiązuje ono do znanej chińskiej legendy, której bohaterem jest właśnie tytułowy Król Małp. Władca zasłynął z tego, że trzykrotnie wyrwał buddyjskiego mnicha z sideł demona. Przedstawienie jest interesujące nie tylko ze względu na orientalną tematykę, ale również technikę realizacji. Spektakl utrzymany jest w klasycznej konwencji teatru parawanowego, a główne jego zalety to dobra animacja kukieł i uroda plastyczna lalek.

Poza tym warto wybrać się na "Jasia i Małgosię" w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Guliwer z Warszawy oraz przedstawienie słowackiego teatru Stare Divadlo Nitra, który zaprezentuje nową adaptację baśni dla dzieci "Calineczka". W kameralnym spektaklu techniką nawiązującą do czarnego teatru zagrają lalki wykonane z materiałów naturalnych - drewna, płótna, lnu.

Ciekawostką w czasie siedmiodniowej imprezy będą prezentacje dla dzieci mających zaledwie dwa latka. Przykładem może być propozycja węgierskiego Kolibri Children and Youth Theatre pt. "Kippkopp", czyli opowieść o małym kasztanowym ludziku, przemierzającym las w poszukiwaniu kogoś, kto będzie do niego podobny.

Równie interesująco zapowiada się nurt dla młodzieży i dorosłych. Na starszych widzów czeka m.in. "Iwona, księżniczka Burgunda" (Opolski Teatr Lalki i Aktora), "Splin" (Niemcy), "Anatema" (Holandia) czy "Kubuś i jego pan" (Teatr Lalek Pleciuga ze Szczecina), który ma być ukłonem w stronę twórczości Denisa Diderota. Przede wszystkim jednak warto wybrać się na przygotowany przez artystów z włoskiego Teatro del Carretto spektakl "Pinokio".

- Zrealizowano go w konwencji teatru maski z elementami cyrku, kabaretu, przedstawienia muzycznego i groteski. To niepokojący, pełen mrocznych obrazów sen drewnianej lalki, dlatego kierujemy go tylko do widzów dorosłych - tłumaczy Marzenna Wiśniewska, kierownik literacki Baja Pomorskiego.

Na festiwalu obejrzymy również tegoroczne premiery Baja - "Podróże Guliwera", "Wschód i zachód słonia" oraz "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca".

W Toruniu można będzie zobaczyć także najnowszy spektakl Teatru Wierszalin - "Plastynatów" - widowisko na kontrowersyjny temat wykorzystywania ludzkich zwłok do celów artystycznych.

Przedstawienia z lalkami w rolach głównych to jednak niejedyna atrakcja imprezy. Jak co roku, będą też: pokazy multimedialne w ramach programu "Akcja. Animacja. Prezentacja" oraz VI edycja Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych, a także prezentacja etiud studentów szkół teatralnych oraz koncerty.

Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach artystycznych.

- Proponujemy nie tylko te związane ze sztuką lalkarską - mówi Wiśniewska. - Będą też m.in. warsztaty radiowe. Organizujemy je w pierwszym dniu festiwalu, z myślą o dzieciach w wieku 8-12 lat.

Bilety kosztują 20 (dorośli) lub 15 zł (dzieci). Do kupienia są również karnety na wszystkie festiwalowe pokazy (100 zł) lub uprawniające do wejścia na trzy wybrane spektakle (50 zł).

Małgorzata Gołota
Gazeta Wyborcza Toruń
19 października 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...