Lato w TVP Kultura

Wybrane propozycje na sezon letni.

Jakie konsekwencje dla świata będzie miało przeludnienie? W jaki sposób dzieci imigrantów przystosowują się do amerykańskiej rzeczywistości? Kim naprawdę była Bettie Page? Czy Brigitte Bardot odpowiadał jej wizerunek femme fatale? Dlaczego krytycy nie lubili impresjonistów? Co wizerunek pośladków w sztuce mówi o zachodnim społeczeństwie? Na te pytania odpowiedzi udzielą twórcy filmów dokumentalnych, które w czerwcu zadebiutują w TVP Kultura.

Ramówkę kanału wypełnią także dzieła Davida Lyncha oraz filmy wyreżyserowane przez kobiety. Jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego lata będzie relacja z Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Pilźnie. Nie zabraknie też spotkań z fascynującymi osobowościami polskiego świata kultury. W programie „Niedziela z..." gościć będą: Anna Dymna, Waldemar Krzystek i Agnieszka Glińska. Pod koniec czerwca, jak co roku, TVP Kultura odwiedzi Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" w Sopocie, a w sierpniu zrelacjonuje przebieg festiwalu Literacki Sopot.

PUBLICYSTYKA

INFORMACJE KULTURALNE
poniedziałki, środy, piątki, godz. 20:00, od 26 czerwca piątki, ok. godz. 21:00
INFORMACJE KULTURALNE – LATO W POLSCE
środy, ok. godz. 21:00, od 24 czerwca
Serwis informacyjny poświęcony najważniejszym wydarzeniom kulturalnym w Polsce. Podróż po wystawach, kinach, teatrach oraz rozmowy i opinie czołowych postaci ze świata kultury. Reporterzy „Informacji Kulturalnych" docierają wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla kultury, rozmawiają z wybitnymi twórcami i przedstawicielami świata kultury i zgłębiają tematy budzące kontrowersje w środowiskach twórczych. Program powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

EUROKULTURA
wtorki, godz. 20:00, do 16 czerwca
Cotygodniowy magazyn, który trzyma rękę na pulsie aktualnych wydarzeń kulturalnych w Europie. „Eurokultura" to 15-minutowy przewodnik złożony z felietonów i mini reportaży. Program powstaje we współpracy z niemiecką stacją Deutsche Welle.

HALA ODLOTÓW
czwartki, godz. 20:20, do 18 czerwca
Prowadzący program: Katarzyna Janowska, Max Cegielski i ich goście dyskutują o aktualnych, gorących problemach w kulturze. Zderzenie postaw, punktów widzenia, podejmowanie kontrowersyjnych tematów – „Hala Odlotów" to wyjątkowe miejsce, w którym liczy się pluralizm opinii i wysoka jakość debaty. Program zrealizowany w nowoczesnej scenografii w stylistyce loftu. Program powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

TYGODNIK KULTURALNY
piątki, po godz. 22:00 do 19 czerwca
Michał Chaciński i jego goście – krytycy z różnych dziedzin kultury – omawiają najciekawsze premiery minionego tygodnia. W atmosferze swobodnej, żywiołowej debaty uczestnicy programu wskazują wartościowe ich zdaniem pozycje, ułatwiając widzom orientację w bieżącej ofercie kulturalnej. W każdym odcinku pojawia się także gość specjalny, którego dzieło miało premierę w ostatnim czasie.

CAPPUCCINO Z KSIĄŻKĄ
soboty, godz. 11:30, od 20 czerwca powtórki
W cotygodniowym programie krytyczka literacka Anna Kałuża, pisarka Sylwia Chutnik i dziennikarka Karolina Sulej omawiają książki, które zainteresują zarówno koneserów literatury, jak i amatorów lżejszych gatunków literackich. Gościem specjalnym każdego odcinka jest autor interesującej nowości wydawniczej. Istotą programu jest pokazanie, że o literaturze i jej okolicach można mówić w sposób żywy, nietuzinkowy i dowcipny. Program powstaje w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

NIEDZIELA Z...
niedziele, godz. 17:15, od 28 czerwca powtórki
Spotkania w studiu Agnieszki Szydłowskiej z najwybitniejszymi artystami i ich gośćmi oraz prezentacja dorobku bohaterów – filmów, spektakli czy koncertów:
- 7 czerwca spotkanie z Anną Dymną i emisja filmu z jej udziałem „Tylko strach";
- 14 czerwca spotkanie z Waldemarem Krzystkiem, po nim emisja spektaklu „Wizyta starszej pani" i filmu „W zawieszeniu";
- 21 czerwca rozmowa z Agnieszką Glińską zwieńczona emisją spektaklu wyreżyserowanego przez nią „Lekkomyślna siostra".

CYKL: CO TY WIESZ O...?
7 i 14 czerwca, po godz. 10:00
Dwa ostatnie odcinki z cyklu wykładów prof. Krystyny Skarżyńskiej, poświęconych najważniejszym zagadnieniom z dziedziny psychologii („Co Ty wiesz o psychologii?").
Od 23 czerwca (wtorki, ok. godz. 11:30) przypomnimy wykłady prof. Zbigniewa Mikołejki na temat najważniejszych religii świata („Co Ty wiesz o religii?").

FILM

BOOM DEMOGRAFICZNY premiera
3 czerwca, godz. 20:20
Film dokumentalny na temat skutków przeludnienia. Kończące się zasoby naturalne, toksyczne odpady, zmiany klimatu, głód – to koszty, jakie ponosi ludzkość w wyniku przerostu populacji. Werner Boote zwiedza różne zakątki naszej planety, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, kto i co napędza katastroficzne obrazy przyszłości współczesnej cywilizacji. Reż. Wener Boote.

WIECZÓR KINOMANA – DZIWNE DNI premiera
5 czerwca, godz. 20:20
Amerykański film science fiction, którego akcja rozgrywa się w ostatnim roku starego millenium. Były policjant handluje filmami wideo, na których zapisane zostały ludzkie wspomnienia. Przypadkowo trafia na trop zbrodni. W 1996 r. film zdobył nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru (najlepsza aktorka – Angela Bassett i najlepsza reżyseria – Kathryn Bigelow). Reż. Kathryn Bigelow.

FILMY DAVIDA LYNCHA
8-12 czerwca
Przegląd filmów jednego z najgłośniejszych współczesnych amerykańskich reżyserów. Zaprezentujemy następujące tytuły: „Człowiek słoń" (8 czerwca, godz. 22:45, premiera), „Blue Velvet" (9 czerwca, godz. 22:40), „Dzikość serca" (10 czerwca, godz. 22:40), „Prosta historia" (11 czerwca, godz. 21:15), „Mulholland Drive" (12 czerwca, godz. 22:45). Emisję każdego obrazu poprzedzi rozmowa Michała Chacińskiego z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem.

ODKRYWAJĄC BETTIE PAGE premiera
10 czerwca, godz. 20:20
Historia wzlotów i upadków jednego z najbardziej kontrowersyjnych symboli seksu XX wieku. Zmysłowość i wyzywające pozy Bettie Page były symbolem rewolucji seksualnej lat 60-tych. Owiana tajemnicą, do dziś stanowi ikonę, której wizerunek powielany jest w modzie i popkulturze. Nagranie z nieznanego wywiadu stanowi narrację filmu, w którym Page z dowcipem i charakterystycznym akcentem wyjawia tajemnice swojej przeszłości. Reż. Mark Mori.

WIĘCEJ NIŻ FIKCJA – NAGA PRAWDA O POŚLADKACH premiera
11 czerwca, godz. 00:20
Film dokumentalny o pośladkach w historii sztuki. Twórcy, a zarazem miłośnicy sztuki, przyglądają się tej części ludzkiego ciała od strony estetycznej i politycznej. Portret pośladków pozwala przyjrzeć się zbiorowym fantazjom, ukazuje tabu i pragnienia zachodniego społeczeństwa. Reż. Caroline Pochon, Allan Rothschild.

ARTE W TVP KULTURA – CI OKROPNI IMPRESJONIŚCI premiera
12 czerwca, godz. 8:25 i 17:15
Film dokumentalny poświęcony historii młodych malarzy, którzy pod koniec XIX wieku dokonali przełomu estetycznego w sztuce, buntując się przeciwko tradycji malarstwa historycznego. Courbet, Pissarro, Jongkind, Renoir, Bazille, Czanne, Caillebotte, Berthe Morisot i Monet – to malarze, którzy przeszli do historii sztuki jako twórcy impresjonizmu. Dokument wyjaśnia, dlaczego ich rewolucja artystyczna spotkała się z oporem publiczności i krytyków sztuki. Śledzi drogę, jaką przeszedł impresjonizm, zanim został jednym z fundamentów nowoczesnej sztuki. Reż. François Lévy-Kuentz.

BILET DO KINA – PORTRET DAMY premiera
13 czerwca, godz. 20:20
Ekranizacja powieści Henry'ego Jamesa. Historia młodej Amerykanki, Isabel Archer (Nicole Kidman), która wyrusza w podróż do Europy. We Włoszech, za sprawą intrygi, wychodzi za mąż (w roli Gilberta Osmonda – John Malkovich). Związek okazuje się tragiczną pomyłką. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar. Reż. Jane Campion.

WIĘCEJ NIŻ FIKCJA – SEKS W KOMIKSIE premiera
18 czerwca, godz. 00:10
Dokumentalna podróż w głąb komiksu erotycznego: jego historia, najważniejsi twórcy, od tych legendarnych, jak Crumb, Manara, Ralf König, do nowej fali młodych artystów - Aurella Aurita, Aude Picaul, Zep, i rola, jaką ten rodzaj komiksu odgrywa w społeczeństwie. Reż. Joelle Oosterlinck.

ARTE W TVP KULTURA – BRIGITTE BARDOT – NIEZROZUMIANA premiera
19 czerwca, godz. 8:25 i 17:15
Brigitte Bardot, symbol emancypacji kobiet i seksualnego wyzwolenia. Przeszła drogę od niewinnej dziewczyny do femme fatale, wizerunku, który zaszczepiły jej branża filmowa i media. Bazując na nieznanych materiałach archiwalnych należących do rodziny aktorki, spisanej przez nią autobiografii, fotografiach i fragmentach filmów, które ukształtowały jej imidż, reżyser, z dużą dozą subiektywizmu i wrażliwości, na nowo odczytuje mit gwiazdy. Reż. David Teboul.

DOKUMENT TYGODNIA – UCZĘ SIĘ AMERYKI premiera
20 czerwca, godz. 12:25
Twórcy dokumentu odwiedzają z kamerą nowojorską szkołę, w której uczą się nastoletni imigranci. Jest ich ponad 300, mówią 20 językami i pochodzą z 50 różnych krajów. Autorzy filmu przyglądają się z bliska życiu kilkorga z nich, zastanawiając się, jak będzie wyglądała przyszłość Stanów Zjednoczonych. Reż. Jean-Michel Dissard, Gitte Peng.

KINO KOBIET
poniedziałki, po godz. 21:00, od 22 czerwca
Nowy cykl poświęcony filmom realizowanym przez kobiety. Przez całe lato w każdy poniedziałek zaprezentujemy po dwa filmy: jeden produkcji polskiej, drugi zagranicznej. W ramach cyklu wyemitujemy m.in. „Kobietę samotną" (reż. Agnieszka Holland), „Take this Waltz" (reż. Sarah Polley), „Skrzydlate świnie" (reż. Anna Kazejak), „Dzieci Sarajewa" (reż. Aida Begic).

MUZYKA

LEGENDY ROCKA premiera
soboty, godz. 19:15, do 20 czerwca
Cykl filmów dokumentalnych poświęconych gwiazdom rocka. W kolejnych odcinkach zaprezentowane zostaną historie: Erica Claptona, Queen, Davida Bowie'go, Eltona Johna, Roda Stewarta i Toma Petty'ego.

DISPORTRAIT – NACHO DUATO premiera
17 czerwca, godz. 20:20
Historia hiszpańskiej ikony tańca i choreografii, wieloletniego dyrektora artystycznego zespołu baletowego Compania Nacional de Danza in Madrid – Nacho Duato. Zwolniony z tej funkcji artysta przeżył załamanie nerwowe. Z potrzeby tworzenia sztuki i tęsknoty za tańcem trafił do St. Petersburga, gdzie podjął się trudnego zadania zreformowania tradycyjnego rosyjskiego zespołu baletowego.

KONKURS EUROWIZJI DLA MŁODYCH TANCERZY – PILZNO 2015 premiera
19 czerwca, godz. 20:00
Relacja z jednego z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, organizowanego od 1985 r. Polskę reprezentować będzie Viktoria Nowak, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

METROPOLITAN OPERA W NOWYM JORKU PRZEDSTAWIA – ŁUCJA Z LAMMERMOORU
30 czerwca, godz. 21:05
Opera Gaetano Donizettiego z udziałem Piotra Beczały, Mariusza Kwietnia i Anny Netrebko. Akcja opery rozgrywa się w Szkocji pod koniec XVI wieku. Łucja i Edgar zaręczają się wbrew woli swoich rodzin. Jednak brat Łucji, lord Henryk Ashton, podstępnie doprowadza do ślubu siostry z lordem Arturem Bucklawem. Zrozpaczona dziewczyna wpada w obłęd, zabija Artura i umiera. Na wieść o śmierci ukochanej Edgar również popełnia samobójstwo.

TEATR

TEATR TELEWIZJI – RODZINA
2 czerwca, godz. 20:30
Telewizyjna realizacja znanej komedii Antoniego Słonimskiego w reżyserii Kazimierza Kutza. Głową tytułowej rodziny jest Tomasz Lekcicki – zbankrutowany hrabia, niepoprawny uwodziciel i niewydarzony wynalazca. Siostra pana Tomasza, Lucysia, stale pociągająca z podręcznej buteleczki, od ośmiu lat pisze jeden wiersz i wciąż poszukuje jednego rymu. Jedyną praktyczną osobą w rodzinie jest córka pana domu, Marysia. Aby chronić najbliższych przed zupełnym bankructwem, postanawia urządzić w rodowej siedzibie pensjonat. W spektaklu wzięli udział m.in.: Jerzy Trela, Anna Polony, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel.

10 LAT TVP KULTURA – SEKS, PROCHY I ROCK&ROLL
9 czerwca, godz. 20:30
Retransmisja spektaklu Teatru im. Jaracza w Łodzi, w reżyserii Jacka Orłowskiego. Monodram w wykonaniu znakomitego aktora Bronisława Wrocławskiego, według tekstu Erica Bogosiana. Czyniąc z pieniędzy, seksu, narkotyków współczesne fetysze, bohaterowie tekstu wpadają w sidła zastawione przez samych siebie i tracą z oczu autentyczne wartości. Premiera monodramu odbyła się w 1997 r. Spektakl był wielokrotnie nagradzany.

TEATR TELEWIZJI – INTRUZ
16 czerwca, godz. 20:30
Metaforyczny obraz dzisiejszego świata wartości autorstwa Łukasza Wylężałka. Willy Hinc (Piotr Fronczewski), adwokat-komornik, żyje w świecie obłudy i nieuczciwości. Jednocześnie sam pragnie zachować własne zasady moralne. Wykonuje swoją pracę z najwyższą bezwzględnością w imię uczciwości. Rozbieżność pomiędzy tym, co robi a tym, co czuje doprowadza go do zbrodni popełnianych w imię zasad, a w końcu do schizofrenii.

GALA OTWARCIA XV FESTIWALU TEATRU POLSKIEGO RADIA I TEATRU TELEWIZJI POLSKIEJ DWA TEATRY – SOPOT 2015 premiera
27 czerwca, godz. 19:00
Transmisja z gali otwarcia festiwalu, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się w Operze Leśnej w Sopocie. W trakcie uroczystości zostanie Maja Komorowska i Marian Opania odbiorą Wielką Nagrodę za zasługi na rzecz Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD XV FESTIWALU TEATRU POLSKIEGO RADIA I TEATRU TELEWIZJI POLSKIEJ DWA TEATRY – SOPOT 2015 premiera
29 czerwca, godz. 19:00
Relacja z gali zamykającej festiwal „Dwa Teatry", podczas której zostaną wręczone m.in. nagrody reżyserskie i aktorskie w kategorii Teatru Polskiego Radia i Teatru TV oraz radiowe i telewizyjne Grand Prix Festiwalu.

SZTUKI WIZUALNE

VIDEOFAN I VIDEOGALERIE – BOGNA BURSKA premiera
1 czerwca, godz. 23:20
W cyklu Videofan, poświęconym sztuce wideo, Max Cegielski rozmawia z kuratorem i historykiem sztuki Stanisławem Rukszą o twórczości filmowej jednej z najciekawszych współczesnych artystek – Bogny Burskiej. W Videogaleriach zaprezentujemy jej realizację zatytułowaną „Zegary", składającą się z rytmicznych obrazów śląskich miast, ulic, hut i kopalń. To zapis przemian, jakie przeszedł region w ciągu ostatnich dwóch dekad.

MALTA: PERFORMANCE premiera
8, 15, 22 i 29 czerwca, po godz. 22:00
Najciekawsze performensy zrealizowane podczas kilku ostatnich edycji Festiwalu Malta w Poznaniu.

(-)
Materiał TVP
14 maja 2015
Teatry
TVP Kultura

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia