Lekcja historii o teatrze u Solskiego

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Kiedy i w jakich okolicznościach tarnowski teatr zyskał swojego patrona, kiedy po raz pierwszy wystawiono w nim spektakl teatralny, kto występował n a deskach naszej sceny? Na te i wiele innych pytań odpowiedź w comiesięcznych lekcjach historii o teatrze.

Jedno z ważniejszych wydarzeń dla tarnowskiej sceny miało miejsce 68 lat temu. Dokładnie 28 października 1945 roku. Wtedy w ówczesnym Domu Kultury (dawnym budynku "Sokoła") odbyła się premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry, w reżyserii Ludwika Solskiego, który gościnnie wcielił się w rolę Dyndalskiego. Wówczas, to zwrócono się do niego o wyrażenie zgody na nazwanie, tworzącego się teatru jego imieniem. Dopiero w niedługim czasie od tego wydarzenia dokonało się przemianowanie Domu Kultury na Teatr Miejski im. Ludwika Solskiego. Na przekształcenie z ruchu amatorskiego na teatr miejski mieli wpływ sami tarnowianie przychodzący na spektakle, ale przede wszystkim ci którzy tworzyli scenę od środka, a byli to, m.in.: Zofia Bieniasz, Roman Gryglaszewski, Antoni Reising, Janina i Zbigniew Misiągiewiczowie.

Rok jubileuszowy tarnowskiej sceny to doskonała okazja by przypomnieć jej historię. Teatr zachęca także tarnowian by w swoich piwnicach i strychach poszukali starych plakatów, programów oraz zdjęć dokumentujących wydarzenia związanych z jego działalnością - mówi Wioletta Ławniuk, koordynator pracy artystycznej Solskiego. - Wielu z nas nawet nie wie jak cenne zbiory kryją domowe archiwa. Każdego kto posiada materiały sprzed kilkudziesięciu lat zapraszamy do kontaktu z naszym archiwum artystycznym. Liczymy że przy współpracy tarnowian będziemy mogli uzupełnić nasze zbiory wieloma unikatowymi materiałami historycznymi.

Kontakt z archiwum teatru koordynacja@teatr.tarnow.pl lub tel. 668008896.

(-)
Materiał Teatru
29 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia