"List" Aleksandra Fredry w środę na dziedzińcu dworu Czarne

"List" - Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze

Bogdan Koca, nowy dyrektor teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, zaczyna z rozmachem i ze swoim pierwszym przedstawieniem wychodzi poza mury teatru.

Jednoaktówkę "List" Aleksandra Fredry zobaczymy w środę na dziedzińcu renesansowego dworu Czarne. Początek spektaklu zaplanowano na godzinę 20. 

- To idealne miejsce dla przedstawienia, które wywodzi się z tradycji dell\'arte - mówi Krzysztof Pulkowski, reżyser "Listu". - Jest to sztuka o niebezpieczeństwach politycznej poprawności i o grzechu cynizmu, który wiedzie na manowce, gdzie spotka nas za to nieunikniona kara - mówi o przedstawieniu. 

Realizatorzy korzystali nieco z tradycji dell\'arte, bo tworząc postaci, korzystał z niej Fredro. 

Autorką kostiumów jest Elżbieta Terlikowska, która znakomicie czuje fredrowską epokę. 

Plenerowy spektakl wymagał od szefów teatru olbrzymiej mobilizacji. Piękny dziedziniec dworu jest jednym z elementów scenografii. By uniezależnić się od pogody, zrobiono zadaszenie, ale i tak warto ubrać się ciepło, bo czerwcowe noce są jeszcze zimne. 

Reżyser sięgnął po znanych i lubianych przez jeleniogórzan aktorów, którzy rzadko (nie ze swojej winy) pokazywali się w poprzednim sezonie na scenie. Główną rolę zagra znakomity Jacek Grondowy, jako dellartowski Pantalone. Jego antagonistą będzie młody Igor Kowalik - jakby Arlekin . 

Wystąpi także zjawiskowa Heroina - Elwira Hamerska-Kijańska oraz mocny, pewny punkt przedstawienia, Tadeusz Wnuk - dellartowski Doctore. 

Autorem piosenki śpiewanej na zakończenie jest Karpaczanin Lech Stasiewicz, zaś muzykę do niej napisał Bogdan Koca. 

Przestawienie można będzie zobaczyć także 25, 26, 27, 28 oraz 30 czerwca o godzinie 20. 

Być może przedstawienie wejdzie też na lipcowy afisz. 

*** 
Jak dojechać 

Dwór Czarne historycy sztuki określają jako typowy renesansowy przykład siedziby szlacheckiej na Śląsku. Zbudował go w 1559 r. Caspar Schoff. Powstał wtedy murowany dwór z piętrowym z dziedzińcem, otoczony murami obronnymi i wieżą bramną. Dwór miał potem różnych właścicieli. Od 1921 do 1945 r. mieszkała tu rodzina Rahm. Obecnie dwór użytkowany jest przez Fundację Kultury Ekologicznej, która uratowała go z ruin i stopniowo odbudowuje. Do dworu Czarne można dojechać autobusem linii nr 1, który tam ma pętlę. Samochodem należy kierować się ulicą Mickiewicza w kierunku Staniszowa, ale nie należy skręcać, tylko jechać prosto ulicą Orzeszkową. Na piechotę zajmie nam to zaledwie 20 minut.

Alina Gierak
POLSKA Gazeta Wrocławska
23 czerwca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia