List z Teatru Nowego

Zbigniewowi Brzozie zostało udzielone votum nieufności

Z największym niepokojem przeczytaliśmy artykuł zamieszczony w "Gazecie Wyborczej Łódź" z dnia 5 marca 2010 pt. "Teatr Nowy czeka na dyrektora Zbigniewa Brzozę".

Przypominamy, iż w sierpniu ubiegłego roku głosami zdecydowanej większości pracowników (w tym aktorów) Zbigniewowi Brzozie zostało udzielone votum nieufności. Przypominamy, że głosowanie było tajne. Oceniono półtoraroczny okres pracy Zbigniewa Brzozy zgodnie z przyjętymi warunkami zatrudnienia. W czasie swojej pracy w Teatrze Nowym doprowadził on do wielu konfliktów z zespołem artystycznym, związkami zawodowymi, administracją teatru, zespołem technicznym, główną księgową, dyrektorem naczelnym, sekretarzem literackim, a także z ówczesnymi władzami Łodzi. Konfliktował się również z zatrudnionymi przez siebie artystami, którzy zrezygnowali z pracy jeszcze w trakcie trwania jego kadencji. Działalność Zbigniewa Brzozy doprowadziła także do zdestabilizowania sytuacji finansowej TN. W okresie jego rządów duża część publiczności przestała przychodzić do Teatru, znacząco spadła frekwencja. Zbigniew Brzoza z powodów pozaartystycznych zdjął najbardziej popularne, cieszące się dużym zainteresowaniem widzów spektakle, między innymi "Mistrza i Małgorzatę" oraz "Metodę Gronholm". Te wznowione przez Panią Dyrektor Mirosławę Marcheluk spektakle spotkały się z dużym uznaniem widzów. Obecnie Teatr Nowy ma zrównoważony budżet, odzyskuje zaufanie publiczności, ma zaplanowany repertuar na następnych kilkanaście miesięcy, ciekawe pomysły artystyczne, na przykład powołanie sceny OFF Nowy, działalność w zakresie edukacji teatralnej oraz współpracę z dwoma dużymi projektami unijnymi: Quartet Plus, Home@Homme. Powrót Zbigniewa Brzozy wywoła zdecydowany sprzeciw zespołu Teatru. Siedem miesięcy po jego odejściu sytuacja w Teatrze jest stabilna, pełna twórczej pracy i wzajemnej życzliwości. Przypominamy, że blisko 10-letnia dyrekcja Zbigniewa Brzozy w Teatrze "Studio" w Warszawie doprowadziła do klęski tej sceny i była powszechnie negatywnie oceniona, również przez "Gazetę Wyborczą". Powrót Zbigniewa Brzozy doprowadziłby do kolejnego konfliktu w Teatrze, co miałoby negatywny wpływ na wizerunek Łodzi w kontekście starania się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Jeżeli jednak władze Łodzi chcą poznać rzeczywisty stopień poparcia pracowników Teatru dla byłego dyrektora, prosimy o zorganizowanie referendum w tej sprawie. Zapewniamy, że Teatr Nowy nie czeka na Zbigniewa Brzozę. Zwracamy uwagę na fakt, że odrzucił on wystosowaną przez poprzednie władze propozycję pozostania w Łodzi i objęcia dyrekcji zgodnej z jego założeniami artystycznymi sceny eksperymentalnej przy ul. Struga 90.

Główna Księgowa Teatru Nowego Walentyna Ekiel, Kierownik literacki Teatru Nowego Bożenna Jędrzejczak, Delegat na Zjazd Związku Artystów Scen Polskich Teatru Nowego Wojciech Bartoszek, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Teatrze Nowym Jerzy Krasuń, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Teatru Nowego Andrzej Sosnowski, Piotr Dejmek, Koordynator sceny OFF Nowy Marek Strąkowski, Andrzej Marczewski, reżyser "Mistrza i Małgorzaty

(-)
Gazeta Wyborcza Łódź
8 marca 2010
Portrety
Zbigniew Brzoza

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...