Listopad w Teatrze Collegium Nobilium

Nadchodzące propozycje repertuarowe

Zapraszamy na listopadowe spektakle w Teatrze Collegium Nobilium.

Zimowa opowieść, Reżyseria Cezary Morawski- – 4, 5, 14, 15, 16 XI o 19.00, TCN

Sztuka Williama Shakespeare'a w reżyserii Cezarego Morawskiego to pierwszy w tym roku spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego. Wciąż aktualny temat miłości i wielkiej zazdrości opowiedziany klasycznym tekstem Shakespeare'a przez ponad 20 młodych ludzi (na scenie cały IV rok), których energia i pasja nadaje spektaklowi bardzo współczesny kształt.

Zimowa opowieść Williama Shakespeare'a to baśniowo odrealniona tragikomedia o nieuzasadnionej zazdrości i jej konsekwencjach, rozgrywająca się między Sycylią a Czechami w ciągu 16 lat. Król Sycylijski Leontes przyjmuje na swym dworze przyjaciela z młodości Poliksenesa – władcę Czech. Gościnność jego żony Hermiony wobec przybysza budzi w nim podejrzenia o zdradę. Targany niepohamowaną uczuciem, wtrąca brzemienną królową do więzienia, zaś urodzoną przedwcześnie córkę nakazuje wywieźć z kraju. Chęć poznania prawdy kieruje go ku wyroczni Delfickiej. I mimo iż przynosi ona uniewinnienie królowej, władca nie wierzy. Wówczas wybucha lawina nieszczęśliwych zdarzeń – umiera ukochany syn Leontesa Mamiliusz, zaś chwilę potem targana rozpaczą królowa. I dopiero podwójna śmierć prowadzi do opanowania się króla. Po upływie 16 lat dorosła Perdita, porzucona przed laty córka, planuje ślub z synem władcy Czech – Floryzelem. Wówczas za sprawą rozpoznania i pomyślnego splotu wydarzeń, okraszonych elementami komicznymi i ludowymi następuje szczęśliwy finał.

Film – 9 i 10 XI premiera, 12, 13 XI o 19.00, TCN

Teatralna zabawa w kino, czerpiąca z rozmaitych konwencji filmowych, wg scenariusza i w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego z udziałem studentów III roku Wydziału Aktorskiego. 

„Film jest przygodowo-kryminalno-miłosną historią życia bohaterki o imieniu Zuzia i jej nieudanych związków z mężczyznami. Lecz nie treść sztuki, ale sposób jej opowiedzenia stanowi główną atrakcję spektaklu. Ten Film jest teatrem. Jest zabawą ze zjawiskiem obrazkowego sposobu komunikacji treści i emocji. Kultura obrazkowa od wieków była istotnym instrumentem w boju o ludzką duszę. Dziś stała się znaczącą kontrofertą dla kultury literackiej. Kino, telewizja czy komiks podjęły skomasowaną i niekiedy bardzo skuteczną walkę z wynalazkiem Gutenberga. Film jest próbą zabawy z czasem, który – mamy nadzieję – nie będzie dla Państwa stracony. Miłej zabawy".

Cyjanek o piątej – 23, 24 XI o 19.00, Scena im. J. Kreczmara

Spektakl w reżyserii Andrzeja Ferenca z udziałem Małgorzaty Kaczmarskiej i Danuty Nagórnej.

Irena i Zofia. Dzieli je różnica pokolenia. Obie pochodzą z Polski. Obie nie mieszkają w kraju. Czy ich spotkanie przysłuży się rozwikłaniu tajemnicy sprzed pół wieku?

Przedstawienie, rozgrywające się wokół zagadek przeszłości, jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak świadomość własnej tożsamości wpływa na nasze życie.

(-)
Materiał Teatru
6 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...