Listopad z Teatrem Narodowym

plany warszawskiej sceny

250. urodziny Teatru Narodowego wypadają w listopadzie, dlatego TVP Kultura przygotowała w tym miesiącu krótki przegląd spektakli tego teatru. Emisja wszystkich przedstawień odbędzie się o godz. 20.30.

Rozpoczniemy 3 listopada od przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997-2003, za czasów którego Teatr Narodowy odzyskał pozycję jednej z najważniejszych scen w kraju. On też uczynił z Narodowego "Dom Wyspiańskiego". Przedstawienie, które pokażemy, powstało w oparciu o "Studium o Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego. Autor dociekał w nim zagadek tekstu arcydramatu Shakespeare'a, walcząc z anachronicznym teatrem. Jerzy Grzegorzewski w "Hamlecie Stanisława Wyspiańskiego" uczynił bohaterem samego Wyspiańskiego (w tej roli Wojciech Malajkat), którego nawiedzają duchy nie tylko postaci szekspirowskich, ale i z jego dramatów. W wyrafinowanej wizji Grzegorzewskiego Wyspiański jest samotnym artystą, którego idee nie są rozumiane przez otoczenie. Telewizyjny zapis spektaklu, którego premiera odbyła się na deskach Narodowego w 2003 roku, powstał pięć lat później. Reżyserii telewizyjnej podjął się Jan Englert. Oprócz wspomnianego Wojciecha Malajkata w przedstawieniu wystąpili m.in. Ewa Konstancja Bułhak, Beata Fudalej, Igor Przegrodzki, Magdalena Warzecha, Anna Gryszkówna i Jan Englert.

10 listopada przypomnimy "Tango" (na zdjęciu) Sławomira Mrożka w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta. Ten spektakl Teatru Narodowego to niezwykle interesująca, nowa interpretacja najbardziej znanego utworu Mrożka. Jerzy Jarocki, uważany za wyjątkowo wnikliwego interpretatora twórczości tego dramatopisarza, zaskakuje poważną w tonie inscenizacją dramatu, która jednak nie pozbawia tego, co w nim śmieszne, czy raczej drapieżnie ośmieszone. Telewizyjna wersja spektaklu powstała w 2012 roku. Trzy dni po zakończeniu zdjęć zmarł Jerzy Jarocki, a dalsze prace nad spektaklem przebiegły pod kierunkiem dyrektora Teatru Narodowego i odtwórcy roli Eugeniusza w przedstawieniu, Jana Englerta. W obsadzie także: Marcin Hycnar, Ewa Wiśniewska, Jan Frycz, Katarzyna Gniewkowska, Grzegorz Małecki i Kamilla Baar.

Ostatnim przedstawieniem cyklu będzie "Operetka" Jerzego Grzegorzewskiego. Telewizyjną wersję przedstawienia Teatru Narodowego, którego premiera odbyła się w 2000 roku, wyemitujemy 17 listopada Jerzy Grzegorzewski wykorzystując okazję do zabawy "bosko idiotycznym" żywiołem operetkowym, scenicznym żartem, aluzją literacką i muzyczną, pokazał świat pędzący na oślep przez groteskową rewolucję ku autentycznej zagładzie wszystkiego, co dotychczas było ważne. W przedstawieniu zagrali m.in. Wojciech Malajkat, Beata Fudalej, Igor Przegrodzki, Ignacy Gogolewski, Jacek Różański i Kinga Ilgner.

(-)
Materiał nadesłany
3 listopada 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...