Listy w sprawie Teatru Ósmego Dnia

Teatr JuliiSytuacje Grupa, Teatr Palmera Eldritcha, Stowarzyszenie Artystyczne Kolektyw oraz Stowarzyszenie My-Poznaniacy wystosowały listy otwarte ws. odrzucenia przez poznańskich radnych zmian w statucie Teatru Ósmego Dnia

Z przykrością, a nawet ze złością przyjęliśmy informację o odrzuceniu przez radnych zmian w statucie Teatru Ósmego Dnia. Uważamy, że decyzja części radnych, którzy zagłosowali przeciwko zmianom w statucie Teatru Ósmego Dnia jest zagraniem ewidentnie politycznym i nie ma nic wspólnego z merytoryczno - artystycznym wymiarem działalności Teatru Ósmego Dnia. Argumentacja, że Teatr Ósmego Dnia działa "jedynie interdyscyplinarnie, a nie teatralnie" jest dużym nadużyciem i niedoinformowaniem osób głoszących takie opinie. Poza tym interdyscyplinarny charakter Teatru Ósmego Dnia, który jest dzisiaj już na trwałe zrośnięty z tym teatrem, powinien być raczej traktowany jako atut działalności owego miejsca przyczyniający się do rozwoju Poznania, a nie, jako powód do odbierania Teatrowi Ósmego Dnia praw. Działalność Ósemek przyczynia się do rozwoju debaty obywatelskiej, której wciąż jest jeszcze mało, nie tylko w Poznaniu, ale w całej Polsce.

Teatr Ósmego Dnia jest jednym z niewielu miejsc na mapie naszego miasta, które otwiera swoje drzwi dla innych grup teatralnych i organizacji kulturalno-artystycznych wspierając je w realizacji twórczych przedsięwzięć i wpływając tym samym na rozwój oferty kulturalno-artystycznej naszego miasta. Spektakl "PTAK. Niebiesko zielono biało czerwono różowo czarny na srebrnym tle" Teatru JuliiSytuacje Grupa realizowany w ramach stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mógł zostać zagrany w zaplanowanym wymiarze artystyczno - przestrzennym dzięki otwartości Teatru Ósmego Dnia i zaproszeniu nas przez Ósemki do swojej przestrzeni. A ten spektakl jest tylko jednym z wielu przykładów otwartego sposobu działania Teatru Ósmego Dnia.

Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło zabraknąć takiego Miejsca, jak Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu. Apelujemy do radnych o porzucenie osobisto-politycznych pobudek i skupienie się na merytoryczno-artystycznym wymiarze działalności Teatru Ósmego Dnia.

Julia Szmyt

w imieniu Teatru

JuliiSytuacje Grupa

W sprawie Teatru Ósmego Dnia.

Odnosząc się do kontrowersyjnej decyzji Rady Miasta Poznania o nie uchwaleniu statutu Teatru Ósmego Dnia, i wobec zarzutów szefa klubu radnych PiS, Szymona Szynkowskiego, który oceniając działalność Teatru Ósmego Dnia stwierdził: "W mojej ocenie on działa jedynie interdyscyplinarnie, a nie teatralnie." (cyt. za: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,11778410,Zamach_na_Osemki__Teatr_Osmego_Dnia_w_nielasce_u_radnych.html) pragniemy zauważyć, co następuje:

- Interdyscyplinarność oznacza łączenie różnych "dyscyplin", jedną z nich może być teatr.

- Teatr Ósmego Dnia działa t a k ż e teatralnie

- Jesteśmy tego żywym dowodem

- Teatr Ósmego Dnia produkował, współprodukował lub wspierał produkcję większości naszych teatralnych przedsięwzięć, spektakli: "Jarzenie" (2008), "Animo tristi" (2010), "Alien" (2011)

- Spektakle te wielokrotnie pokazywaliśmy w sali Teatru (oraz na deskach wielu teatrów w Polsce i za granicą)

- Teatr Ósmego Dnia wspiera wiele innych, młodych (i niemłodych) grup teatralnych, których głos w niniejszej sprawie zapewne jeszcze usłyszymy

- Teatr Ósmego Dnia jest miejscem, gdzie można zobaczyć spektakle teatrów niezależnych z Polski (chociażby w ramach kolejnych edycji festiwalu Młody Teatr Niezależny) i zagranicy, to jest cenne

- Teatr Ósmego Dnia jest istotnym miejscem na mapie kulturalnej Poznania, i to jest bezcenne.

Teatr Palmera Eldritcha

Stowarzyszenie Artystyczne KOLEKTYW

Oświadczenie Stowarzyszenia MY-POZNANIACY

w sprawie niepodjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały dotyczącej statutu TEATRU ÓSMEGO DNIA

RADA MIASTA POZNANIA

pl. Kolegiacki

61-841 Poznań, 17

Szanowni Państwo Radni,

Z oburzeniem oraz wstydem przyjęliśmy informację, że podczas XXIII Sesji Rady Miasta Poznania w dniu 22 maja 2012 r. radni głosami Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Klubu Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego oraz części radnych Klubu Platformy Obywatelskiej, którzy celowo wstrzymali się od głosu, bądź celowo nie wzięli udziału w głosowaniu, nie uchwalili statutu Teatru Ósmego Dnia, jako autorskiego ośrodka o charakterze interdyscyplinarnym. Podjęcie tego rodzaju decyzji jest objawem wyjątkowej nonszalancji oraz braku szacunku dla kultury - nie tylko w Poznaniu - również dla kultury w Polsce. Doceniany wielokrotnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany podczas międzynarodowych festiwali teatralnych Teatr Ósmego Dnia jest jedynym tego rodzaju miejscem kultury w Poznaniu i jednocześnie najwybitniejszym teatrem alternatywnym powojennej Polski. Gra już od czterdziestu ośmiu lat. "Jego wizja wolności zwyciężyła wraz z przełomem politycznym wschodniej części Europy". Po latach emigracji w 1989 roku aktorzy powrócili do Poznania, ponieważ to miasto, z wyboru od zawsze, było miejscem działalności Teatru. Od tamtego czasu Teatr Ósmego Dnia gra na całym świecie, jest honorowany a także podziwiany w miastach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych promując w ten sposób rodzinny Poznań.

Tym bardziej niepokoi nas fakt, że Rada Miasta Poznania podjęła tak niezrozumiałą oraz niemerytoryczną decyzję.

Jako mieszkańcy Poznania i jednocześnie uczestnicy kultury a także widzowie spektakli Teatru Ósmego Dnia i słuchacze uczestniczący w spotkaniach organizowanych przez Zespół Teatru, domagamy się podjęcia uchwały w sprawie statutu Teatru Ósmego Dnia. Decyzja o tej uchwale powinna być wolna od osobistych i politycznych uprzedzeń.

Za zarząd Stowarzyszenia MY-POZNANIACY

Anna Wachowska-Kucharska, wiceprezeska zarządu Maciej Wudarski, wiceprezes zarządu

(-)
Materiał Teatru
25 maja 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia