Ludzie kultury organizują Kongres Kultury

4. Kongresu Kultury w Warszawie - 2016

Plastycy, pisarze, dramaturdzy, muzycy planują zorganizowanie IV Kongresu Kultury w październiku 2016 roku w Warszawie. W manifeście zapowiadającym Kongres podkreślają, że chcą "wspólnie sprzeciwić się ksenofobii, pogardzie i nienawiści".

Kongres Kultury 2016 zwołują artyści, twórcy, kuratorzy, producenci i animatorzy kultury, wydawcy, dziennikarze, edukatorzy, naukowcy, działacze społeczni i uczestnicy kultury. Będzie to czwarty kongres w najnowszej historii Polski - pierwszy odbył się w 1981 roku, brutalnie przerwany wprowadzeniem stanu wojennego, drugi u progu nowego milenium, w grudniu 2000 roku, trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, miał miejsce w 2009 roku.

Dziennikarz "Polityki" Edwin Bendyk przypomniał podczas spotkania 24 maja 2016 na Skwerze Wolnego Słowa, że poprzedni Kongres Kultury, który odbył się w 2009 roku w Krakowie, doprowadził m.in. do powstania Ruchu "Obywatele Kultury" i Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych. Efektem ich działań był Pakt dla Kultury podpisany z rządem w maju 2011 r.

Wśród inicjatorów kolejnego Kongresu Kultury, który ma się odbyć w październiku 2016 roku w Warszawie, są m.in. reżyserzy filmowi i teatralni Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski i Borys Lankosz oraz teatralni, Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Maja Kleczewska i Paweł Łysak, artyści sztuk wizualnych Julita Wójcik, Katarzyna Kozyra i Mirosław Bałka, pisarze Andrzej Stasiuk, Jacek Dehnel i Sylwia Chutnik, muzycy i kompozytorzy Kora Sipowicz i Krzysztof Knittel, profesorowie Maria Poprzęcka, Andrzej Mencwel i Przemysław Czapliński oraz ponad 200 innych reprezentantów polskiej kultury.

"W poczuciu dramatyzmu chwili, zatrwożeni językiem nienawiści i pogardy, narastaniem ksenofobii i aktów przemocy z powodów różnic kulturowych, religijnych i rasowych, świadomi głębokich wstrząsów, jakich doświadcza życie społeczne i sfera publiczna nie tylko w Polsce, w obronie wolności i praw apelujemy o wsparcie idei zwołania Kongresu Kultury, o wzięcie udziału w całej Polsce w przygotowaniach Kongresu i w samym Kongresie, który odbędzie się w Warszawie w dniach 7-9 października 2016 roku" - podkreślono w manifeście zapowiadającym Kongres.

"W czasach przełomów i zmian kultura jest źródłem sensu i narzędziem rozumienia rzeczywistości. To kultura umożliwia tworzenie wspólnot i społeczności. Jest najpełniejszym wyrazem możliwości i godności jednostki. Jeśli chcesz, by Kongres odpowiedział na pytanie: Jaka Polska?, a nie: Czyja Polska? - podpisz się pod naszym wezwaniem i weź udział w Kongresie Kultury!"- zaapelowano.

Otwarte zbieranie podpisów pod wezwaniem do Kongresu rozpocznie się 25 maja 2016 o godz. 12.00 pod adresem: http://kongreskultury2016.pl/Main/podpisz

(-)
Materiał organizatora
26 lipca 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...