Łukasz Witt-Michałowski

sylwetka

Ukończył Wydział Aktorski we wrocławskiej filli krakowskiej PWST (1998) oraz Wydział Reżyserii Teatralnej w Hessische Theaterakademie we Frankfurcie nad Menem (2004)

Łukasz Witt-Michałowski (ur. 1974). Ukończył Wydział Aktorski we wrocławskiej filli krakowskiej PWST (1998) oraz Wydział Reżyserii Teatralnej w Hessische Theaterakademie we Frankfurcie nad Menem (2004).

Pracę w teatrze rozpoczynał jako aktor, debiutując na scenie łódzkiego Teatru Nowego w Fauście Johanna Wolfganga Goethego (1998). W latach 1999-2004 był aktorem w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem, gdzie zagrał między innymi w Caliguli Alberta Camusa (1999), Kurce wodnej Stanisława Ignacego Witkiewicza (1999), Czarodziejskiej górze Tomasza Manna (2001) i Mazepie Juliusza Słowackiego (2001). Jako reżyser debiutował w Theater Lübeck w Niemczech Szczęśliwym wydarzeniem Sławomira Mrożka. W Niemczech wyreżyserował jeszcze  między innymi Noc Helvera  Ingmara Villqista i Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W 2005 roku w teatrze zakopiańskim przygotował pierwszą w Polsce inscenizację prozy Knuta Hamsuna – spektakl na podstawie powieści Głód nosił tytuł Tangen. W ramach Sceny Graffiti w Lublinie wyreżyserował Kamienie w kieszeniach Marii Jones (premiera w Teatrze Nowym Praga w Warszawie, 2006).

W grudniu 2007 roku założył w Lublinie Scenę Prapremier InVitro, której jest dyrektorem i reżyserem. Jej działalność zainaugurowała premiera trzyczęściowego spektaklu Nic co ludzkie Artura Pałygi, przygotowanego wspólnie z Pawłem Passinim i Piotrem Ratajczakiem. Wyreżyserował również dwie następne pozycje w repertuarze tego teatru: Pool (No water) Marka Ravenhilla (2008) i sztukę Artura Pałygi Ostatni taki ojciec (2009).

Nagrody:
Grand Prix LXII Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie (2007) i Anioł Publiczności II Wiosennego Festiwalu Teatralnego w Bielsku-Białej (2008) dla przedstawienia Kamienie w kieszeniach;  wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla Nic co ludzkie (2008); nagroda na VIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2009) i nagroda zespołowa oraz nagroda za reżyserię w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dla spektaklu Ostatni taki ojciec (2009);  wyróżnienie ministra sprawiedliwości za zasługi w pracy penitencjarnej dla Łukasza Witt-Michałowskiego jako twórcy i reżysera "Teatru pod celą” w Lublinie (2009);  Nagrodę Miasta Lublina „za osiągnięcia w zakresie animacji życia teatralnego w Lublinie, w szczególności za współtworzenie Sceny Prapremier InVitro oraz wykorzystanie działań teatralnych jako skutecznej metody resocjalizacji w systemie penitencjarnym i za niekonwencjonalne podejście do inscenizacji współczesnego dramatu” (2009).

(-)
Materiały Festiwalu
18 lutego 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia