"Lutosfery" w CSW

LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu "Dialogi i interwencje"

W najbliższą niedzielę o godz. 18.00 w Sali Laboratorium odbędzie się pierwsze LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu "Dialogi i interwencje".

15 września 2013 (niedziela)

Sala Laboratorium, godz. 18.00

DIALOGI i INTERWENCJE - Spotkanie I

"LUTOSŁAWSKI - CZŁOWIEK" (wstęp wolny)

Do udziału w inauguracji cyklu moderowanego przez Lecha Dzierżanowskiego zaproszenie przyjęli: spadkobiercy Witolda Lutosławskiego - Gabriela i Marcin Bogusławscy, dziennikarka-redaktorka POLSKIEGO RADIA i pianistka (dla której Lutosławski w roku 1957 skomponował jedną z dziecięcych miniatur na fortepian) - Zofia Owińska oraz kompozytor, biograf W. Lutosławskiego, wykładowca australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie - prof. Charles Bodman Rae. Tematem będzie osoba Witolda Lutosławskiego - Człowieka - humanisty.

Sala Laboratorium, godz. 20.00

KILKA KROKÓW DO LUTOSŁAWSKIEGO - prezentacje choreograficzne

(bilety 10 zł)

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, FUNDACJA f.o.r.t.e. oraz Fundacja Burdąg zaprosiły młodych choreografów do wzięcia udziału w projekcie, którego celem było stworzenie miniatury choreograficznej zainspirowanej i wykonanej do jednego z wybranych utworów Witolda Lutosławskiego.

Celem głównym było oczywiście uczczenie rocznicy urodzin wybitnego kompozytora poprzez działania artystyczne zainspirowane jego muzyką. Projekt rozpoczął się od otwartego naboru (do którego zgłosiło się 24 młodych artystów) i audycji, podczas której wybrano siedmiu choreografów. Zadaniem, które zostało postawione przed twórcami było znalezienie nowej, oryginalnej relacji między muzyką a ruchem. W sierpniu odbyły się w Burdągu na Mazurach tygodniowe warsztaty poświęcone badaniu związku pomiędzy muzyką i tańcem w kontekście współczesnej choreografii prowadzone przez Marię Stokłosę. Warsztaty te stanowiły punkt wyjścia do indywidualnej pracy.

W najbliższą niedzielę, podczas serii wydarzeń muzycznych "LUTOSFERY" w Sali Laboratorium CSW zaprezentowane zostaną etiudy choreograficzne, będące efektem dotychczasowych działań: Przemka Kamińskiego, Macieja Kuźmińskiego, Weroniki Pelczyńskiej, Magdaleny Przybysz, Michała Ratajskiego, Pawła Sakowicza i Uli Zerek. W partiach tanecznych wystąpią: Adrian Bartczak, Barbara Bujakowska, Przemek Kamiński, Maciej Kuźmiński, Sara Kozłowska, Weronika Pelczyńska, Maciej Rumian, Paweł Sakowicz, Ula Zerek.

16 września 2013 (poniedziałek)

LUTOSŁAWSKI FILMOWO (wstęp wolny)

Sala Kinowa, godz. 17.00

PROJEKCJA FILMU "Suita warszawska" (1946)

"Suita warszawska" to dokumentalna impresja poetycka z muzyką Witolda Lutosławskiego w realizacji i wg scenariusza Tadeusza Makarczyńskiego, przedstawiająca pejzaż zniszczonej i budzącej się do życia Warszawy. Film składa się z trzech części: I. Klęska (Adagio), II. Powrót do życia (Andante), III. Wiosna warszawska (Allegro).

Sala Kinowa, godz. 17.30 - projekcja angielskiego filmu biograficznego "Woven words"

(wstęp wolny)

"Woven Words" to oryginalny projekt, na który składają się koncerty orkiestrowe, seria koncertów kameralnych, seria krótkich filmów opowiadających o życiu i twórczości Lutosławskiego oraz sesje naukowe - mają one stać się paneuropejskim portretem kompozytora. Podczas LUTOSFER będzie okazja obejrzenia niezwykłej biograficznej produkcji angielskiej zrealizowanej pod artystyczną opieką i z osobistym udziałem dyrygenta i kompozytora Esa-Pekka Salonena oraz Stevena Stucky - kompozytora, autora nagradzanej książki "Lutosławski and his Music" wydanej w 1981 roku.

Dziedziniec, godz. 18.30

KONCERT Chóru Męskiego OKTAWIAN (wstęp wolny)

w programie: Witold Lutosławski - Dziesięć pieśni ludowych na tematy żołnierskie

Sala Kinowa, godz. 19.00

DIALOGI i INTERWENCJE - Spotkanie II

"SOC-REALIZM?" (wstęp wolny)

Bezpośrednio po koncercie Chóru Męskiego OKTAWIAN - o godz. 19.00 odbędzie się drugie LUTOSFERYczne spotkanie z cyklu "Dialogi i interwencje". Spotkanie to będzie poświęcone trudnym czasom panowania doktryny socrealizmu, które sam Witold Lutosławski wspominał następująco: "Wiceminister kultury, człowiek, który umocnił politykę kulturalną w komunistycznej Polsce, stwierdził, że takiego kompozytora jak Lutosławski należałoby wrzucić pod tramwaj. Oczywiście byłem bardzo dumny z tego stwierdzenia." W spotkaniu wezmą udział: spadkobiercy W. Lutosławskiego - Gabriela i Marcin Bogusławscy, muzykolog, dziennikarka-redaktorka POLSKIEGO RADIA, autorka wydanego w tym roku albumu "Lutosławski 1913-2013" - Elżbieta Markowska, muzykolog specjalizujący się w polskiej muzyce epoki socrealizmu - Sławomir Wieczorek oraz reżyser filmowy, wybitny dokumentalista, autor filmu "Jeden dzień w PRL" - Maciej Drygas.

Sala Kinowa, godz. 21.00

PROJEKCJA FILMU "Jeden dzień w PRL" (2005) w reż. Macieja Drygasa

(wstęp wolny)

Projekcja filmu wybitnego polskiego dokumentalisty będzie stanowić swoiste zamknięcie dnia poświęconego tematowi Polski powojennej i socrealizmu. Film oparty wyłącznie na archiwalnych materiałach przybliża rzeczywistość totalitarnego systemu z lat sześćdziesiątych. Przedstawiony jest jeden dzień (27 września 1962 roku), który sam reżyser opisał tak: "Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień."

17 września 2013 (wtorek)

Sala Laboratorium, godz. 20.00

BUKOLIKI (II)

KONCERT Piotra Orzechowskiego "Pianohooligan" i HIGH DEFINITION QUARTET

(bilety 20 zł)

BUKOLIKI (II) to czwarty koncert z serii LUTOSFERY, a drugi dedykowany wątkom inspiracyjnym muzyki Witolda Lutosławskiego. Tym razem słynne "Bukoliki" kompozytora (znane w klasycznych wersjach - na fortepian lub altówkę i wiolonczelę) na swój artystyczny warsztat wziął interesujący młody pianista Piotr Orzechowski wraz ze swoim zespołem High Definition Quartet. Nie będzie to jednak zmieniona instrumentalnie wersja "Bukolików". Muzycy bowiem wykorzystają motywy melodyczne autorstwa Lutosławskiego, które będą stanowić kanwę do ich własnych improwizacji. Oprócz tego w programie znajdzie się miejsce dla muzyki Krzysztofa Pendereckiego - pianista wykona fragmenty głośnej płyty solowej wydanej nakładem Decca Classics/Universal Music Polska 2012 pt. "Experiment: Penderecki".

High Definition Quartet to jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. Jego oryginalność i muzyczna świeżość zostały docenione w kraju i za granicą - kwartet zdobył szereg najwyższych laurów na prestiżowych festiwalach i konkursach jazzowych, w tym najcenniejszą - I nagrodę na Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. W sierpniu br. ukazał się długo oczekiwany debiutancki album grupy. Płyta "HOPASA" z kompozycjami Piotra Orzechowskiego, znanego jako Pianohooligan, sygnowana jest prestiżowym logo EmarcyRecords/Universal Music Polska.

Zespół gra w składzie: Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy, Piotr Orzechowski 'Pianohooligan' - fortepian, Alan Wykpisz - kontrabas, Patryk Dobosz - perkusja.

www.highdefinitionquartet.com

Autor pomysłu i koncepcja artystyczna LUTOSFER:

Justyna Rekść-Raubo

Organizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e.

Współpraca organizacyjna:

Instytut Tańca i Muzyki, Agencja AUKSO, Agencja enterMezzo, Fundacja Burdąg

Partner: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego

Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

(-)
Materiał Teatru
14 września 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia