Lutosławski na jubileusz Biennale

19. Biennale Sztuki dla Dziecka

Dorota Miśkiewicz, zespół Kwadrofonik oraz vidżejka Jagoda Chalcińska zaprezentowali czwartkowego wieczoru podczas XIX Biennale Sztuki dla Dziecka piosenki Witolda Lutosławskiego. Świętowano też 40-lecie tej imprezy.

Światowej sławy polski kompozytor Witold Lutosławski pisał nie tylko koncerty i symfonie, ale także piosenki dla dzieci. Tworzył je do wierszy Juliana Tuwima. Rok 2013 jest rokiem Tuwima jak i rokiem Lutosławskiego. I to właśnie stało się pretekstem do stworzenia programu "Lutosławski dla dzieci". Pokazano go czwartkowego wieczoru w Sali Wielkiej CK Zamek w ramach trwającego w Poznaniu XIX Biennale Sztuki dla Dziecka. Autorką projektu jest Hanna Gawrońska, a wykonawcami byli Dorota Miśkiewicz zwana w tym programie Dorotką Tralalotką z zespołem Kwadrofonik i vidżejka Jagoda Chalcińska czyli Jago VJ.

Usłyszeliśmy 10 spośród około 40 piosenek, do których muzykę napisał Lutosławski. Wstępem do koncertu było spokojne brzmienie fortepianu z niezwykle nastrojową, trochę tajemniczą wokalizą. A potem uslyszeliśmy dobrze znaną piosenkę "Idzie Grześ przez wieś". Aranżacja na dwa fortepiany wzbogacone marimbą była niezwykle ożywcza. "Warzywa" to nieco spokojniejszy utwór z ciekawie współbrzmiącymi fortepianami z perkusją i melorecytacją wokalistki. Wrażenie robiła też orientalna aranżacja piosenki "Rok i bieda". Piosenka "O panu Tralalińskim" to po prostu piosenka o Witoldzie Lutosławskim, który tralalował z batutą czyli z pałeczką tralaleczką .I choć na scenie był tylko kwartet momentami wydawało się jakbyśmy słyszeli całą orkiestrę. W piosence rzeczka Dorota Miśkiewicz wciągnęła do wspólnej zabawy dzieci, które szumiały właśnie tak jak szumi rzeczka. I chociaż finałowa piosenka "Taniec" była niezwykle żywiołowa bisu nie było. Owszem były oklaski, ale nie aż tak spontaniczne jak podczas poniedziałkowego koncertu Adama i Jana Juliana Nowaków. Niezwykle ważne było i to, że podczas koncertu zaprezentowano każdy z instrumentów pokazując jego brzmienie. Natomiast na ekranie przez cały czas pojawiały się filmy i zdjęcia przedstawiające Witolda Lutosławskiego od dzieciństwa po wiek dojrzały.

Lutosławski to muzyka nie zawsze łatwa w odbiorze. Niemniej pomysł przypomnienia, że tworzył dla dzieci jest niezwykle ważny i dobrze się dzieje, że piosenki te mają ukazać się na płycie.

Podczas czwartkowego koncertu celebrowano także 40-lecie Biennale Sztuki dla Dziecka. Jak powiedział dyrektor Centrum Sztuki dla Dziecka Jerzy Moszkowicz Biennale było i jest pewnego rodzaju ruchem i fermentem myślowym skupiającym wokół siebie osoby, którym nieobce są dzieci. Tych, którzy w sztuce dla dziecka widzą coś więcej niż tylko prosąa rozrywkę. Nie było by 40-lecia Biennale , gdyby nie wspaniali ludzie, którzy je stworzyli. Dyplomami 40-lecia Biennale uhonorowano poetkę Krystynę Miłobędzką, artystę plastyka Jana Berdyszaka i Andrzeja Wituskiego, długoletniego prezydenta Poznania, a od pierwszego Biennale przez wiele lat przewodniczącego jego komitetu organizacyjnego.

Natomiast przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medale honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymały Agata Felikszewska- Igiel i Tatiana Kauczor-Radom z Centrum Sztuki dla Dziecka.

Marek Zaradniak
Polska Głos Wielkopolski
8 czerwca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia