Majówka usłana kwiatami

35. Festiwal Kwiatów i Sztuki w zamku Książ w Wałbrzychu: 2025

Rokrocznie wiele osób skuszonych obiecującą prognozą pogody i perspektywą spędzenia majówki poza domem decyduje się wybrać w pierwszy weekend maja w góry. Tak też stało się w tym roku w Wałbrzychu. W mieście, na co dzień rzadko kojarzonym z turystyką, każdego roku odbywa się festiwal florystyczny, na który przyjeżdżają turyści z całej Polski. W majówkowy weekend odwiedzający zamek tłumnie przepychali się przez kolejne sale wystawowe. Czy było warto?

W tym roku miała miejsce XXXV edycja Festiwalu Kwiatów i Sztuki w zamku Książ w Wałbrzychu. Festiwal przyciąga turystów do miasta już od lat 90. XX wieku i co roku odbywa się pod innym tematem przewodnim. W zeszłym roku, z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, hasło brzmiało „Książ sercem Europy", a na wystawach można było oglądać kompozycje kwiatowe inspirowane państwami członkowskimi UE. Tegoroczny slogan to „Książ Mistrzów", odnoszący się do różnych dziedzin związanych z dorobkiem Dolnego Śląska. Wnętrze zamku zostało wypełnione projektami kojarzącymi się z pszczelarstwem, jubilerstwem, cukiernictwem czy malarstwem. Festiwal trwał w tym roku aż sześć dni – od 30 kwietnia do 4 maja – a poza imponującymi aranżacjami kwiatowymi na odwiedzających czekały historyczne i florystyczne wykłady.

Wyjątkowe miejsce
Kwiatowe kompozycje z pewnością nie byłyby tak zachwycające, gdyby nie bajkowe wnętrza zamku, w których zostały zaprezentowane. Zamek Książ bowiem, nie tylko w czasie festiwalu, jest czarującym punktem na mapie Dolnego Śląska. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to został założony przez Piasta Bolka I Surowego. Następnie zamek przez kilkaset lat należał do przedstawicieli rodu Hochbergów, aż w 1944 roku stał się siedzibą nazistów. Przez wieki Książ, w rękach różnych właścicieli, zmieniał się i rozbudowywał. Rozszerzył się do ponad 400 pomieszczeń, stając się tym samym trzecim największym zamkiem w Polsce.

Obecnie jest kojarzony ze słynną księżną Daisy, która dzięki swojej działalności filantropijnej zyskała status bohaterki Dolnego Śląska. Dużo osób udających się do Książa robi to po to, aby móc zanurzyć się w świecie księżnej – a on zachwyca i imponuje. Zamek Książ mieści się w sercu parku krajobrazowego, który oferuje zapierającą dech w piersiach scenerię pełną wzgórz i lasów. Znajduje się tam więcej godnych uwagi miejsc, takich jak Stado Ogierów Książ, palmiarnia księżnej Daisy, mauzoleum rodziny Hochbergów czy podziemia zamku, nazywane przez wielu „najbardziej tajemniczym miejscem w Polsce".

Wystrojony zamek
Ponad czterdzieści sal zamku Książ starannie ozdobiono kwiatowymi kompozycjami. Odbiór aranżacji to kwestia gustu, ale nie dało się nie zauważyć dbałości, z jaką każda z nich była wykonana, i dopasowana do sali, w której została umieszczona. Piękne wnętrza zamku idealnie komponowały się z kwiatowymi dziełami sztuki, tworząc widok, na którym goście festiwalu z przyjemnością mogli zawiesić oko. Niestety z powodu wysokiej frekwencji dla niektórych wizyta w zamku Książ mogła okazać się dość przytłaczającym doświadczeniem. – Kompozycje były całkiem ładne, zrobiłam bardzo dużo ślicznych zdjęć, ale nie wiem, czy przyjechałabym tu dzisiaj, gdybym wiedziała, że będą takie tłumy – mówiła jedna z uczestniczek festiwalu.

Poza ściskiem w komnatach minusem festiwalu był jego komercyjny aspekt. Wzdłuż drogi prowadzącej do zamku ustawione były rzędy stoisk i straganów, na których sprzedawano produkty charakterystyczne dla większości festynów. Dodatkowo na dziedzińcu rozbrzmiewała głośna muzyka popularna, mogąca stanowić przeszkodę dla chłonięcia atmosfery. W czasie festiwalu nie można było odkrywać historii tego miejsca tak dokładnie, jak w pozostałe dni w roku, ponieważ w majówkę to kwiaty, a nie historia, odgrywały tu główną rolę. Interesującym przerywnikiem od oglądania florystycznych aranżacji była możliwość zwiedzania nietypowej piwnicy zamku wraz z przewodnikiem.

Festiwal Kwiatów i Sztuki w zamku Książ jest ciekawym wydarzeniem, w którym warto wziąć udział mimo tłumów, choćby po to, aby nacieszyć oczy pięknymi widokami. Osoby zainteresowane historią samego zamku powinny jednak zaplanować pierwsze odwiedziny Książa w inny dzień, poza majówką, a na festiwal wybrać się w formie kolejnej wizyty. Inaczej można poczuć lekki niedosyt. Festiwal odbywa się co roku, za każdym razem w nowej odsłonie, więc jeszcze wiele edycji i kompozycji przed nami.
__

Źródło: Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo, kwiecień 2025, nr 159, https://buc.amu.edu.pl/
Źródło: Oficjalny materiał promocyjny Festiwalu Kwiatów i Sztuki
Autorka zdjęć: Klaudia Przysucha

Alicja Sugier
Bardzo Uniwersyteckie Czasopismo
24 lipca 2025

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia