Mała forma o wielu wymiarach

48. Festiwal Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2013

12 kwietnia w Szczecinie rozpocznie się 48. Festiwal Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2013. Poza dwunastoma konkursowymi spektaklami, widzowie będą mogli obejrzeć wystawy, wziąć udział w Nocy Performerów i Północy Teatrów oraz uczestniczyć w spektakularnym plenerowym widowisku Bębny Śmierci, przygotowanym przez francuską grupę Transe Express.

Po raz pierwszy w historii Kontrapunktu odbędzie się wieczór komedii stand-up oraz pokaz burleski i kabaretu w wykonaniu warszawskiego Klubu Komediowego Chłodna. Po raz pierwszy też w jury konkursu zasiądą zagraniczni jurorzy – Per Ananiassen i Thomas Irmer. Inną nowością będzie symultaniczne tłumaczenie treści poszczególnych spektakli na język angielski i niemiecki, które z całą pewnością ułatwi publiczności odbiór zagranicznych sztuk.

Festiwal otworzy oparty na dramacie Doroty Masłowskiej spektakl Paw królowej Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w reżyserii Pawła Świątka. Następnie widzowie będą mogli m.in. przekroczyć granice pomiędzy teatrem a tańcem podczas spektaklu Nancy. Wywiad w reż. Claude Bardouila, jeszcze raz przeżyć dramat Kaliguli – człowieka, wciśniętego w ciasne ramy ograniczeń, w reż. Anny Augustynowicz, wziąć udział w podróży przez jogę, karty tarota i psychomagię pod przewodnictwem autorów i wykonawców sztuki Spirit – Florentiny Holzinger oraz Vincenta Riebeeka, a także obejrzeć lalkowe przedstawienie wykorzystujące japońskią sztukę Bunraku, stworzone przez Blind Summer Theatre. Finałowym spektaklem będzie w tym roku wyczekiwany przez wszystkich monodram Danuta W., wyreżyserowany przez Janusza Zaorskiego, w którym wystąpi Krystyna Janda.

Widzowie obejrzą ponadto kilka pozakonkursowych sztuk. Do najciekawszych propozycji należy z pewnością polska prapremiera Greta Garbo przyjechała, w reż. Anny Augustynowicz, stanowiąca koprodukcję Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt i Teatru Współczesnego w Szczecinie.

W czwartek, 18 kwietnia, uczestnicy festiwalu wybiorą się zaś do Niemiec na „Dzień Berliński", by obejrzeć dwa najnowsze spektakle uznanych niemieckich teatrów: Notizen aus der Küche w reż. Egilla Heiðara Antona Pálssona oraz Sklaven. Einakter von Georges Courteline aus der Hölle der bürgerlichen Freiheit w reż. Andreasa Kriegenburga. Będzie to część polsko-niemieckiego projektu "Pomosty teatru – pomosty kultury", któremu towarzyszy również panel dyksusyjny poświęcony portretowi aktora.

Dla najmłodszych widzów organizatorzy po raz trzeci przygotowali Mały Kontrapunkt - festiwal, prezentujący spektakle przeznaczone dla dzieci, połączony z warsztatami (m.in. lalkarskimi).

Jak podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślała zastępczyni dyrektora Teatru Lalek Pleciuga, Anna Garlicka, organizatorom festiwalu udało się zachować ubiegłoroczne ceny biletów na większość festiwalowych wydarzeń. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym roku wprowadzono ulgowe bilety w cenie 15 złotych dla studentów. Będą one sprzedawane bezpośrednio przed wejściem na spektakle.

 

Agnieszka Moroz
Dziennik Teatralny Szczecin
13 marca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...