Małe formy teatralne na X Festiwalu Singera

10. Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej

Obok występów zagranicznych i polskich gwiazd, w Teatrze Żydowskim zaprezentowane zostaną cieszące się co roku dużą popularnością małe formy teatralne.

24.08.2013 r. (sobota)

24.08. godz. 15.00 "Zapomniane opowieści cadyków i rabinów" - Teatr NN

Adaptacja i reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz

Występuje: Witold Dąbrowski [na zdjęciu]

"Opowiadanie i słuchanie to istotny element chasydzkiej religijności. Wielu cadyków porównywało

opowiadanie do studiowania Tory. Czas, w którym opowiadano stawał się czasem świętym, podczas

którego przywracane były do życia opowiadane wydarzenia" (z Księgi "Lublin. Imaginarium"). Może dzięki tym opowieściom "ożyją" na chwilę postaci i zdarzenia Świętego Miasta Lublin?

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

25.08.2013 r. (niedziela)

25.08. godz. 15.00 "My, Żydzi Polscy" Juliana Tuwima - monodram

Występuje: Włodzimierz Press, Gołda Tencer

Poetycki lament "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima jest unikalnym dokumentem czasów Holokaustu. Tekst powstał na emigracji w Nowym Jorku, w rok po Powstaniu w Getcie Warszawskim, kiedy ci, którzy ocaleli zaczęli uświadamiać sobie niewiarygodne rozmiary tragedii, która dotknęła Żydów. Tekst szybko obiegł środowiska żydowskie i polonijne na całym świecie, wszędzie wzbudzając gwałtowne emocje i głęboki wstrząs, gdyż z niezwykłą siłą wyrażał cierpienia Żydów. W Polsce przez długie lata był na liście utworów zakazanych, ukazywał się jedynie w przedrukach, aż do 1993 roku, gdy został wydany przez Fundację Shalom. Utwór jest manifestem autora, który publicznie utożsamił się ze swoim żydowskimi braćmi, mimo iż przed wojną podkreślał przede wszystkim swoje związki z kulturą polską. Poeta dał wyraz głębokiemu osobistemu cierpieniu, ukazał nie tylko korzenie rasizmu, antysemityzmu i ludobójstwa, ale pokazał też perspektywę przyszłości, kiedy na ziemi będzie tylko jeden rodzaj ludzki - ludzie szlachetni.

Włodzimierz Press - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy. Absolwent warszawskiej PWST (1963). Aktor teatrów warszawskich: Ludowego, Kwadrat, Dramatycznego, Studio. Występował także w Teatrze Syrena i Teatrze Narodowym. Grał w wielu filmach i serialach telewizyjnych, wielką popularność przyniosła mu rola Grigorija w serialu "Czterej pancerni i pies". Był narratorem zrealizowanego wg pomysłu Gołdy Tencer filmu dokumentalnego "Perecowicze". Laureat nagrody Feliksy Warszawskie za drugoplanową rolę Gunkela w spektaklu "Udręka życia" Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

25.08. godz. 15.00 "Hava Nagila" - przedstawienie kabaretowe Grupy "Obustronni Ludzie" i Przyjaciele

Autor projektu: Mateusz Grydlik, występują: Dominika Krzywotulska-Grydlik, Paweł Paprocki, Wojciech Wachuda, Robert T. Majewski oraz Mateusz Grydlik

Widzowie będą mieli okazję poznać skecze i piosenki różnych gatunków teatralnych - od tradycyjnego szmoncesu po teksty bardziej współczesne, bliższe Woody'emu Allenowi czy Hanochowi Levinowi. Będzie to próba odpowiedzi na pytanie: jak dzisiaj Polacy i Żydzi postrzegają się nawzajem? Motywem przewodnim przedstawienia będzie więc poszukiwanie nowoczesnego języka rozmowy o tematyce żydowskiej. Powracać będzie również melodia "Hava nagila", ale nie zawsze będzie brzmiała tak samo

Mateusz Grydlik - aktor, kabareciarz, autor tekstów piosenek i skeczy. Występuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie, grał m.in. w filmach A. Wajdy, K. Zanussiego, M. Koterskiego. W czasie studiów na Akademii Teatralnej w Warszawie założył kabaret "Macież", który zdobył Grand Prix na przeglądzie PAKA '09. W "Jedynce" Polskiego Radia tworzył program "Radio Macież" a w "Trójce" nadaje mini serial "Karol i Helena", który tworzy do spółki ze swoją żoną Dominiką. Grupę "Obustronni Ludzie" założył w 2012 roku, w ramach projektu wystawia m.in. swój one-man show "Bisty Grydlik".

Czas trwania 45 min

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

26.08.2013 r. (poniedziałek)

26.08. godz. 17.30 "Opowiadania nie tylko dla dzieci" - spektakl dla dzieci i dorosłych na podstawie prozy I.B. Singera

Adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta

Występują: Monika Chrząstowska i Jerzy Walczak, wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz

Niesamowite baśniowe opowiadania I.B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia.

Paweł Paszta - dramaturg i reżyser, ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserował m.in. czytanie performatywne "Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci", na podstawie książki "Dzieci żydowskie oskarżają". Spektakl "Koszałki opałki", oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, jest wciąż grany w Teatrze Żydowskim.

Monika Chrząstowska - aktorka Teatru Żydowskiego. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Rampa oraz Teatrem Telewizji. Można ją także usłyszeć w autorskich recitalach, gdzie wykonuje m.in. utwory jazzowe.

Jerzy Walczak - aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Żydowskim. Współpracował z takimi reżyserami jak Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Andrzeja Wajda, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Dorota Ignatjew, Maciej Wojtyszko, Juliusz Berger. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Spektakl dla dzieci od lat 6 i dorosłych.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

27.08.2013 r. (wtorek)

27.07. godz. 17.30 "WARSZAWO MA" - spektakl muzyczny w wykonaniu Danuty Stankiewicz z akompaniamentem zespołu klezmerskiego

Przedsięwzięcie sceniczne oparte na twórczości polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących w Warszawie lub o Warszawie przed, w czasie i po wojnie. Dominują w nim utwory nostalgiczne, ale pojawiają się w nim także piosenki radosne i pogodne. Ulotność, zmienność i bogactwo nastrojów kreowanych na scenie przez artystkę doskonale współgra z oprawą wizualną i muzyczną spektaklu, dopełnianą przez efekty audiowizualne. Spektakl zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. odznakę "Zasłużony dla Warszawy" oraz dyplom "Złoty Liść Retro 2010" za utrwalanie przedwojennego folkloru warszawskiego i piosenek żydowskich.

Danuta Stankiewicz (pseud. art. DANQA) - polska piosenkarka, absolwentka m.in. Uniwersytetu Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Rządu Francuskiego w Paryżu oraz polskiego Ministerstwa Kultury, laureatka odznaki Gloria Artis. Występowała m.in. w poznańskim Kabarecie TEY, koncertowała w ponad 30 krajach świata, uczestniczyła prawie w 9 tysiącach koncertów i wydała 19 płyt solowych. Była nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

28.08.2013 r. (środa)

28.08. godz. 17.00 "Monogram M" - spektakl Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego

Widowisko poetycko-muzyczne na podstawie twórczości Mariana Hemara i Władysława Szpilmana. Jak za dawnych lat powróci świat nieco zapomnianych utworów popularnych w okresie międzywojennym oraz w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, w aranżacjach Andrzeja Perkmana z zespołem, choreografii Ewy Kliszewskiej oraz wg scenariusza i w reżyserii Macieja Dzięciołowskiego.

Występują: Bartłomiej Ardecki, Maria Babicka, Maria Jankowska, Magdalena Kaczmarek, Ewa Kliszewska, Emilia Korytowska, Iwona Łozińska, Marlena Pióro, Marian Siwiak, Agata Styczeń, Ewa Szlachcic, Dominika Świątek, Anna Winiarska, Agnieszka Zakrzewska.

Maciej Dzięciołowski - reżyser, aktor, scenograf, absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, i Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca i dyrektor Teatru Hybrydy UW.

Patronat nad spektaklem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. UW dr hab. Marcin Pałys

Impreza zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl

29.08.2013 r. (czwartek)

29.08. godz. 17.30 "Słoneczny mit" - spektakl poetycko-muzyczny oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki

Występują: Ewa Dąbrowska, Dominika Świątek

Scenariusz: Piotr M. Cieński, reżyseria: Ewa Dąbrowska, muzyka: Dominika Świątek,

animacje multimedialne: Malwina de Brade, kierownictwo muzyczne, fortepian: Andrzej

Perkman, gitara: Marcin Dąbrowski

Spektakl oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki. Jest opowieścią o "dwóch" kobietach. Jedna z nich to Ginczanka-poetka, skamandrytka, przyjaciółka Gombrowicza, przed wybuchem wojny nazywana "Tuwimem w spódnicy". Piękna, wybitnie utalentowana, stała bywalczyni "Małej Ziemiańskiej" i "Zodiaku", na którą czekało wspaniałe życie - kariera i sława. Ta druga to Ginczanka-Żydówka, która w czasie wojny musi walczyć o życie. Egzotyczna uroda, która przed wojną była atutem, teraz jest dla niej przekleństwem. Jest zastraszona, przerażona, skazana na łaskę i niełaskę ludzi, u których się ukrywa. Jej droga kończy się w Płaszowie, gdzie zostaje rozstrzelana przez gestapo.

Ewa Dąbrowska - aktorka, od 1984 roku związana z Teatrem Żydowskim. Na swojej macierzystej scenie wystąpiła w wielu znaczących rolach, m.in. Gołdy w "Skrzypku na dachu" w reż. Jan Szurmieja, zagrała też jedną z głównych ról w serialu "Śmieciarz" w reż. Jacka Butrymowicza. W 2009 roku została nagrodzona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Dominika Świątek - wokalistka, autorka muzyki, autorka tekstów. Nagrała płyty z kompozycjami do wierszy m.in. Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego i Czesława Miłosza.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

29.08. godz. 20.30 "Proces" wg Franza Kafki - spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia

Reżyseria i scenariusz: Józef Markocki, scenografia, maski, kostiumy: Ilona Szurkowska, muzyka: Zygmunt Konieczny, obsada: zespół Teatru Formy

Spektakl, przygotowany na podstawie "Procesu" Franza Kafki, ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem - każdym.

Teatr Formy istnieje od 1996. Spektakle grupy ukazują przede wszystkim współczesność i człowieka teraźniejszego - artyści chętnie sięgają po inspiracje literackie, ale też wspólne wielu kulturom mity i legendy. Z dużym powodzeniem gościli na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Spektakl plenerowy, czas trwania 60 min.

Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

30.08.2013 r. (piątek)

30.08. godz. 17.30 "Dotknij wiatru, dotknij wody" - adaptacja sceniczna powieści "Touch the water, touch the wind" Amosa Oza

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz, tłumaczenie: Danuta Sękalska, scenografia i kostiumy: Anna Skupień, obsada: Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka.

"Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu" - tak rozpoczyna się opowieść izraelskiego pisarza. Powstały na jej podstawie spektakl to wielobarwna historia, czasem subtelna, czasem okrutna, ale też poetycka i pełna humoru. Główny bohater ucieka, aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom formułę nieskończoności, która przywróci światu pokój. Czy jednak świat będzie potrafił ją przyjąć?

Karolina Kirsz - absolwentka reżyserii, filozofii i wiedzy o teatrze trzech polskich uczelni, stypendystka Ministerstwa Kultury za osiągnięcia naukowe. Wyreżyserowała m. in. "Pułapkę" Tadeusza Różewicza i "Zimę w czerwieni" Adama Rappa, za którą otrzymała pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu "Zdarzenia" w Gdańsku i Tczewie.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

30.08. godz. 20.00 "Żyd Wieczny Tułacz" - spektakl Videoteatru "Poza" na podstawie opowiadania Aleksandra Wata

Reżyseria i obrazy: Piotr Lachmann, występują: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk, Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe)

Tekst opowiadania w mistrzowski sposób łączy warsztat futurystycznego poety z jego późniejszą wizjonerską poetyką. Świat wykreowany przez niego w 1926 r. przypomina nasz własny, choć w krzywym zwierciadle absurdalnej logiki wyobraźni autora "Mojego wieku". U Wata to ortodoksyjni Żydzi ratują upadające chrześcijaństwo, ale wówczas antysemici natychmiast stają się zaciekłymi wrogami kościoła powszechnego, opanowanego przez Żydów-zbawców. Antysemityzm jawi się jako nieuleczalna choroba umysłowa. Poeta dowodzi w sposób skrajnie bolesny, że irracjonalność jest wciąż dominującą siłą w świecie, pozornie coraz bardziej racjonalnym.

Lothe Lachmann Videoteatr "Poza" - jedyny teatr w Polsce łączący żywy plan aktorski z planem monitorów, projekcji z rzutników i kamer. Bazuje na symbiozie między żywym aktorem a jego elektronicznym klonem; czasem spektaklu i czasami "poza", obrazem, muzyką, słowem, demonstruje humanistyczny potencjał nowej techniki.

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Lothe Lachmann Videoteatr "Poza".

Klubokawiarnia Chwila, ul. Ogrodowa 31/35

31.08.2013 r. (sobota)

31.08. godz. 20.00 "Żyd Wieczny Tułacz" - spektakl Videoteatru "Poza" na podstawie opowiadania Aleksandra Wata

Reżyseria i obrazy: Piotr Lachmann, występują: Jolanta Lothe, Mateusz Banasiuk (na zdj.), Daniel Pigoński (instrumenty klawiszowe)

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Lothe Lachmann Videoteatr "Poza"

Klubokawiarnia Chwila, ul. Ogrodowa 31/35

Impreza biletowana. Informacje o zakupie biletów na stronie www.videoteatrpoza.pl

01.09.2013 r. (niedziela)

01.09. godz. 15:30. Opowiadania I.B. Singera czytają: Helena Wilda oraz Wanda Siemaszko - aktorki Teatru Żydowskiego

Fotka Cafe, Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

01.09. godz. 18.30 "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" Zvi Kolitza w interpretacji

Sławomira Hollanda

Muzyka i wykonanie: Michał Gorczyński

Spektakl oparty na apokryficznym tekście Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia. "najbardziej przejmujące świadectwo teologicznego i religijnego namysłu nad tragedią Zagłady, oglądanej przez pryzmat wiary ze wszystkimi tego konsekwencjami; świadectwo wiary, któremu udało się dotknąć samej istoty dramatu ludzkiej egzystencji. Na całym świecie praca Kolitza należy do kanonu kluczowych tekstów religijnych ludzkości; pozostaje mieć nadzieję, że i w Polsce () znajdzie należne sobie miejsce we wspólnym zmaganiu się z trudnym dziedzictwem." (Krzysztof Bielawski)

Sławomir Holland - aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, od 2007 roku był członkiem zespołu i do dziś współpracuje z Teatrem Ateneum. Ma w swoim dorobku wiele głównych i znaczących ról teatralnych oraz udział w ponad stu filmach i serialach. Przedstawienie "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" z jego udziałem otrzymało w 2012 r. Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu "Mono w Manu".

Michał Górczyński - muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jako solista występował z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą "Aukso" i Filharmonią Podlaską. Od 2002 roku współtworzy zespół "Kwartludium" a od 2008 współpracuje m.in. z "Tik Takiem" Patrykiem Matelą.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

(-)
Materiał Festiwalu
24 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...